Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 22 listopada 2001 r.
w sprawie sposobu i warunków prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do nauczycieli, w odniesieniu do których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. wszczęto i nie zakończono postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej, zwanych dalej "postępowaniami kwalifikacyjnymi", prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 65 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków oraz trybu uzyskiwania przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 67), zwanego dalej "zarządzeniem".
§  2.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi się na wniosek zainteresowanego nauczyciela, złożony nie później niż do dnia 31 stycznia 2002 r. do kuratora oświaty:
1)
właściwego dla siedziby jednostki, która przed dniem wskazanym w § 1 prowadziła postępowanie kwalifikacyjne - w przypadku ubiegania się o pierwszy lub drugi stopień specjalizacji zawodowej,
2)
właściwego dla miejsca zamieszkania nauczyciela - w przypadku ubiegania się o trzeci stopień specjalizacji zawodowej,

zwanego dalej "właściwym kuratorem oświaty".

2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności wskazywać jednostkę, w której wszczęto postępowanie kwalifikacyjne, stopień i kierunek specjalizacji zawodowej, o jaki ubiegał się nauczyciel, a także aktualne miejsce pracy nauczyciela.
§  3.
Jednostki, przy których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. działały komisje do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołane na podstawie zarządzenia, są zobowiązane do przekazania dokumentacji wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych do właściwego kuratora oświaty, nie później niż do dnia 31 grudnia 2001 r.
§  4.
Nauczycielowi wymienionemu w § 1, który złożył wniosek o prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, przyznaje się ten stopień, jeżeli:
1)
z dokumentacji, o której mowa w § 3, wynika, że przed dniem 6 kwietnia 2000 r. spełnił warunki przewidziane w zarządzeniu dla przyznania danego stopnia specjalizacji zawodowej, z wyjątkiem wymogu uzyskania pozytywnej opinii zespołu specjalistycznego (przedmiotowego) sporządzonej w wyniku obserwacji zajęć pedagogicznych oraz pozytywnej oceny w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołaną na podstawie zarządzenia,
2)
uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 5, w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.
§  5.
1.
Wszczęte i niezakończone postępowania kwalifikacyjne prowadzą komisje kwalifikacyjne do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli, zwane dalej "komisjami", powołane przez właściwych kuratorów oświaty.
2.
W skład komisji wchodzi 5 członków powoływanych spośród przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowo-dydaktycznych, w tym co najmniej dwie osoby wpisane na listę ekspertów ustaloną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na podstawie przepisów dotyczących uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W przypadku prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na wniosek nauczyciela szkoły artystycznej, w skład komisji wchodzi przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
4.
Właściwy kurator oświaty powołuje i odwołuje członków komisji oraz jej przewodniczącego, a także zapewnia obsługę administracyjno-biurową prac komisji.
§  6.
1.
Do zadań komisji należy:
1)
ocena spełnienia przez nauczyciela wymogów wymienionych w § 4 pkt 1, na podstawie analizy dokumentacji, o której mowa w § 3,
2)
udzielenie albo nieudzielenie nauczycielowi akceptacji w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której nauczyciel ubiegający się o pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej:
a)
prezentuje zgromadzony dorobek zawodowy i przedstawia dotychczasowe osiągnięcia,
b)
odpowiada na pytania członków komisji z zakresu tematycznego specjalizacji, o którą się ubiega,
3)
przyznanie nauczycielowi odpowiednio pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia specjalizacji zawodowej.
2.
Komisja podejmuje uchwały w sprawie przyznania stopnia specjalizacji zawodowej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3/5 składu komisji.
3.
Z przebiegu prac komisji sporządza się protokoły.
4.
Protokoły i dokumentacja prac komisji są przechowywane w kuratorium oświaty.
§  7.
1.
Nadzór nad zgodnością przebiegu postępowań kwalifikacyjnych z przepisami rozporządzenia sprawuje właściwy kurator oświaty.
2.
Koszty działania komisji oraz wydatki związane z obsługą administracyjno-biurową jej prac pokrywa się ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda.
§  8.
Właściwy kurator oświaty:
1)
wydaje nauczycielowi, który uzyskał odpowiednio pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, dyplom według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia,
2)
prowadzi ewidencję wydanych dyplomów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

DYPLOM

Kuratorium Oświaty

w ...........................

Pan/Pani ...................................................

urodzony/a .................. w ............................

zatrudniony/a w ............................................

na stanowisku ..............................................

na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego

uzyskał/a ................................................ *

STOPIEŃ SPECJALIZACJI ZAWODOWEJ w zakresie

........................................................

Podstawa: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie sposobu i warunków

prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań

kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej

nauczycieli (Dz. U. Nr 140, poz. 1579).

...................

Kurator Oświaty

(pieczęć okrągła)

Numer w ewidencji ..............

* Wpisać odpowiednio: PIERWSZY/DRUGI/TRZECI.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.140.1579

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.
Data aktu: 22/11/2001
Data ogłoszenia: 11/12/2001
Data wejścia w życie: 19/12/2001