Utworzenie Uniwersytetu Opolskiego.

USTAWA
z dnia 10 marca 1994 r.
o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego.

Art.  1.
1.
Tworzy się z dniem 1 października 1994 r. Uniwersytet Opolski, zwany dalej "Uniwersytetem".
2.
Siedzibą Uniwersytetu jest miasto Opole.
3.
Uniwersytet jest uczelnią państwową.
Art.  2.

Podstawowym kierunkiem działalności Uniwersytetu jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk humanistycznych, teologicznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych oraz technicznych.

Art.  3.
1.
Uniwersytet tworzy się z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu.
2.
Z dniem utworzenia Uniwersytetu znosi się Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu.
3.
Z dniem utworzenia Uniwersytetu właściwe władze Kościoła Katolickiego zniosą Instytut Teologiczno-Pastoralny w Opolu.
Art.  4.
1.
Nadzór nad Uniwersytetem sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
2.
Wydział Teologiczny Uniwersytetu pozostaje ponadto pod nadzorem władz Kościoła Katolickiego w zakresie ustalonym przez statut uczelni.
Art.  5.
1.
Mienie, obejmujące własność i inne prawa majątkowe jednostek wymienionych w art. 3 ust. 1, staje się mieniem Uniwersytetu z dniem jego utworzenia.
2.
Uniwersytet przejmuje, z dniem utworzenia, prawa i zobowiązania jednostek wymienionych w art. 3 ust. 1.
3.
Stan gospodarki finansowej jednostek wymienionych w art. 3 ust. 1 zostanie wykazany w bilansach sporządzonych przez te jednostki na dzień poprzedzający utworzenie Uniwersytetu.
Art.  6.

Koszty związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem obiektów użytkowanych przez Wydział Teologiczny będą pokrywane przez Kościół Katolicki.

Art.  7.
1.
Z dniem utworzenia Uniwersytetu:
1)
pracownicy zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 3 ust. 1, stają się pracownikami Uniwersytetu,
2)
studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz studenci Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu, spełniający wymagania art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 43, poz. 163), stają się studentami Uniwersytetu.
2.
Podstawowe jednostki organizacyjne Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu z dniem utworzenia Uniwersytetu stają się podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu.
3.
Jednostki organizacyjne Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, które przed dniem utworzenia Uniwersytetu posiadały uprawnienia do nadawania stopni naukowych, zachowują te uprawnienia po utworzeniu Uniwersytetu.
4.
Osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 1994/1995 do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu z dniem utworzenia Uniwersytetu stają się jego studentami.
Art.  8.
1.
Dotychczasowe organy kolegialne i jednoosobowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, z wyłączeniem rektora, stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu organami Uniwersytetu.
2.
Senat Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu pełni swe funkcje do dnia 31 grudnia 1994 r. w składzie dotychczasowym, uzupełnionym o przedstawicieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu. Tryb wyboru przedstawicieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu określi statut Uniwersytetu.
3.
Rada Naukowa Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Opolu pełni funkcje rady wydziału Wydziału Teologicznego Uniwersytetu do dnia 31 grudnia 1994 r.
4.
Do dnia 31 grudnia 1994 r. zostaną przeprowadzone wybory do senatu Uniwersytetu oraz wybory dziekana i rady wydziału Wydziału Teologicznego w trybie i na okres ustalony w statucie Uniwersytetu.
Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.55.225

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Uniwersytetu Opolskiego.
Data aktu: 10/03/1994
Data ogłoszenia: 29/04/1994
Data wejścia w życie: 29/04/1994