Numer identyfikacyjny materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz rejestr materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 1 grudnia 2004 r.
w sprawie numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz rejestru materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego

Na podstawie art. 4a ust. 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007 i Nr 238, poz. 2019 oraz z 2004 r. Nr 222, poz. 2249) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "numerem identyfikacyjnym";
2)
wzór numeru identyfikacyjnego;
3)
wzór świadectwa nadania numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "świadectwem identyfikacyjnym";
4)
sposób prowadzenia rejestru materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, zwanego dalej "rejestrem".
§  2.
Określa się wzór wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Określa się wzór numeru identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Określa się wzór świadectwa identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
Rejestr jest prowadzony w księdze rejestrowej oraz w systemie informatycznym.
§  6.
1.
Rejestr prowadzony w księdze rejestrowej, zwany dalej "rejestrem książkowym", składa się z kart zawierających dane podlegające wpisowi do rejestru, zwanych dalej "kartami rejestrowymi".
2.
Karty rejestrowe są uporządkowane w kolejności odpowiadającej nadanym numerom identyfikacyjnym.
3.
Księga rejestrowa posiada twardą oprawę, zapobiegającą uszkodzeniu kart rejestrowych.
§  7.
1.
Rejestr prowadzony w systemie informatycznym, zwany dalej "rejestrem informatycznym", składa się z dokumentów elektronicznych opracowanych w postaci kart zawierających dane podlegające wpisowi do rejestru, zwanych dalej "dokumentami elektronicznymi".
2.
Dokumenty elektroniczne są przechowywane w katalogu dokumentów elektronicznych zawierającym rejestr informatyczny, zwanym dalej "katalogiem rejestrowym".
3.
Rejestr informatyczny jest prowadzony w sposób zapewniający:
1)
ochronę danych przed ich usunięciem albo zniekształceniem;
2)
możliwość wglądu w treść dokonanych wpisów;
3)
możliwość sporządzania wydruków dokumentów elektronicznych;
4)
możliwość tworzenia kopii dokumentów elektronicznych;
5)
możliwość przetwarzania danych zawartych w rejestrze informatycznym, w tym przez ich uporządkowanie według kryterium:
a)
nazwy materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "materiałem wybuchowym",
b)
rodzaju materiału wybuchowego,
c)
nazwy producenta materiału wybuchowego,
d)
siedziby producenta materiału wybuchowego,
e)
zakresu używania materiału wybuchowego,
f)
numeru identyfikacyjnego,
g)
daty wydania świadectwa identyfikacyjnego,
h)
daty opracowania dokumentu elektronicznego;
6)
możliwość przeniesienia dokumentów elektronicznych z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych.
§  8.
1.
Wpis materiału wybuchowego do rejestru jest dokonywany przez opracowanie karty rejestrowej i dokumentu elektronicznego oraz włączenie ich do rejestru.
2.
Karta rejestrowa jest opracowywana czytelnym pismem ręcznym przy użyciu atramentu lub innego trwałego środka.
3.
Opracowanie karty rejestrowej i dokumentu elektronicznego oraz włączenie ich do rejestru następuje w tym samym dniu, niezwłocznie po wydaniu świadectwa identyfikacyjnego.
§  9.
1.
Wpis materiału wybuchowego do rejestru obejmuje:
1)
nazwę materiału wybuchowego;
2)
rodzaj materiału wybuchowego;
3)
nazwę producenta materiału wybuchowego;
4)
siedzibę producenta materiału wybuchowego;
5)
informację o zakresie używania materiału wybuchowego;
6)
numer identyfikacyjny;
7)
datę wydania świadectwa identyfikacyjnego.
2.
Na karcie rejestrowej oraz w dokumencie elektronicznym umieszcza się ponadto:
1)
znak sprawy nadany w związku z przeprowadzonym postępowaniem w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego;
2)
datę opracowania karty rejestrowej albo dokumentu elektronicznego;
3)
imię i nazwisko osoby prowadzącej rejestr.
3.
Karta rejestrowa jest podpisywana przez osobę prowadzącą rejestr.
§  10.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu wpisu materiału wybuchowego do rejestru podmiot, który wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego. Do zawiadomienia dołącza się kopię karty rejestrowej.
§  11.
1.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane na wniosek podmiotu uprawnionego do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego.
2.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą i podpisane przez osobę prowadzącą rejestr i wyłączenie z rejestru dotychczasowej karty rejestrowej oraz opracowanie nowej karty rejestrowej i włączenie jej do rejestru; na nowej karcie rejestrowej umieszcza się wzmiankę o przyczynie dokonania zmiany, podpisaną przez osobę prowadzącą rejestr;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych oraz opracowanie nowego dokumentu elektronicznego i włączenie go do rejestru; w nowym dokumencie elektronicznym umieszcza się wzmiankę o przyczynie dokonania zmiany.
3.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane w rejestrze książkowym i rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
4.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, podmiot, który wystąpił z wnioskiem o dokonanie tych zmian; do zawiadomienia dołącza się kopię nowej karty rejestrowej.
5.
Dotychczasowe karty rejestrowe oraz wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  12.
1.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki są prostowane na wniosek podmiotu uprawnionego do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego lub z urzędu.
2.
Prostowanie omyłek, o których mowa w ust. 1, jest dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą, błędnego tekstu czerwoną linią w sposób pozwalający na odczytanie pierwotnego tekstu oraz umieszczenie, z zachowaniem wymagań określonych w § 8 ust. 2, obok niego poprawnego tekstu i wzmianki zawierającej omówienie sprostowania, podpisanej przez osobę prowadzącą rejestr;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych oraz opracowanie nowego dokumentu elektronicznego i włączenie go do rejestru; w nowym dokumencie elektronicznym umieszcza się wzmiankę zawierającą omówienie sprostowania.
3.
Sprostowanie omyłek, o których mowa w ust. 1, jest dokonywane w rejestrze książkowym lub rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
4.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu sprostowania omyłek, o których mowa w ust. 1, podmiot, który wystąpił z wnioskiem o ich sprostowanie, a w przypadku sprostowania omyłek z urzędu - podmiot, który wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego; do zawiadomienia dołącza się kopię karty rejestrowej zawierającej sprostowanie.
5.
Wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  13.
1.
Wykreślenie materiału wybuchowego z rejestru jest dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą i podpisane przez osobę prowadzącą rejestr, oraz wyłączenie z rejestru dotychczasowej karty rejestrowej;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych.
2.
Wykreślenie materiału wybuchowego z rejestru następuje w rejestrze książkowym i rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
3.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu wykreślenia materiału wybuchowego z rejestru podmiot, który wystąpił z wnioskiem o to wykreślenie.
4.
Dotychczasowe karty rejestrowe oraz wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  14.
Kopia rejestru informatycznego jest udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu właściwego w sprawach prowadzenia rejestru.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

MW1)-PL2)-13)/044)-DS\P5)

Objaśnienia:

1) - informacja, że numer identyfikacyjny dotyczy materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego;

2) - informacja, że numer identyfikacyjny materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego dotyczy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) - kolejny nadany numer materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego w danym roku kalendarzowym;

4) - dwie ostatnie cyfry roku kalendarzowego, w którym materiałowi wybuchowemu przeznaczonemu do użytku cywilnego nadano numer identyfikacyjny;

5) - informacja o zakresie używania materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego; stosuje się następujące symbole literowe: D - prace prowadzone pod ziemią, DS - prace prowadzone pod ziemią w warunkach specjalnych, w szczególności w warunkach zagrożenia metanowego, O - prace prowadzone w otworach wiertniczych, P - prace prowadzone na powierzchni (numer identyfikacyjny może używać jednocześnie kilku symboli, oddzielonych ukośną kreską).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ŚWIADECTWA NADANIA NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.262.2616

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Numer identyfikacyjny materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz rejestr materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
Data aktu: 01/12/2004
Data ogłoszenia: 10/12/2004
Data wejścia w życie: 10/12/2004