Wyróżnienia i nagrody dla zawodników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU 1
z dnia 22 września 2006 r.
w sprawie wyróżnień i nagród dla zawodników

Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 oraz z 2006 r. Nr 64, poz. 448 i Nr 136, poz. 970) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przyznawania ze środków budżetu państwa wyróżnień i nagród zawodnikom, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, rodzaje wyróżnień i nagród oraz wysokość nagród pieniężnych.
§  2.
1.
Wyróżnieniami dla zawodników przyznawanymi za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, zwanymi dalej "wyróżnieniami", są plakietki, puchary i dyplomy.
2.
Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom w kategorii seniorów, młodzieżowców i juniorów.
3.
Wyróżnienia za ustanowienie rekordu świata, Europy lub Polski w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich mogą być przyznane, jeżeli wyniki te zostały zatwierdzone przez odpowiednie organizacje sportowe.
§  3.
Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom, którzy:
1)
zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy;
2)
ustanowili rekord świata, Europy lub Polski.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu przyznaje wyróżnienia zawodnikom na wniosek właściwego polskiego związku sportowego udokumentowany protokołem z wynikami zawodów.
2.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia składa się do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym zawodnik spełnił warunek, o którym mowa w § 3.
§  5.
Wyróżnienia wręcza minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu lub upoważniona przez niego osoba.
§  6.
1.
Nagrodami za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym są nagrody pieniężne, zwane dalej "nagrodami".
2.
Nagrody mogą być przyznane zawodnikom wyłącznie w kategorii seniorów.
3.
Nagroda, o której mowa w § 11 ust. 2, może być przyznana raz w roku.
§  7.
1.
Nagroda za zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca na igrzyskach olimpijskich, w mistrzostwach świata lub Europy, na uniwersjadzie letniej i zimowej lub na akademickich mistrzostwach świata może być przyznana, jeżeli w zawodach brało udział co najmniej:
1)
12 zawodników w konkurencjach indywidualnych;
2)
8 drużyn, osad lub załóg w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych zespołowych;
3)
8 państw.
2.
Nagroda, o której mowa w ust. 1, może być przyznana także:
1)
jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg w danej dyscyplinie sportu lub konkurencji sportowej;
2)
jeżeli wystąpiła naturalna niższa frekwencja w najlżejszej i najcięższej kategorii wagowej;
3)
w uzasadnionych przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2 - w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich, pomimo tego, że w zawodach brała udział mniejsza liczba odpowiednio zawodników, drużyn, osad lub załóg niż określona w ust. 1.
§  8.
Nagrody za ustanowienie rekordu świata lub Europy w dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich mogą być przyznane, jeżeli wyniki te zostały zatwierdzone przez odpowiednie międzynarodowe organizacje sportowe.
§  9.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu przyznaje nagrody zawodnikom na wniosek właściwego polskiego związku sportowego lub związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym, udokumentowany protokołem z wynikami zawodów.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody składa się do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym spełnione zostały warunki określone w § 7 lub 8.
§  10.
Podstawę ustalenia wysokości nagrody, zwaną dalej "podstawą", stanowi kwota 2.300 złotych.
§  11.
1.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 14-krotności podstawy za:
a)
zajęcie pierwszego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata,
b)
ustanowienie rekordu świata;
2)
do 11-krotności podstawy za:
a)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy,
b)
zajęcie drugiego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata,
c)
ustanowienie rekordu Europy;
3)
do 8-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na igrzyskach olimpijskich lub w mistrzostwach świata;
4)
do 6-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy;
5)
do 4-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
2.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach świata;
2)
do 6-krotności podstawy za:
a)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach świata,
b)
zajęcie pierwszego miejsca w mistrzostwach Europy;
3)
do 4-krotności podstawy za:
a)
zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Europy,
b)
zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach świata;
4)
do 2-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy.
§  12.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem uniwersjad letnich i zimowych nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 8-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej;
2)
do 6-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej;
3)
do 4-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na uniwersjadzie letniej i zimowej.
§  13.
W dyscyplinach sportu i konkurencjach sportowych objętych programem akademickich mistrzostw świata nagroda może być przyznana w wysokości:
1)
do 5-krotności podstawy za zajęcie pierwszego miejsca na akademickich mistrzostwach świata;
2)
do 3-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca na akademickich mistrzostwach świata;
3)
do 1-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na akademickich mistrzostwach świata.
§  14.
W przypadku osiągnięcia przez zawodnika w czasie tych samych zawodów dwóch lub więcej wysokich wyników sportowych, o których mowa w § 11-13, przyznaje się jedną nagrodę, której wysokość nie może przekroczyć 75 % sumy nagród za poszczególne osiągnięcia.
§  15.
Zawodnikom dyscyplin sportu i konkurencji sportowych zespołowych przyznaje się nagrodę zbiorową dla zespołu w wysokości do 75 % nagrody indywidualnej, pomnożonej przez liczbę zawodników drużyny określoną przepisami międzynarodowymi, z tym że nagroda dla jednego zawodnika nie może przekroczyć wysokości nagród określonych w § 11-13.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 listopada 2003 r. w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz szczegółowych zasad i trybu ich przyznawania (Dz. U. Nr 194, poz. 1894, z 2004 r. Nr 283, poz. 2820 oraz z 2006 r. Nr 37, poz. 258).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 131, poz. 918).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.181.1332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyróżnienia i nagrody dla zawodników.
Data aktu: 22/09/2006
Data ogłoszenia: 06/10/2006
Data wejścia w życie: 21/10/2006