Utworzenie Wojskowego Instytutu Medycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 listopada 2002 r.
w sprawie utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą "Wojskowy Instytut Medyczny", zwaną dalej "Instytutem".
2.
Siedzibą Instytutu jest miasto stołeczne Warszawa.
3.
Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Obrony Narodowej.
4.
Bezpośredni nadzór nad Instytutem sprawuje komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw zdrowia.
5.
Instytut jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który podlega wpisowi do rejestru zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  2.
1.
Przedmiotem działalności Instytutu jest:
1)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie nauk medycznych z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym medycyny pola walki i medycyny stanów nagłych, medycyny morskiej i tropikalnej, oraz przystosowywanie ich wyników do wdrażania w praktyce;
2)
upowszechnianie wyników prac, o których mowa w pkt 1;
3)
opracowywanie analiz, ocen, ekspertyz i standardów diagnostyczno-leczniczych mających zastosowanie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wymogów Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;
4)
prowadzenie działalności w zakresie kształcenia przeddyplomowego, podyplomowego oraz kształcenia ustawicznego;
5)
uczestnictwo w systemie ochrony zdrowia, udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia na zasadach określonych dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej i o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym;
6)
prowadzenie działalności gospodarczej.
2.
W zakresie działalności określonej w ust. 1 Instytut:
1)
współpracuje z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej i przez niego nadzorowanymi;
2)
współdziała z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi i placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk oraz przedsiębiorcami;
3)
współpracuje z zagranicznymi placówkami naukowo-badawczymi.
§  3.
Instytut wyposaża się, oddając:
1)
w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni 22,6329 ha, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położoną w Warszawie przy ulicy Szaserów 128, obejmującą działkę ewidencyjną nr 8/4 z obrębu 3-04-03, opisaną w księdze wieczystej nr 56007, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;
2) 1
 w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni 0,4572 ha, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położoną w Warszawie przy ulicy Osowskiej 8/10, obejmującą działkę ewidencyjną nr 9 z obrębu 3-04-08, opisaną w księdze wieczystej nr 200098, prowadzonej przez Sąd rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;
3)
na własność budynki i urządzenia budowlane trwale związane z nieruchomościami gruntowymi, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  4.
Instytut wyposaża się w inne niż określone w § 3 składniki mienia dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, które nie zostały przekazane, na podstawie odrębnych przepisów, Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej "CePeLek" Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, a także w mienie przeznaczone do realizacji zadań Zakładu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.
§  5.
Instytut przejmuje prawa i obowiązki oraz należności i zobowiązania dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej:
1)
związane z mieniem, o którym mowa w § 4;
2)
dotyczące projektów badawczych i celowych oraz inwestycji, realizowanych ze środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę.
§  6.
Instytut przejmuje pracowników dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, z wyjątkiem pracowników wykonujących pracę w jego Poliklinice.
§  7.
Organami właściwymi do wyposażenia Instytutu w środki niezbędne do prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, są:
1)
Szef Stołecznego Zarządu Infrastruktury, we współdziałaniu z właściwymi organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego - do dokonania przewidzianych w odrębnych przepisach czynności związanych z wyposażeniem w mienie, o którym mowa w § 3;
2)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach budżetu - do przygotowania dokumentów niezbędnych do sfinansowania, z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2002 r., zadań zleconych Instytutowi przez Ministra Obrony Narodowej oraz uwzględnienia środków na ten cel w projekcie budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2003 r.
§  8.
Do czasu powołania dyrektora Instytutu funkcję kierownika Instytutu pełni, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, dotychczasowy komendant Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 grudnia 2002 r.
1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.279.2766) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.201.1699

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Wojskowego Instytutu Medycznego.
Data aktu: 27/11/2002
Data ogłoszenia: 30/11/2002
Data wejścia w życie: 10/12/2002