Sposób prowadzenia krajowego systemu informacji o produktach niebezpiecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 2004 r.
w sprawie sposobu prowadzenia krajowego systemu informacji o produktach niebezpiecznych

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia krajowego systemu informacji o produktach niebezpiecznych, zwanego dalej "systemem".
§  2.
W ramach prowadzenia systemu Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwany dalej "Prezesem UOKiK":
1)
wprowadza informacje do systemu;
2)
usuwa informacje z systemu.
§  3.
System jest prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, w sposób zapewniający niezwłoczne odczytanie i wydrukowanie całości albo części zapisanych danych.
§  4.
1.
Informacje o produktach, które nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa, Prezes UOKiK wprowadza do systemu niezwłocznie po dokonaniu wpisu do rejestru produktów niebezpiecznych.
2.
Informacje o produktach, które nie spełniają szczegółowych wymagań bezpieczeństwa, Prezes UOKiK wprowadza do systemu niezwłocznie po otrzymaniu wniosku od organu wymienionego w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zwanej dalej "ustawą".
3.
Informacje o wyrobach niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami Prezes UOKiK wprowadza do systemu niezwłocznie po dokonaniu wpisu do rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.
4.
Informacje o produktach, o których mowa w art. 31 ust. 2 pkt 4 ustawy, zwanych dalej "innymi produktami", Prezes UOKiK wprowadza do systemu na zasadach określonych w przepisach szczególnych.
§  5.
1.
Wniosek w sprawie wprowadzenia do systemu produktów, o których mowa w § 4 ust. 2 i 4, sporządzony zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, zawiera w szczególności dane umożliwiające identyfikację produktu, informacje o zagrożeniach stwarzanych przez produkt i o środkach, jakie zastosowano w odniesieniu do produktu.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się decyzję stanowiącą podstawę wprowadzenia informacji do systemu.
§  6.
1.
W przypadku produktów, które nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa, i wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami, w systemie gromadzi się informacje zawarte odpowiednio w rejestrze produktów niebezpiecznych lub rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.
2.
W przypadku produktów, które nie spełniają szczegółowych wymagań bezpieczeństwa, i innych produktów, w systemie gromadzi się następujące dane:
1)
datę wprowadzenia informacji do systemu,
2)
numer identyfikacyjny wpisu,
3)
nazwę produktu,
4)
podstawę wpisu,
5)
kod według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
6)
kod według klasyfikacji stosowanej przez taryfę celną,
7)
opis produktu pozwalający na jego identyfikację,
8)
rodzaj i zakres zagrożeń stwarzanych przez produkt,
9)
informacje o kategorii konsumentów narażonych na niebezpieczeństwo wynikające z używania produktu,
10)
nazwę kraju wytworzenia produktu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji produktu,
11)
dane producenta, w tym określenie, czy jest to wytwórca z Unii Europejskiej, wytwórca spoza Unii Europejskiej, przedsiębiorca występujący jako wytwórca, osoba naprawiająca lub regenerująca produkt, przedstawiciel wytwórcy, importer produktu, inny przedsiębiorca mający wpływ na bezpieczeństwo produktu, jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji produktu,
12)
wskazanie wymagań, których produkt nie spełnia,
13)
informacje o zagrożeniach stwarzanych przez produkt,
14)
określenie środków, jakie przedsiębiorca lub organ kontroli zastosował w odniesieniu do produktu

- chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

3.
Do systemu może zostać wprowadzone zdjęcie lub rysunek produktu.
§  7.
1.
Prezes UOKiK niezwłocznie usuwa z systemu informacje dotyczące produktów, które nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa, i wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami w przypadku odpowiednio usunięcia lub anulowania wpisów w rejestrze produktów niebezpiecznych albo usunięcia wpisu w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.
2.
Prezes UOKiK niezwłocznie usuwa z systemu informacje dotyczące produktów, które nie spełniają szczegółowych wymagań bezpieczeństwa, i innych produktów, w przypadku jeżeli organ, na którego wniosek produkt został wprowadzony do systemu, wystąpi z wnioskiem o usunięcie informacji dotyczących tego produktu.
§  8.
Prezes UOKiK gromadzi następujące dokumenty związane z prowadzeniem systemu:
1)
wnioski organów w sprawie wprowadzenia informacji do systemu;
2)
kopie decyzji stanowiących podstawę wprowadzenia do systemu produktów, które nie spełniają szczegółowych wymagań bezpieczeństwa, i dotyczące innych produktów;
3)
wnioski organów w sprawie usunięcia informacji zawartych w systemie;
4)
kopie decyzji stanowiących podstawę wniosków, o których mowa w pkt 3;
5)
informacje o usunięciu lub anulowaniu wpisów w rejestrze produktów niebezpiecznych;
6)
informacje o usunięciu lub anulowaniu wpisów w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU W SPRAWIE WPROWADZENIA INFORMACJI DO SYSTEMU

wzór

1 W przypadku gdy dane nie są dostępne, umieszcza się zapis "brak danych".

2 Należy wstawić "x" w jedno z pól i określić miejsce publikacji rozporządzenia, jeżeli wpisu dokonano na jego podstawie.

3 Dane należy wpisać, jeżeli jest to niezbędne do identyfikacji produktu.

4 Jeżeli jest to niezbędne dla identyfikacji produktu, należy wpisać nazwę przedsiębiorcy i jego siedzibę oraz określić kategorię przedsiębiorcy; można wybrać więcej niż jedną kategorię.

5 Do rejestru może być dołączone zdjęcie lub rysunek, jeśli ułatwia to identyfikację produktu i jest technicznie możliwe.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.87.815

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia krajowego systemu informacji o produktach niebezpiecznych.
Data aktu: 14/04/2004
Data ogłoszenia: 28/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004