Warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu,
2)
funkcjonariuszu - należy przez to rozumieć funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu,
3)
przełożonym właściwym w sprawach wyróżnień - należy przez to rozumieć przełożonych określonych w art. 75 ust. 2 i 3 ustawy.
§  2. 
Funkcjonariuszowi udziela się wyróżnień, o których mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, jeżeli:
1)
nie jest prowadzone przeciw niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne,
2)
nie został ukarany karą dyscyplinarną lub nastąpiło zatarcie tej kary,
3)
nie jest w okresie próby przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego lub warunkowym zawieszeniu wykonania kary.
§  3. 
1. 
Szef komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, występuje do przełożonego właściwego w sprawach wyróżnień z wnioskiem o udzielenie wyróżnienia.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać uzasadnienie wskazujące na wzorowe wykonywanie obowiązków, przejawianie inicjatywy w służbie lub doskonalenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariusza przedstawianego do wyróżnienia.
3. 
Przełożony właściwy w sprawach wyróżnień zawiadamia pisemnie wnioskodawcę o odmowie przyznania wyróżnienia.
§  4. 
1. 
Udzielenie wyróżnienia powinno mieć charakter uroczysty.
2. 
Udzielenie wyróżnienia zamieszcza się w rozkazie, z zastrzeżeniem § 7.
3. 
Rozkaz powinien zawierać:
1)
stopień, imię i nazwisko wyróżnionego,
2)
rodzaj wyróżnienia oraz uzasadnienie jego przyznania.
§  5. 
Przełożony właściwy w sprawach wyróżnień, podejmując decyzję o udzieleniu nagrody pieniężnej lub rzeczowej, określa wartość tej nagrody, w granicach środków finansowych posiadanych na ten cel.
§  6. 
1. 
Urlop krótkoterminowy w wymiarze do 7 dni może obejmować nie więcej niż jeden dzień ustawowo wolny od pracy, a w wymiarze powyżej 7 dni, jednak nie więcej niż 10 dni - nie więcej niż dwa dni ustawowo wolne od pracy.
2. 
Funkcjonariuszowi należy umożliwić wykorzystanie urlopu krótkoterminowego nie później niż w ciągu miesiąca od dnia udzielenia tego wyróżnienia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Na wniosek wyróżnionego funkcjonariusza urlop krótkoterminowy może być przez niego wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.
§  7. 
Udzielenie pochwały, o której mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1 ustawy, następuje w formie pisemnej.
§  8. 
Odznaka honorowa może być przyznana funkcjonariuszowi nie więcej niż trzykrotnie, a kolejne przyznanie odznaki nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od poprzedniego przyznania.
§  9. 
1. 
Odznakę honorową stanowi podwójny pierścień, wpisany w owal o wymiarach 47x37 mm. Między pierścieniami na polu z granatowej emalii jest umieszczony złocony napis "BIURO OCHRONY RZĄDU". Wewnątrz pierścienia, na polu z szafirowej emalii, umieszczony jest srebrzony i oksydowany wizerunek sokoła trzymającego w szponach tarczę herbową z emalii w barwach narodowych. Wymiary odznaki wynoszą 47x37 mm, średnica zewnętrznego pierścienia - 37 mm, a pierścienia wewnętrznego - 32 mm. Odznaka honorowa wykonana jest z metalu.
2. 
Odznaka honorowa jest oznaczona na odwrocie grawerowanym napisem "Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu".
3. 
Odznaka honorowa jest zawieszona na przywieszce, wykonanej z metalu długości 40 mm i szerokości 10 mm, z dwoma paskami z czerwonej emalii, długości 3 mm i szerokości 10 mm, umieszczonymi od brzegu przywieszki po obydwu stronach, oraz z symetrycznym względem środka paskiem wykonanym z granatowej emalii, długości 16 mm i szerokości 10 mm. Pomiędzy paskami czerwonymi a paskiem granatowym znajdują się paski z białej emalii, o długości 9 mm i szerokości 10 mm.
4. 
Wzór odznaki honorowej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Odznakę honorową wręcza Szef Biura Ochrony Rządu lub jego zastępcy z okazji święta Biura Ochrony Rządu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Szef Biura Ochrony Rządu z uwagi na szczególne okoliczności może wręczyć odznakę honorową w innym terminie niż wskazany w ust. 1.
§  11. 
Odznaka honorowa noszona jest na kurtce munduru na środku lewej górnej kieszeni, między guzikiem klapki a dolną krawędzią.
§  12. 
Rozkaz o przyznaniu odznaki honorowej umieszcza się w aktach osobowych funkcjonariusza.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ BIURA OCHRONY RZĄDU

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.119.1018

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 27/07/2002
Data wejścia w życie: 11/08/2002