Tryb gospodarowania przekazanymi Policji środkami finansowymi uzyskanymi przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Policję przestępstw przeciwko mieniu, gospodarczych i skarbowych oraz zasady przyznawania nagród z tych środków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1996 r.
w sprawie trybu gospodarowania przekazanymi Policji środkami finansowymi uzyskanymi przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Policję przestępstw przeciwko mieniu, gospodarczych i skarbowych oraz zasad przyznawania nagród z tych środków.

Na podstawie art. 13a ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 59, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Środki finansowe w wysokości 20% wpływów uzyskanych tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Policję w sposób udokumentowany w aktach procesowych przestępstw przeciwko mieniu, gospodarczych i skarbowych przekazywane są Policji przez urzędy skarbowe oraz przez inne podmioty wykonujące czynności likwidacyjne na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych oraz orzeczeń innych uprawnionych organów orzekających o przepadku rzeczy.
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, są przekazywane na rachunek bankowy jednostki organizacyjnej Policji prowadzącej w danej sprawie postępowanie przygotowawcze lub wykonującej inne czynności procesowe, które spowodowały ujawnienie przestępstwa - w terminie odprowadzenia na dochody budżetowe pozostałej części wpływów pochodzących z przepadku rzeczy.
3.
Jednostkami organizacyjnymi Policji w rozumieniu ust. 2 są komendy wojewódzkie Policji oraz Komenda Główna Policji.
4. 2
Podstawą ustalenia kwoty środków finansowych, która podlega przekazaniu na rzecz Policji, jest wykaz przedmiotów, dołączonych do orzeczenia i ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa.
§  2.
Gospodarka środkami finansowymi, o których mowa w § 1, odbywa się w Policji na zasadach określonych w obowiązujących w resorcie spraw wewnętrznych przepisach dotyczących środków specjalnych, z uwzględnieniem postanowień niniejszego rozporządzenia.
§  3.
1.
Środki finansowe uzyskane przez komendy wojewódzkie Policji pozostają w 90% w dyspozycji kierowników tych jednostek, a w 10% są przekazywane na rachunek jednostki prowadzącej obsługę finansową Komendy Głównej Policji - do dyspozycji Komendanta Głównego Policji.
2.
W razie udziału kilku komend wojewódzkich Policji w realizacji postępowania karnego, środki finansowe wpływają do komendy wiodącej w postępowaniu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, podział kwoty wpływów na jednostki biorące udział w postępowaniu - z uwzględnieniem postanowień ust. 1 - odbywa się w drodze porozumienia kierowników zainteresowanych jednostek. W razie braku porozumienia decyzję w sprawie podziału kwoty wpływów podejmuje Komendant Główny Policji.
§  4.
1.
Uzyskane przez Policję środki finansowe przeznacza się w wysokości do 50% na nagrody dla policjantów (byłych policjantów), którzy przyczynili się bezpośrednio do ujawnienia przestępstw przeciwko mieniu, gospodarczych i skarbowych, a pozostałą część środków przeznacza się na zakup środków rzeczowych w celu usprawnienia funkcjonowania Policji z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Środki finansowe przekazywane do dyspozycji Komendanta Głównego Policji na zasadach określonych w § 3 ust. 1 mogą być w całości przeznaczone na nagrody dla policjantów, o których mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Nagrody za ujawnienie przestępstw przyznają kierownicy jednostek wymienionych w § 1 ust. 3 z własnej inicjatywy lub na wniosek przełożonych niższego szczebla.
2.
Nagrody przyznaje się nie wcześniej niż po faktycznym uzyskaniu przez jednostkę środków finansowanych z tytułu przepadku rzeczy orzeczonego w konkretnej sprawie.
3.
Wypłata nagród następuje niezwłocznie po podjęciu decyzji o wyróżnieniu.
§  6.
1.
Suma nagród wypłaconych z jednego tytułu nie może przekraczać 50% środków finansowych uzyskanych z tego tytułu przez Policję.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może przyznać nagrody ze środków finansowych uzyskanych na zasadach określonych w § 3 ust. 1 z pominięciem ograniczeń wynikających z ust. 1.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1997 r. (Dz.U.97.99.614) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1997 r. (Dz.U.97.99.614) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.89.403

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb gospodarowania przekazanymi Policji środkami finansowymi uzyskanymi przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Policję przestępstw przeciwko mieniu, gospodarczych i skarbowych oraz zasady przyznawania nagród z tych środków.
Data aktu: 11/07/1996
Data ogłoszenia: 25/07/1996
Data wejścia w życie: 09/08/1996