united kingdom
ukraine

Sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji celowej na wyposażenie w zabezpieczenia techniczne pomieszczenia, w którym będzie przechowywany zabytek wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 12 lipca 2017 r.
w sprawie sposobu ustalania wysokości i rozliczania dotacji celowej na wyposażenie w zabezpieczenia techniczne pomieszczenia, w którym będzie przechowywany zabytek wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa

Na podstawie art. 83a ust. 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1446, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji celowej na wyposażenie w zabezpieczenia techniczne na wypadek kradzieży, pożaru i innych zagrożeń pomieszczenia, w którym będzie przechowywany zabytek wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa, zwanej dalej "dotacją", w tym rodzaje kosztów podlegających dofinansowaniu, wymagania, jakie spełnia wniosek oraz dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku.
§  2. 
Wniosek o udzielenie dotacji, zwany dalej "wnioskiem", zawiera:
1)
imię, nazwisko i adres lub nazwę, oznaczenie siedziby i adres wnioskodawcy;
2)
adres budynku, w którym znajduje się pomieszczenie przeznaczone do przechowywania zabytku wpisanego na Listę Skarbów Dziedzictwa, zwane dalej "pomieszczeniem";
3)
wskazanie zabezpieczeń technicznych na wypadek kradzieży, pożaru i innych zagrożeń, zwanych dalej "zabezpieczeniami technicznymi", w jakie zostanie wyposażone pomieszczenie;
4)
określenie terminu wyposażenia pomieszczenia w zabezpieczenia techniczne;
5)
wskazanie planowanych kosztów wyposażenia pomieszczenia w zabezpieczenia techniczne;
6)
określenie wysokości wnioskowanej kwoty dotacji oraz sposobu jej płatności.
§  3. 
1. 
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty albo ich elektroniczne kopie:
1)
kosztorys planowanych kosztów wyposażenia pomieszczenia w zabezpieczenia techniczne;
2)
pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonanie robót budowlanych polegających na montażu w pomieszczeniu zabezpieczeń technicznych, jeżeli wymagają one takiego pozwolenia;
3)
pozwolenie na wykonanie robót budowlanych, o których mowa w pkt 2, jeżeli wymagają one takiego pozwolenia.
2. 
Do sporządzania kosztorysu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164, z późn. zm.) w zakresie sporządzania kosztorysu inwestorskiego i obliczania planowanych kosztów robót budowlanych.
3. 
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą dołącza do wniosku także dokumenty, o których mowa w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1808 i 1948).
4. 
Podmiotom, o których mowa w ust. 3, dotacja jest udzielana na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1).
§  4. 
W przypadku wniosku zawierającego braki formalne, rachunkowe lub merytoryczne minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej "Ministrem", wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
§  5. 
Przy ustalaniu wysokości dotacji uwzględnia się koszty podlegające dofinansowaniu, którymi są:
1)
koszty zakupu zabezpieczeń technicznych zgodnych z projektem zabezpieczeń technicznych uzgodnionym z Ministrem;
2)
koszty montażu w pomieszczeniu zabezpieczeń technicznych zgodnie z projektem, o którym mowa w pkt 1.
§  6. 
1. 
Warunkiem rozliczenia dotacji jest przekazanie przez wnioskodawcę Ministrowi, w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji działań związanych z montażem w pomieszczeniu zabezpieczeń technicznych, następujących dokumentów:
1)
kopii rachunków lub faktur za zakup zabezpieczeń technicznych oraz działań związanych z montażem w pomieszczeniu tych zabezpieczeń, potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę;
2)
kosztorysu powykonawczego działań związanych z montażem w pomieszczeniu zabezpieczeń technicznych.
2. 
Do sporządzania kosztorysu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych w zakresie sporządzania kosztorysu inwestorskiego i obliczania planowanych kosztów robót budowlanych.
§  7. 
1. 
Minister dokonuje oceny dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 1, pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym.
2. 
W przypadku gdy przekazane Ministrowi dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 1, nie są kompletne, Minister wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
§  8. 
Wniosek oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 6 ust. 1, można składać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej jednostki organizacyjnej obsługującej Ministra.
§  9. 
Minister informuje wnioskodawcę o rozliczeniu dotacji albo o konieczności dokonania zwrotu dotacji w całości albo w części.
§  10. 
Dotacja stanowiąca pomoc de minimis może być udzielana do dnia 30 czerwca 2021 r.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1384

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania wysokości i rozliczania dotacji celowej na wyposażenie w zabezpieczenia techniczne pomieszczenia, w którym będzie przechowywany zabytek wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa.
Data aktu: 12/07/2017
Data ogłoszenia: 17/07/2017
Data wejścia w życie: 18/07/2017