Sposób dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, postanowień i zarządzeń oraz przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 października 2011 r.
w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, postanowień i zarządzeń oraz przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli

Na podstawie art. 17 ust. 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób:
1)
dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, zwane dalej "CBA", kontroli operacyjnej, zwanej dalej "kontrolą";
2)
przechowywania i przekazywania wniosków, postanowień i zarządzeń wydawanych podczas stosowania kontroli;
3)
przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania kontroli.
§  2. 
1. 
Dokumentację kontroli stanowią:
1)
wniosek Szefa CBA do Sądu Okręgowego w Warszawie, zwanego dalej "sądem", o zarządzenie lub przedłużenie kontroli;
2)
postanowienie Prokuratora Generalnego w sprawie zgody na wystąpienie przez Szefa CBA do sądu z wnioskiem o zarządzenie lub przedłużenie kontroli;
3)
postanowienie sądu w sprawie zarządzenia lub przedłużenia kontroli;
4)
wniosek Szefa CBA do Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki;
5)
postanowienie Prokuratora Generalnego w sprawie zgody na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki;
6)
zarządzenie kontroli przez Szefa CBA w przypadkach niecierpiących zwłoki;
7)
wniosek Szefa CBA do sądu o udzielenie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej w przypadkach niecierpiących zwłoki;
8)
postanowienie sądu w sprawie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej przez Szefa CBA w przypadkach niecierpiących zwłoki;
9)
zażalenie Szefa CBA na postanowienie sądu w przedmiocie kontroli;
10)
zarządzenie Szefa CBA w sprawie wstrzymania lub zakończenia kontroli;
11)
protokół kontroli;
12)
notatka urzędowa z przeprowadzonej kontroli;
13)
wniosek Prokuratora Generalnego do sądu na wykorzystanie w postępowaniu karnym uzyskanego w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę operacyjną, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola operacyjna, innego niż objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej albo popełnionego przez inną osobę;
14)
postanowienie sądu w sprawie wykorzystania w postępowaniu karnym uzyskanego w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę operacyjną, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola operacyjna, innego niż objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej albo popełnionego przez inną osobę;
15)
zarządzenie Szefa CBA w sprawie zniszczenia zgromadzonych podczas stosowania kontroli materiałów;
16)
protokół komisyjnego zniszczenia zgromadzonych podczas stosowania kontroli materiałów.
2. 
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, sporządza się według wzorów określonych dla:
1)
formularza zawierającego wniosek Szefa CBA do sądu o zarządzenie lub przedłużenie kontroli, postanowienie Prokuratora Generalnego w sprawie zgody na wystąpienie przez Szefa CBA do sądu z wnioskiem o zarządzenie lub przedłużenie kontroli oraz postanowienie sądu w sprawie zarządzenia lub przedłużenia kontroli - w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
formularza zawierającego wniosek Szefa CBA do Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki, postanowienie Prokuratora Generalnego w sprawie zgody na zarządzenie kontroli w przypadkach niecierpiących zwłoki, zarządzenie kontroli przez Szefa CBA w przypadkach niecierpiących zwłoki, wniosek Szefa CBA do sądu o udzielenie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej przez Szefa CBA w przypadkach niecierpiących zwłoki, postanowienie sądu w sprawie zgody na kontynuowanie kontroli zarządzonej przez Szefa CBA w przypadkach niecierpiących zwłoki - w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
zarządzenia Szefa CBA w sprawie wstrzymania lub zakończenia kontroli - w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
protokołu kontroli - w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
notatki urzędowej z przeprowadzonej kontroli - w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
6)
formularza wniosku Prokuratora Generalnego do sądu o wyrażenie zgody na wykorzystanie w postępowaniu karnym uzyskanego w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę operacyjną, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola operacyjna, innego niż objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej albo popełnionego przez inną osobę, postanowienia sądu w sprawie wyrażenia zgody na wykorzystanie w postępowaniu karnym uzyskanego w wyniku stosowania kontroli operacyjnej dowodu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w stosunku do którego można zarządzić kontrolę operacyjną, popełnionego przez osobę, wobec której była stosowana kontrola operacyjna, innego niż objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej albo popełnionego przez inną osobę - w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
7)
zarządzenia Szefa CBA w sprawie zniszczenia zgromadzonych podczas stosowania kontroli materiałów - w załączniku nr 7 do rozporządzenia;
8)
protokołu komisyjnego zniszczenia zgromadzonych podczas stosowania kontroli materiałów - w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
3. 
Dokumentację kontroli stanowią również materiały zgromadzone podczas jej stosowania, w szczególności:
1)
informatyczne nośniki danych lub ich kopie, na których została utrwalona treść rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji, treść korespondencji lub zawartość przesyłek;
2)
dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w pkt 1.
§  3. 
1. 
Przekazywanie dokumentacji kontroli odbywa się za pośrednictwem upoważnionego pisemnie przez Szefa CBA funkcjonariusza CBA.
2. 
Upoważniony funkcjonariusz CBA doręcza wniosek lub zarządzenie Szefa CBA Prokuratorowi Generalnemu oraz sądowi, a następnie osobiście odbiera te dokumenty.
§  4. 
1. 
Sąd, Prokurator Generalny i Szef CBA prowadzą rejestry, odpowiednio: postanowień, zarządzeń i wniosków dotyczących kontroli.
2. 
Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w formie pisemnej oraz w systemie teleinformatycznym.
3. 
Wzór rejestru postanowień, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, 8 i 14, prowadzonego przez sąd stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
4. 
Wzór rejestru postanowień, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 5, prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
5. 
Wzór rejestru wniosków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 13, prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
6. 
Wzór rejestru wniosków i zarządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 4, 6 i 7, prowadzonego przez Szefa CBA stanowi załącznik nr 12 do rozporządzenia.
7. 
Wzór rejestru zarządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 10, prowadzonego przez Szefa CBA stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia.
8. 
Wzór rejestru zarządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 15, prowadzonego przez Szefa CBA stanowi załącznik nr 14 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1:
1)
pkt 1-8 i 12-14 - sporządza się w trzech egzemplarzach;
2)
pkt 10, 11 i 16 - sporządza się w jednym egzemplarzu;
3)
pkt 9 i 15 - sporządza się w dwóch egzemplarzach.
2. 
Sąd otrzymuje pierwszy egzemplarz dokumentów sporządzonych według wzoru stanowiącego załącznik nr 1, 2 lub 6 do rozporządzenia.
3. 
Prokurator Generalny otrzymuje drugi egzemplarz dokumentów sporządzonych według wzoru stanowiącego załącznik nr 1, 2 lub 6 do rozporządzenia, a także pierwszy egzemplarz dokumentów sporządzonych według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. 
Pozostałą dokumentację kontroli przechowuje się w CBA.
§  6. 
1. 
Zniszczenie wszystkich materiałów, o których mowa w art. 17 ust. 3 zdanie trzecie oraz art. 17 ust. 16 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, przeprowadza się przez:
1)
fizyczne zniszczenie;
2)
usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów.
2. 
W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, nośniki uszkadza się w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 września 2006 r. w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków i zarządzeń oraz przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli (Dz. U. Nr 165, poz. 1173).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 158, poz. 1122 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 85, poz. 716, Nr 105, poz. 880 i Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 151, poz. 1014, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578 oraz z 2011 r. Nr 53, poz. 273, Nr 84, poz. 455, Nr 117, poz. 677, Nr 122, poz. 696 i Nr 171, poz. 1016.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK NR ...........

wzór

POSTANOWIENIE

wzór

POSTANOWIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

WNIOSEK NR ...........

wzór

POSTANOWIENIE

wzór

ZARZĄDZENIE NR ...........

wzór

wzór

POSTANOWIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR ...........

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

PROTOKÓŁ

KONTROLI OPERACYJNEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

NOTATKA URZĘDOWA

Z PRZEPROWADZONEJ KONTROLI OPERACYJNEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

WNIOSEK NR ...........

wzór

POSTANOWIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR ............

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

PROTOKÓŁ

KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA ZGROMADZONYCH PODCZAS STOSOWANIA KONTROLI OPERACYJNEJ MATERIAŁÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR

REJESTR POSTANOWIEŃ SĄDU W SPRAWIE KONTROLI OPERACYJNEJ PROWADZONEJ PRZEZ CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  10 

WZÓR

REJESTR POSTANOWIEŃ PROKURATORA GENERALNEGO W SPRAWIE KONTROLI OPERACYJNEJ PROWADZONEJ PRZEZ CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  11 

WZÓR

REJESTR WNIOSKÓW PROKURATORA GENERALNEGO W SPRAWIE KONTROLI OPERACYJNEJ PROWADZONEJ PRZEZ CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  12 

WZÓR

REJESTR WNIOSKÓW I ZARZĄDZEŃ SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO W SPRAWIE KONTROLI OPERACYJNEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  13 

WZÓR

REJESTR ZARZĄDZEŃ SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO W SPRAWIE WSTRZYMANIA LUB ZAKOŃCZENIA KONTROLI OPERACYJNEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  14 

WZÓR

REJESTR ZARZĄDZEŃ SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO W SPRAWIE ZNISZCZENIA ZGROMADZONYCH PODCZAS KONTROLI OPERACYJNEJ MATERIAŁÓW

wzór

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.232.1379

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, postanowień i zarządzeń oraz przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli.
Data aktu: 25/10/2011
Data ogłoszenia: 28/10/2011
Data wejścia w życie: 12/11/2011