Sposób obliczania kosztów finansowania i przyjmowania rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego dla poszczególnych walut, zasady stosowania stałych stóp procentowych oraz określenie tabeli opłat i prowizji stosowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w trakcie obowiązywania umów DOKE.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 grudnia 2001 r.
w sprawie sposobu obliczania kosztów finansowania i przyjmowania rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego dla poszczególnych walut, zasad stosowania stałych stóp procentowych oraz określenia tabeli opłat i prowizji stosowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w trakcie obowiązywania umów DOKE.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (Dz. U. Nr 73, poz. 762) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Koszty finansowania, stanowiące element okresowych rozliczeń między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankiem, który zawarł Umowę DOKE, oblicza się jako sumę rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego dla waluty kredytu eksportowego i stawki marży bankowej.
2.
Marża bankowa ustalona w Umowie DOKE, w wysokości określonej w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych, zwanej dalej "ustawą", pozostaje na stałym poziomie przez cały okres obowiązywania Umowy DOKE.
3. 1
Obliczanie kwoty zwrotu dopłat na rachunek określony w art. 4 ust. 3 ustawy, dokonywanego przez bank z tytułu rozwiązywania Umowy DOKE przed upływem terminu jej obowiązywania, następuje na warunkach określonych w Umowie DOKE, przy czym kwotę tę powiększa się o odsetki ustawowe i pomniejsza o przekazaną na ten rachunek nadwyżkę, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy.
§  2.
1. 2
Rynkowa stawka oprocentowania krótkoterminowego jest przyjmowana odrębnie dla każdego okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
2. 3
Rynkowa stawka oprocentowania krótkoterminowego dla danego okresu odsetkowego jest równa stopie procentowej notowanej, dla takiego okresu, na rynku międzybankowym dla waluty kredytu eksportowego, stosownie do przepisów ust. 4-7.
3. 4
W przypadku gdy okres odsetkowy kredytu eksportowego nie pokrywa się z okresem, dla którego ustalana jest rynkowa stopa procentowa, wysokość tej stawki jest obliczana z zastosowaniem metody interpolacji liniowej. Interpolacji dokonuje się proporcjonalnie do notowań dwóch rynkowych stawek oprocentowania krótkoterminowego, przypadających najbliżej okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
3a. 5
W przypadku gdy okres odsetkowy kredytu eksportowego jest krótszy niż jeden miesiąc, rynkowa stawka oprocentowania krótkoterminowego dla takiego okresu odsetkowego jest równa jednomiesięcznej stopie procentowej notowanej na rynku międzybankowym dla waluty kredytu eksportowego, zgodnie z ust. 4-7.
4.
Rynkowa stawka oprocentowania krótkoterminowego w przypadku dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego, franka szwajcarskiego, jena japońskiego, dolara kanadyjskiego oraz dolara australijskiego jest przyjmowana na podstawie stopy procentowej dla kredytów udzielanych na londyńskim rynku międzybankowym (LIBOR), na dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
5.
Rynkowa stawka oprocentowania krótkoterminowego w przypadku euro jest przyjmowana na podstawie stopy procentowej dla kredytów udzielanych na europejskim rynku międzybankowym (EURIBOR), na dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
6.
Dla walut obcych innych niż wymienione w ust. 4 i 5 przyjmowane są stopy procentowe notowane na uznanym rynku międzybankowym w kraju danej waluty, liczone jako średnia wartość z ostatnich 25 dni przed dniem rozpoczęcia okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
7.
Dla waluty polskiej stosowana jest stopa procentowa dla kredytów udzielanych na warszawskim rynku międzybankowym (WIBOR), liczona jako średnia wartość z ostatnich 25 dni przed dniem rozpoczęcia okresu odsetkowego kredytu eksportowego.
§  3.
Stałe stopy procentowe, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, są stosowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego przy:
1)
składaniu przyrzeczenia podpisania Umowy DOKE,
2)
przedłużaniu terminu obowiązywania przyrzeczenia,
3)
podpisywaniu Umowy DOKE.
§  4. 6
 
1.
W przyrzeczeniu podpisania Umowy DOKE Bank Gospodarstwa Krajowego stosuje, zgodnie z treścią złożonego wniosku o przyrzeczenie podpisania Umowy DOKE, właściwą dla danej waluty:
1)
stałą stopę procentową, która obowiązywała w dniu złożenia wniosku, albo
2)
stałą stopę procentową, która będzie obowiązywać w dniu podpisania umowy eksportowej, jeżeli do chwili złożenia wniosku nie została podpisana umowa eksportowa.
2.
Stosownie do Porozumienia OECD, wymienionego w art. 2 pkt 5 ustawy, stała stopa procentowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest powiększana o 20 punktów bazowych (sto punktów bazowych jest równe 1 %), jeżeli do dnia złożenia wniosku nie została podpisana umowa eksportowa.
§  5. 7
 
1.
W przypadku przedłużenia terminu obowiązywania przyrzeczenia Bank Gospodarstwa Krajowego stosuje właściwą dla danej waluty:
1)
stałą stopę procentową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o przedłużenie tego terminu,
2)
stałą stopę procentową obowiązującą w dniu podpisania umowy eksportowej, jeżeli taka stopa procentowa została zastosowana w przyrzeczeniu podpisania Umowy DOKE.
2.
Przepis § 4 ust. 2, w zakresie ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio.
§  6. 8
 
1.
W Umowie DOKE przyjmuje się stałą stopę procentową określoną w przyrzeczeniu podpisania Umowy DOKE, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy w przyrzeczeniu podpisania Umowy DOKE Bank Gospodarstwa Krajowego zastosował stałą stopę procentową, która obowiązywała w dniu złożenia wniosku, a termin obowiązywania przyrzeczenia był przedłużony, w Umowie DOKE przyjmuje się stałą stopę procentową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o przedłużenie przyrzeczenia.
3.
Wysokość stałej stopy procentowej określonej w Umowie DOKE nie podlega zmianie.
§  7.
Tabela opłat i prowizji stosowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w trakcie obowiązywania umów DOKE stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA OPŁAT I PROWIZJI STOSOWANYCH PRZEZ BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO W TRAKCIE OBOWIĄZYWANIA UMÓW DOKE

Lp. Tytuł opłaty lub prowizji Wysokość
1 Jednorazowa opłata z tytułu obsługi Umowy DOKE płatna w terminie 1 miesiąca po podpisaniu tej umowy 0,001% kwoty kredytu, nie mniej jednak niż 200 zł i nie więcej niż 1.000 zł
2 Prowizja z tytułu rozliczeń Umowy DOKE za każdy rozpoczęty okres odsetkowy 1% kwoty dopłaty lub nadwyżki określonych odpowiednio w art. 8 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy, nie mniej jednak niż 50 zł
1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
5 § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 września 2003 r. (Dz.U.03.180.1762) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2003 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.153.1751

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób obliczania kosztów finansowania i przyjmowania rynkowej stawki oprocentowania krótkoterminowego dla poszczególnych walut, zasady stosowania stałych stóp procentowych oraz określenie tabeli opłat i prowizji stosowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w trakcie obowiązywania umów DOKE.
Data aktu: 12/12/2001
Data ogłoszenia: 28/12/2001
Data wejścia w życie: 12/01/2002