Powoływanie komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 18 maja 2007 r.
w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt

Na podstawie art. 24f ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. Urz. UE L 3 z 05.01.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1/2005", oraz kwalifikacje osób wchodzących w jej skład;
2)
sposób przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie osób określonych w pkt 1;
3)
zakres informacji zawartych w protokole sporządzanym przez podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia albo przez komisję egzaminacyjną, o której mowa w pkt 1;
4)
wzory zaświadczeń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii po otrzymaniu protokołu, o którym mowa w pkt 3.
§  2. 
Powiatowy lekarz weterynarii powołuje komisję egzaminacyjną, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia nr 1/2005, w skład której wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym:
1)
dwie osoby posiadające wykształcenie wyższe na kierunku rolnictwo, zootechnika, biologia lub weterynaria;
2)
jedna osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie i 5-letni staż pracy przy transporcie zwierząt.
§  3. 
1. 
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, o którym mowa w § 2, w formie testu:
1)
pisemnego w postaci papierowej albo
2)
przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej

- obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie szkolenia, którego zakres jest określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005.

2. 
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły szkolenie, o którym mowa w § 1 pkt 1.
§  4. 
1. 
Warunkiem złożenia egzaminu, o którym mowa w § 2, z wynikiem pozytywnym jest udzielenie co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. 
Osoby, które nie udzieliły co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 3 ust. 1, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu po złożeniu wniosku do powiatowego lekarza weterynarii wskazanego w § 2.
3. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 2, jest przeprowadzany w sposób określony w § 3 ust. 1.
§  5. 
1. 
Komisja egzaminacyjna niezwłocznie po zakończeniu egzaminu, o którym mowa w § 2, sporządza protokół. Powiatowy lekarz weterynarii przechowuje protokół przez 3 lata od dnia przeprowadzenia egzaminu.
2. 
Protokół zawiera:
1)
miejsce i datę przeprowadzonego egzaminu;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości - w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005;
5)
wyniki egzaminu;
6)
podpisy osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej.
§  6. 
Protokół sporządzany przez podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia przez powiatowego lekarza weterynarii zawiera:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu upoważnionego do prowadzenia szkolenia przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
numer i datę decyzji powiatowego lekarza weterynarii upoważniającej podmiot do prowadzenia szkolenia;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości - w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załącznikach I, II lub IV do rozporządzenia nr 1/2005.
§  7. 
1. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami transportu drogowego lub kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w punktach gromadzenia zwierząt jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt (Dz. U. poz. 1914 oraz z 2005 r. poz. 1098).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1616 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt.
Data aktu: 18/05/2007
Data ogłoszenia: 03/09/2021
Data wejścia w życie: 19/06/2007