Protokół dodatkowy nr 2, do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r. Warszawa.1995.08.18.

PROTOKÓŁ DODATKOWY Nr 2,
sporządzony w Warszawie dnia 18 sierpnia 1995 r.,
do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 sierpnia 1995 r. został sporządzony w Warszawie Protokół dodatkowy nr 2 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu między Republiką Czeską, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską i Republiką Słowacką, w następującym brzmieniu:

Przekład

PROTOKÓŁ DODATKOWY NR 2

DO ŚRODKOWOEUROPEJSKIEJ UMOWY O WOLNYM HANDLU

Przedstawiciele Republiki Czeskiej, Republiki Węgierskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej,

mając na uwadze Deklarację Premierów, przyjętą 25 listopada 1994 r. w Poznaniu,

potwierdzając swoje głębokie oddanie zasadom gospodarki rynkowej, stanowiącej podstawę ich stosunków,

głęboko przekonani, iż niniejszy Protokół dodatkowy będzie sprzyjać intensyfikacji wzajemnie korzystnych stosunków między nimi oraz wnosić istotny wkład do procesu integracji europejskiej,

w zgodności z postanowieniami artykułów 34, 35, 37 i 39 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

zdecydowali, co następuje:

Artykuł  1
1.
Protokoły od 1 do 3 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu, stosowane zgodnie z Protokołem dodatkowym podpisanym 29 kwietnia 1994 r. w Budapeszcie, zostaną z dniem 1 stycznia 1996 r. unieważnione i zastąpione nowymi Protokołami od 1 do 3, które stanowią integralną część niniejszego Protokołu dodatkowego.
2.
Załączniki do Protokołów od 1 do 3 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu pozostaną niezmienione.
Artykuł  2

Niniejszy Protokół dodatkowy stanowi integralną część Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

Artykuł  3
1.
Niniejszy Protokół dodatkowy wejdzie w życie w dniu otrzymania przez depozytariusza ostatniej notyfikacji Stron Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu wypełnienia niezbędnych do tego procedur.
2.
Depozytariusz notyfikuje wszystkim Stronom wypełnienie procedur niezbędnych dla wejścia w życie niniejszego Protokołu dodatkowego.
3.
Jeżeli Strony nie otrzymają do 31 grudnia 1995 r. notyfikacji wynikających z ustępu 2 tego artykułu, niniejszy Protokół dodatkowy będzie stosowany prowizorycznie od 1 stycznia 1996 r.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, będąc do tego odpowiednio upoważnieni, podpisali niniejszy Protokół dodatkowy.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 sierpnia 1995 r. w jednym oryginalnym egzemplarzu w języku angielskim, który będzie zdeponowany przy Rządzie Polski. Depozytariusz przekaże poświadczone kopie wszystkim Stronom niniejszego porozumienia.

PROTOKÓŁ 1

(odnoszący się do ustępu 2 artykułu 3)

ZNIESIENIE CEŁ MIĘDZY REPUBLIKĄ CZESKĄ I REPUBLIKĄ SŁOWACKĄ Z JEDNEJ STRONY A REPUBLIKĄ WĘGIERSKĄ Z DRUGIEJ STRONY

1.
Towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, na które w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku A do niniejszego protokołu.
2.
Towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, na które w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach B i C do niniejszego protokołu.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej wymienione w załączniku D do niniejszego protokołu będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej wymienione w załączniku E do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
5.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej wymienione w załączniku F do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - pozostałe cła będą zniesione.
6.
Towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, na które w Republice Węgierskiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku G do niniejszego protokołu.
7.
Towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, na które w Republice Węgierskiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach H i J do niniejszego protokołu.
8.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załączniku K do niniejszego protokołu będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
9.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załączniku L do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
10.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załączniku M do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - pozostałe cła będą zniesione.

PROTOKÓŁ 2

(odnoszący się do ustępu 2 artykułu 3)

ZNIESIENIE CEŁ MIĘDZY REPUBLIKĄ CZESKĄ I REPUBLIKĄ SŁOWACKĄ Z JEDNEJ STRONY A RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ Z DRUGIEJ STRONY

1.
Towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, na które w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku A do niniejszego protokołu.
2.
Towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, na które w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach B i C do niniejszego protokołu.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej wymienione w załączniku D do niniejszego protokołu będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej wymienione w załączniku E do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
5.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej wymienione w załączniku F do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - do 15% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2001 r. - pozostałe cła będą zniesione.
6.
Towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, na które w Rzeczypospolitej Polskiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku G do niniejszego protokołu.
7.
Towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, na które w Rzeczypospolitej Polskiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach H i J do niniejszego protokołu.
8.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załączniku K do niniejszego protokołu będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
9.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załączniku L do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
10.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej wymienione w załącznikach M i N do niniejszego protokołu będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do pięciu siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do czterech siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do trzech siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - do dwóch siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2001 r. - do jednej siódmej stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2002 r. - pozostałe cła będą zniesione.

PROTOKÓŁ 3

(odnoszący się do ustępu 2 artykułu 3)

ZNIESIENIE CEŁ MIĘDZY REPUBLIKĄ WĘGIERSKĄ I RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ

1.
Towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, na które w Republice Węgierskiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku A do niniejszego protokołu.
2.
Towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, na które w Republice Węgierskiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach B i C do niniejszego protokołu.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, wymienione w załączniku D do niniejszego protokołu, będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, wymienione w załączniku E do niniejszego protokołu, będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
5.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, wymienione w załączniku F do niniejszego protokołu, z wyjątkiem wymienionych poniżej, będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - pozostałe cła będą zniesione.

Numery pozycji traktowanych jako wyjątki są następujące:

480252016 480522 481012996 481930 870332
480253 480523 481091 481940 870333
480260 480529 481099 481960 870422
480411 480530 481620 482010 870423
480419 480570994 481710 482020 870432
480421 480580038 481720 482030 870490
480429 480580995 481730 482090 870530
480431 480810 481810 870321 871200022
480439 480820 481820 870322 871200998
480441 480830 481830 870323
480442 481011027 481910 870324
480449 481012011 481920 870331

W przypadku wyjątków cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:

-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - do 15% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2001 r. - pozostałe cła będą zniesione.
6.
Dopóki cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej na towary pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej i wymienione w załączniku G nie będą całkowicie zniesione, Republika Węgierska, poczynając od wejścia w życie umowy, ustanowi coroczne kontyngenty taryfowe wolne od cła w wysokości podanej w tym załączniku.
7.
Towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, na które w Rzeczypospolitej Polskiej stosowane są zerowe stawki celne na zasadzie erga omnes, wymienione są w załączniku H do niniejszego protokołu.
8.
Towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, na które w Rzeczypospolitej Polskiej stosowane są zerowe stawki celne, wymienione są w załącznikach J i K do niniejszego protokołu.
9.
Cła importowe w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, wymienione w załączniku L do niniejszego protokołu, będą zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
10.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, wymienione w załączniku M do niniejszego protokołu, będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 50% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - pozostałe cła będą zniesione.
11.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, wymienione w załączniku N do niniejszego protokołu, będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do 75% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1997 r. - do 60% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do 45% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do 30% stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - pozostałe cła będą zniesione.
12.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej, wymienione w załącznikach O i P do niniejszego protokołu, będą stopniowo obniżane zgodnie z następującym harmonogramem:
-
1 stycznia 1996 r. - do pięciu siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1998 r. - do czterech siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 1999 r. - do trzech siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2000 r. - do dwóch siódmych stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2001 r. - do jednej siódmej stawki podstawowej,
-
1 stycznia 2002 r. - pozostałe cła będą zniesione.
13.
Dopóki cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej na towary pochodzące z Republiki Węgierskiej i wymienione w załączniku Q nie będą całkowicie zniesione, Rzeczpospolita Polska, poczynając od wejścia w życie umowy, ustanowi coroczne kontyngenty taryfowe wolne od cła w wysokości podanej w tym załączniku.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 19 grudnia 1995 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.37.318

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dodatkowy nr 2, do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r. Warszawa.1995.08.18.
Data aktu: 18/08/1995
Data ogłoszenia: 04/03/2003
Data wejścia w życie: 16/07/1996