Pożyczki dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 11 lutego 2004 r.
w sprawie pożyczek dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej

Na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przyznawania pracownikom, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, zwanych dalej "pracownikami", pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej, zwanych dalej "pożyczkami", i spłacania tych pożyczek;
2)
sposób rozliczania pożyczek.
§  2.
1.
Pracownik ubiegający się o udzielenie pożyczki składa, do lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej, wniosek o udzielenie pożyczki.
2.
Wniosek o udzielenie pożyczki zawiera:
1)
imię i nazwisko pracownika;
2)
serię i numer dowodu tożsamości wraz z numerem PESEL;
3)
datę i miejsce urodzenia pracownika;
4)
adres zamieszkania pracownika;
5)
rodzaj wykształcenia;
6)
kwotę pożyczki;
7)
opis planowanej działalności gospodarczej, w szczególności określenie rodzaju planowanej działalności oraz miejsca jej wykonywania;
8)
informacje wymagane przez lokalną albo regionalną instytucję finansową celem zabezpieczenia spłaty pożyczki.
3.
Do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć:
1)
oświadczenie pracownika o skorzystaniu ze stypendium na przekwalifikowanie;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, wystawione przez podmiot, który prowadzi szkolenie.
4.
W przypadku planowania działalności gospodarczej wspólnie z innymi osobami do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć dane, o których mowa w ust. 2, oraz dokumenty wymienione w ust. 3.
5.
Formularz wniosku o udzielenie pożyczki udostępnia lokalna albo regionalna instytucja finansowa.
§  3.
1.
Wniosek o udzielenie pożyczki, spełniający wymogi formalne, podlega zarejestrowaniu w terminie 7 dni od dnia jego wpłynięcia do lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej.
2.
Zarejestrowane wnioski o udzielenie pożyczki podlegają ocenie przez lokalną albo regionalną instytucję finansową, w kolejności ich zarejestrowania, w terminie 7 dni od dnia ich zarejestrowania.
3.
Pozytywnie oceniony wniosek o udzielenie pożyczki stanowi podstawę do zawarcia umowy pożyczki.
§  4.
1.
Jeżeli wniosek o udzielenie pożyczki nie spełnia wymogów formalnych, lokalna albo regionalna instytucja finansowa wzywa pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o uzupełnienie wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
2.
W przypadku nieuzupełnienia wniosku o udzielenie pożyczki w terminie określonym w ust. 1, wniosek podlega odrzuceniu.
3.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa powiadamia pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o odrzuceniu wniosku o jej udzielenie, w terminie 3 dni od dnia podjęcia decyzji w tej sprawie.
§  5.
1.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa niezwłocznie powiadamia pracownika ubiegającego się o udzielenie pożyczki o przyznanej pożyczce.
2.
Do powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, lokalna albo regionalna instytucja finansowa dołącza projekt umowy pożyczki.
§  6.
1.
Pracownik, który otrzymał pożyczkę, spłaca ją w 24-miesięcznych ratach, ustalonych w harmonogramie spłat pożyczki, na warunkach określonych w umowie pożyczki, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Spłata pierwszej raty kapitału pożyczki następuje po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.
§  7.
1.
Podstawę rozliczenia pożyczki, przyznanej pracownikowi, stanowią następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
finansowo-księgowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą;
3)
potwierdzające wykorzystanie środków pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej;
4)
zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 pracownik przedkłada lokalnej albo regionalnej instytucji finansowej w terminie 7 dni po upływie terminu określonego w § 6 ust. 2.
3.
Lokalna albo regionalna instytucja finansowa dokonuje rozliczenia pożyczki, na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia spłaty ostatniej raty pożyczki albo w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o umorzeniu pożyczki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006. O rozliczeniu pożyczki lokalna albo regionalna instytucja finansowa niezwłocznie powiadamia pracownika.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.25.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pożyczki dla pracowników przedsiębiorstw górniczych zatrudnionych na powierzchni na podjęcie działalności gospodarczej.
Data aktu: 11/02/2004
Data ogłoszenia: 23/02/2004
Data wejścia w życie: 09/03/2004