Sposób ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszania do udziału w rokowaniach, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej oraz jej zadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 25 marca 2003 r.
w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszania do udziału w rokowaniach, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej oraz jej zadań

Na podstawie art. 78 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "zamawiającym", ogłoszenie o konkursie ofert albo ogłoszenie o rokowaniach zamieszcza na tablicy ogłoszeń w siedzibie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "oddziałem", na stronie internetowej oddziału oraz w siedzibie właściwych miejscowo okręgowych izb zrzeszających zawody medyczne. Zamawiający może opublikować ogłoszenie w inny sposób, w szczególności w lokalnym dzienniku prasowym.
2.
Zamawiający wraz z ogłoszeniem o rokowaniach wysyła zaproszenie do rokowań.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "postępowaniu", należy przez to rozumieć konkurs ofert lub rokowania.
§  2.
1.
W ogłoszeniu o konkursie ofert określa się:
1)
nazwę i siedzibę zamawiającego;
2)
przedmiot konkursu ofert oraz jego wartość;
3)
kwalifikacje wymagane od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
miejsce i termin, w którym można zapoznać się ze szczegółowymi warunkami konkursu ofert oraz szczegółowymi materiałami informacyjnymi o przedmiocie konkursu ofert; termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
5)
miejsce i termin składania ofert, nie krótszy niż 14 dni od dnia ogłoszenia;
6)
miejsce i termin otwarcia ofert;
7)
miejsce i termin ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu ofert;
8)
zastrzeżenie o prawie do odwołania konkursu ofert oraz do przedłużenia terminu składania ofert i terminu ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu ofert;
9)
informację o możliwości składania skarg, protestów i odwołań.
2.
W ogłoszeniu o rokowaniach określa się:
1)
nazwę i siedzibę zamawiającego;
2)
przedmiot rokowań oraz jego wartość;
3)
kwalifikacje wymagane od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
miejsce i termin ogłoszenia rozstrzygnięcia rokowań;
5)
nazwę i adres zamieszkania albo adres siedziby podmiotów zaproszonych do rokowań.
3.
W zaproszeniu do rokowań należy zamieścić informacje, o których mowa w ust. 2, a ponadto określić w szczególności:
1)
miejsce i termin, w którym można zapoznać się ze szczegółowymi warunkami dotyczącymi przedmiotu rokowań oraz szczegółowymi materiałami informacyjnymi o przedmiocie rokowań; termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
2)
miejsce i termin składania ofert nie krótszy niż 7 dni od dnia ogłoszenia;
3)
miejsce i termin przeprowadzenia rokowań;
4)
zastrzeżenie o prawie do odwołania rokowań oraz do zmiany terminu przeprowadzenia rokowań i terminu ogłoszenia rozstrzygnięcia rokowań;
5)
informację o możliwości składania skarg, protestów i odwołań.
§  3.
Zamawiający przygotowuje wzór lub formularz oferty, a oferent składa ofertę zgodnie z tym wzorem lub formularzem.
§  4.
1.
Oferty składa się, pod rygorem odrzucenia, w formie pisemnej, w zamkniętych kopertach lub paczkach w miejscu i czasie określonym w ogłoszeniu o konkursie ofert albo zaproszeniu do rokowań.
2.
Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia składane przez zamawiającego i podmioty biorące udział w postępowaniu wymagają formy pisemnej.
3.
Za zachowanie formy pisemnej uważa się także zapis treści czynności w protokole przeprowadzenia postępowania.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia postępowania zamawiający powołuje komisję w składzie co najmniej 3 pracowników oddziału i wyznacza spośród nich przewodniczącego.
2.
Członkiem komisji nie mogą być osoby, które:
1)
są podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy, pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z takim podmiotem, jego przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo członkami organów osób prawnych biorących udział w postępowaniu;
2)
pozostają z podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności, lub w takim stosunku pozostaje ich małżonek.
3.
Członkowie komisji po otwarciu ofert składają oświadczenia, że nie zachodzą wobec nich przesłanki określone w ust. 2.
4.
Wyłączenia członka komisji i powołania nowego członka komisji może dokonać zamawiający z urzędu lub na wniosek członka komisji albo podmiotu ubiegającego się o zawarcie umowy.
§  6.
1.
W toku postępowania komisja może żądać od podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy złożenia wyjaśnień dotyczących przeprowadzanego postępowania.
2.
Komisja ma prawo przeprowadzenia kontroli w celu potwierdzenia prawdziwości i prawidłowości danych zawartych w ofercie, a także zażądać dostarczenia dokumentów potwierdzających dane i informacje przekazane w toku postępowania przez podmioty ubiegające się o zawarcie umowy.
§  7.
Komisja sporządza protokół z przebiegu postępowania, który powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie miejsca i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia postępowania;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
wykaz podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy;
4)
wskazanie ofert, które zostały odrzucone, wraz z uzasadnieniem;
5)
wnioski i oświadczenia członków komisji oraz podmiotów ubiegających się o zawarcie umowy składane w trakcie postępowania;
6)
wskazanie najkorzystniejszej oferty lub ofert albo ustalenie, że wszystkie oferty zostały odrzucone;
7)
informację o odczytaniu protokołu;
8)
podpisy członków komisji oraz protokolanta.
§  8.
Zamawiający odwołuje komisję po ogłoszeniu rozstrzygnięcia postępowania. Z dniem odwołania komisja ulega rozwiązaniu.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez Kasy Chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz. U. Nr 148, poz. 978 oraz z 1999 r. Nr 63, poz. 726).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.55.493

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszania do udziału w rokowaniach, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej oraz jej zadania.
Data aktu: 25/03/2003
Data ogłoszenia: 31/03/2003
Data wejścia w życie: 01/04/2003