Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 19 czerwca 1996 r.
w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności celne pobrane od towarów przywiezionych z zagranicy w postaci surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą, zwraca się producentowi towarów na wniosek o zwrot tych należności.
2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien zawierać określenie:
1)
organu celnego, do którego jest kierowany,
2)
producenta wymienionego w ust. 1,
3)
importera towarów zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę,
4)
eksportera towarów, jeżeli eksporterem nie jest producent wymieniony w ust. 1,
5)
nazwy towarów zgodnej z taryfą celną, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę, ze wskazaniem ilości lub wagi oraz wartości celnej,
6)
żądanej kwoty, stanowiącej równowartość należności celnych, ze szczególnym rozliczeniem wszystkich dokumentów Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD, dotyczących towarów importowanych zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, poprzez wskazanie rodzaju i ilości zużytych towarów oraz wysokości wymierzonego i pobranego cła,
7)
numeru rachunku bieżącego w banku podmiotu ubiegającego się o zwrot należności celnych, na który ma być dokonany zwrot pobranych należności,
8)
daty sporządzenia wniosku oraz podpis osoby lub osób reprezentujących wnioskodawcę, z oświadczeniem w brzmieniu:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 247 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku:

– dane zawarte we wniosku oraz dane i informacje załączone do wniosku są prawdziwe,

– przysługuje mi pełne prawo reprezentowania wnioskodawcy w sprawie stanowiącej przedmiot wniosku".

§  2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien być złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wywozu towarów, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
Do wniosku o zwrot należności celnych należy dołączyć:
1)
decyzję o dopuszczeniu towarów do obrotu na polskim obszarze celnym oraz o wymiarze należności celnych,
2)
dowód uiszczenia należności celnych,
3)
dokument potwierdzający wywóz towaru za granicę,
4)
szczegółowy opis zastosowanego procesu przetwórczego lub produkcyjnego, jakim zostały poddane towary, z uwzględnieniem norm zużycia importowanych towarów,
5)
dowód wykonania usługi zleconej w ramach swej działalności przez producenta na wykonanie przez inne podmioty określonych czynności związanych z procesem przetwórczym lub produkcyjnym towaru wywiezionego za granicę, jeżeli producent nie wykonał wszystkich czynności związanych z tym procesem we własnym zakresie,
6)
dowód zakupu przez producenta towarów przywiezionych z zagranicy przez importera i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, jeżeli producent nie jest importerem,
7)
fakturę lub umowę zawartą z eksporterem towaru, jeżeli producent nie dokonuje wywozu towaru.
§  4. 1
 
1.
Z wyjątkiem określonym w ust. 2, do postępowań o zwrot należności celnych, wszczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do sytuacji z okresu poprzedzającego wejście w życie niniejszego rozporządzenia termin do złożenia wniosku o zwrot należności celnych wynosi 30 dni od dnia wywozu towarów.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Współpracy Gospodarczej z zagranicą z dnia 31 sierpnia 1990 r. w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 64, poz. 383 i z 1994 r. Nr 53, poz. 219).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.449) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.71.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 19/06/1996
Data ogłoszenia: 27/06/1996
Data wejścia w życie: 12/07/1996