Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać projekt zagospodarowania złoża kopaliny, w tym projekt sporządzony w formie uproszczonej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 26 sierpnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt zagospodarowania złoża kopaliny, w tym projekt sporządzony w formie uproszczonej.

Na podstawie art. 55 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza przedsiębiorca dla obszaru określonego w koncesji.
2.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny powinien przedstawiać optymalny wariant wykorzystania zasobów złoża, z uwzględnieniem geologicznych warunków jego występowania, wymagań w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego, technicznych możliwości wydobycia oraz powinien uwzględniać ekonomiczne uwarunkowania wydobywania kopaliny.
3.
Projekt zagospodarowania złoża powinien również uwzględniać wykorzystanie kopalin towarzyszących i odpadów.
§  2.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny powinien zawierać:
1)
informację o granicach udokumentowanego złoża, obszarze i terenie górniczym, wielkości aktualnych zasobów bilansowych złoża,
2)
analizę ekonomiczną celowości podjęcia lub prowadzenia eksploatacji,
3)
uzasadnienie granic obszaru projektowanej eksploatacji,
4)
wyznaczenie granic filarów ochronnych,
5)
obliczenie zasobów przemysłowych i nieprzemysłowych, wraz z uzasadnieniem kryteriów przyjętych do ich ustalenia,
6)
określenie przewidywanych wielkości strat, wraz z uzasadnieniem,
7)
określenie warunków ochrony zasobów nieprzemysłowych i ich przekwalifikowania do zasobów przemysłowych lub strat,
8)
określenie zamierzonego sposobu wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.
2.
Przedsiębiorca w projekcie zagospodarowania powinien również przedstawić przewidywany sposób eksploatacji, ze wskazaniem:
1)
schematu kopalni, miejsca udostępnienia złoża i kolejności eksploatacji zasobów,
2)
systemu eksploatacji,
3)
sposobu i miejsca składowania nadkładu, składowania odpadów górniczych i przeróbczych, możliwości ich gospodarczego wykorzystania,
4)
ochrony wód podziemnych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem oraz sposobu ich wykorzystania,
5)
oddziaływania zakładu górniczego na środowisko oraz sposobów i środków przeciwdziałania jego ujemnym skutkom,
6)
zagrożeń mogących wpływać na bezpieczeństwo eksploatacji oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom,
7)
sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenów poeksploatacyjnych.
3.
Jeżeli warunki geologiczno-górnicze występowania złoża stwarzają możliwość różnych rozwiązań co do sposobu i rozmiaru jego wykorzystania, dane określone w ust. 1 i 2 opracować należy wariantowo.
4.
Kolejność wydobywania zasobów złoża należy zaprojektować w sposób ograniczający niszczenie zasobów nieprzemysłowych oraz zasobów złóż występujących w jego sąsiedztwie.
§  3.
1.
Projekt zagospodarowania złoża składa się z części tekstowej, graficznej i obliczenia zasobów przemysłowych.
2.
W projekcie zagospodarowania złoża należy w tabeli zbiorczej przedstawić, według stanu na dzień 31 grudnia, zasoby bilansowe, zasoby przemysłowe, zasoby nieprzemysłowe oraz przewidywane straty.
§  4.
Uproszczony projekt zagospodarowania złoża powinien określać:
1)
granice złoża oraz ustalone w koncesji granice eksploatacji,
2)
granice filarów i półek ochronnych oraz inne środki zabezpieczające,
3)
ilości zasobów geologicznych, przemysłowych i strat,
4)
wielkości planowanego wydobycia,
5)
miejsca udostępnienia złoża,
6)
sposób prowadzenia eksploatacji zgodny z zasadami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
7)
sposób prowadzenia rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, określony w uzgodnionej z samorządem terytorialnym dokumentacji rekultywacyjnej.
§  5.
W przypadku konieczności zmian w zatwierdzonym projekcie zagospodarowania złoża lub w uproszczonym projekcie zagospodarowania złoża można za zgodą organu koncesyjnego sporządzić dodatek do projektu lub uproszczonego projektu zagospodarowania złoża.
§  6.
Dla kopalń likwidowanych sporządza się projekt zagospodarowania złoża, który powinien zawierać:
1)
informacje o granicach udokumentowanego złoża, granicach złoża wyeksploatowanego i wielkości pozostawionych w złożu zasobów,
2)
określenie warunków ochrony pozostawionych zasobów,
3)
określenie zagrożeń dla środowiska, związanych z zaprzestaniem eksploatacji.
§  7.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny przedstawia się do zatwierdzenia w 2 egzemplarzach.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.93.446

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać projekt zagospodarowania złoża kopaliny, w tym projekt sporządzony w formie uproszczonej.
Data aktu: 26/08/1994
Data ogłoszenia: 01/09/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994