Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 grudnia 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu.

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i przetwarzaniu materiałów zawierających cynk, ołów lub ich związki, zwanych dalej "materiałami".
§  2.
Załadunek, wyładunek, składowanie oraz transport materiałów przeznaczonych do dalszego przetwarzania należy przeprowadzać w sposób zmechanizowany i zapobiegający ich pyleniu.
§  3.
1.
Procesy technologiczne, w trakcie których występuje emisja pyłów do środowiska pracy, w szczególności podczas rozdrabniania, mieszania, mielenia, suszenia i przesiewania materiałów, należy stosować w sposób zapobiegający wydzielaniu się pyłów i w miarę technicznych możliwości w urządzeniach szczelnie zamkniętych lub w pomieszczeniach wyposażonych w wentylację odpylającą.
2.
W przypadku wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, w urządzeniach otwartych lub przy ręcznym mieszaniu, materiały należy systematycznie zraszać.
3.
Niedopuszczalne jest:
1)
wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, bez użycia środków ochrony dróg oddechowych,
2)
stosowanie środków transportu kołowego w stanie zagrażającym zanieczyszczeniu środowiska.
§  4.
Szlamy, ścieki i opary oraz gazy i pyły wydzielające się w procesie produkcji i przetwarzania materiałów należy niezwłocznie usuwać z pomieszczeń, a następnie unieszkodliwiać w sposób określony przez pracodawcę w instrukcji opracowanej dla danego stanowiska pracy.
§  5.
1.
W pomieszczeniach, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia lżejsze od powietrza podczas przygotowywania i przetwarzania materiałów, należy poza wyciągami miejscowymi stosować wentylację ogólną górnej strefy tych pomieszczeń.
2.
W przypadku częstego i długotrwałego otwierania drzwi do pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, należy zastosować środki techniczne zapobiegające gwałtownemu dopływowi zimnego powietrza.
§  6.
1.
W pomieszczeniach, o których mowa w § 5 ust. 1, szczególnie narażonych na gromadzenie się pyłów i zanieczyszczeń powstałych przy produkcji i przetwarzaniu materiałów, należy zainstalować urządzenia z przewodami wodnymi do bieżącego zmywania lub zraszania podłogi; podłogi i ściany powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich zmywanie lub mechaniczne odpylanie.
2.
We wszystkich pomieszczeniach, w których produkuje się i przetwarza materiały, poza zmywaniem podłóg należy często czyścić miejsca, w których mogą gromadzić się pyły cynku, ołowiu i ich związków.
3.
Zmywanie lub mechaniczne odpylanie podłogi należy wykonywać przynajmniej jeden raz podczas zmiany roboczej.
4.
Ściany pomieszczeń należy co najmniej jeden raz w roku bielić lub malować farbami olejnymi w jasnych kolorach, jeżeli ze względów techniczno-technologicznych nie mogą być zmywane wodą.
§  7.
1.
Materiały w stanie rozdrobnionym i pylistym należy składować w zamkniętych pomieszczeniach, zbiornikach lub silosach; dopuszcza się składowanie materiałów w workach, gdy potrzeby składowania dotyczą niewielkich ilości tych materiałów.
2.
Dopuszcza się czasowe składowanie materiałów, o których mowa w ust. 1, w stosach niezabezpieczonych przed pyleniem, pod warunkiem częstego ich zraszania wodą lub zabezpieczenia w inny sposób przed wystąpieniem wtórnego pylenia cynku, ołowiu i ich związków.
3.
Opakowania po rozdrobnionych lub pylistych materiałach należy odpylać w wydzielonych pomieszczeniach w sposób nie narażający zdrowia pracowników.
§  8.
Narzędzia używane w procesie odlewania cynku i ołowiu oraz formy stosowane do formowania ciekłego metalu powinny być suche i przed użyciem wstępnie podgrzane.
§  9.
Dopuszczalne jest dodawanie do ciekłego cynku i ołowiu rozdrobnionego metalu tych pierwiastków pod warunkiem uprzedniego ich wysuszenia i przygotowania pod względem wymiaru, ciężaru i czystości.
§  10.
1.
Nawierzchnie: dróg na terenie zakładu pracy, placów manewrowych, postojowych i składowych powinny być utwardzone i przystosowane do czyszczenia metodą zmywania lub mechanicznego odpylania.
2.
Zmywanie i mechaniczne odpylanie dróg i placów, o których mowa w ust. 1, należy przeprowadzać systematycznie, w sposób eliminujący wtórne pylenie cynku, ołowiu i ich związków.
§  11.
Pracownikom narażonym na działanie pyłu zawierającego ołów oraz jego związki pracodawca zapewnia codzienne spożywanie na terenie zakładu pracy 300 mg witaminy C.
§  12.
1.
Wodę do picia i napoje dostarcza się w sposób chroniący je przed zanieczyszczeniami szkodliwymi dla zdrowia.
2.
Niedopuszczalne jest:
1)
spożywanie posiłków na stanowiskach pracy,
2)
picie napojów z pojemników trwale otwartych,
3)
palenie tytoniu poza miejscami do tego celu wyznaczonymi,
4)
przechowywanie środków higieny osobistej - ręcznika, mydła, szczotki do rąk, szczoteczki do czyszczenia zębów i innych, w miejscach, w których będą narażone na zanieczyszczenia.
§  13.
1.
Pracodawca zapewnia czyszczenie i pranie odzieży roboczej i ochronnej zanieczyszczonej materiałami.
2.
Transport odzieży roboczej i ochronnej do wyspecjalizowanych pralni odbywa się w zamkniętych pojemnikach.
§  14.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia oraz Przemysłu i Handlu z dnia 21 kwietnia 1949 r. o higienie pracy w zakładach, wytwarzających przedmioty z ołowiu lub stosujących przy produkcji ołów, oraz w drukarniach (Dz. U. Nr 36, poz. 260 i Nr 54, poz. 431),
2)
rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 30 lipca 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutach ołowiu (Dz. U. Nr 46, poz. 227),
3)
rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 3 września 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutach cynku (Dz. U. Nr 42, poz. 209).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 5 ust. 2 i § 6 ust. 1, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.3.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu.
Data aktu: 30/12/1999
Data ogłoszenia: 21/01/2000
Data wejścia w życie: 22/07/2000, 21/02/2000