Ochotnicze Hufce Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1987 r.
w sprawie Ochotniczych Hufców Pracy.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 1986 r. o zasadach udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju (Dz. U. Nr 21, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ochotnicze Hufce Pracy, zwane dalej "OHP", są państwową jednostką organizacyjną prowadzącą działalność w zakresie wychowania, przygotowania zawodowego i obronnego młodzieży, a także szerokiego jej włączania do pracy na rzecz rozwoju gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Nadzór nad OHP sprawuje Minister Obrony Narodowej poprzez Szefa Obrony Cywilnej Kraju oraz Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w zakresie organizowania hufców pracy i lokalizacji oddziałów obrony cywilnej w OHP, gospodarki finansowej OHP oraz rekrutacji, zatrudnienia, warunków pracy i socjalno-bytowych uczestników hufców pracy, a także dokształcania i doskonalenia zawodowego uczestników hufców pracy i junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP.
2.
W sprawowaniu nadzoru, o którym mowa w ust. 1, Ministrowie Obrony Narodowej oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych współdziałają z Ministrami: Oświaty i Wychowania, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministrem - członkiem Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
§  3.
1.
Do zadań OHP należy w szczególności:
1)
organizowanie ochotniczej pracy młodzieży w celu realizacji zadań wychowawczo-społecznych i gospodarczych, zwłaszcza w dziedzinie wyżywienia narodu, budownictwa mieszkaniowego, komunikacji, ochrony środowiska oraz wykorzystywania bazy surowcowej,
2)
tworzenie warunków sprzyjających masowemu udziałowi młodzieży w socjalistycznym programie wychowania przez pracę,
3)
kształtowanie socjalistycznej świadomości i aktywności społecznej uczestników hufców pracy oraz junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP we współpracy z socjalistycznymi związkami młodzieży poprzez organizowanie pracy ideowo-wychowawczej i kulturalno-oświatowej w hufcach pracy oraz oddziałach obrony cywilnej w OHP,
4)
umożliwienie uczestnikom hufców pracy:
a)
zdobywania kwalifikacji zawodowych lub uzupełniania wykształcenia podstawowego,
b)
odbywania praktyk szkolnych i studenckich w sezonowych hufcach pracy, a absolwentom szkół zawodowych - wstępnego stażu pracy,
5)
tworzenie warunków do odbywania przez młodzież w wieku poborowym zasadniczej służby w obronie cywilnej w charakterze junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP, w tym również odbywanie przez nią przysposobienia wojskowego oraz szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony ludności,
6)
współpraca z zakładami pracy w zapewnianiu odpowiednich miejsc i warunków pracy dla uczestników hufców pracy i junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP,
7)
realizowanie zadań produkcyjnych, inwestycyjnych i usługowych na rzecz gospodarki narodowej oraz zadań w dziedzinie obrony kraju, wynikających z przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwłaszcza w zakresie obrony cywilnej,
8)
współdziałanie z właściwymi organami administracji państwowej, organizacjami społecznymi i innymi jednostkami organizacyjnymi w dziedzinie działalności postpenitencjarnej i profilaktycznej,
9)
organizowanie za granicą - we współpracy z organizacjami młodzieżowymi - ochotniczej pracy młodzieży uczącej się,
10)
współpraca z międzynarodowymi oraz zagranicznymi organizacjami prowadzącymi działalność w zakresie pracy ochotniczej, działającymi na terenie innych krajów,
11)
podnoszenie poziomu kulturalnego i sprawności fizycznej uczestników hufców pracy i junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP,
12)
propagowanie idei i zadań OHP w społeczeństwie oraz roli hufców pracy w wykonywaniu szczególnie ważnych dla kraju zadań gospodarczych i obronnych.
2.
OHP współdziałają ze stowarzyszeniami wyższej użyteczności oraz innymi organizacjami społecznymi w przygotowaniu uczestników hufców pracy do odbycia zasadniczej służby wojskowej przez szkolenie, w ramach przysposobienia wojskowego, w zawodach i specjalnościach przydatnych w Siłach Zbrojnych - na zasadach i w zakresie określonym w odrębnych przepisach.
§  4.
1.
W celu koordynowania działalności OHP z programem socjalistycznego wychowania młodzieży Prezes Rady Ministrów powołuje Krajową Radę OHP jako organ opiniodawczo-doradczy Ministra Obrony Narodowej, w skład której wchodzą przedstawiciele organów administracji państwowej oraz socjalistycznych związków młodzieży.
2.
Wojewodowie (prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) powołują wojewódzkie rady OHP, w porozumieniu z przewodniczącym Krajowej Rady OHP.
§  5.
1.
Jednostkami organizacyjnymi OHP są:
1)
Komenda Główna,
2)
komendy wojewódzkie, uczelniane i szkolne,
3)
zgrupowania hufców pracy,
4)
hufce pracy i oddziały obrony cywilnej w OHP,
5)
centralne składnice i ośrodki szkolenia.
2.
Komendą Główną kieruje Komendant Główny OHP, wykonujący swoje zadania przy pomocy zastępców.
3.
Minister Obrony Narodowej:
1)
określa szczegółową strukturę organizacyjną Komendy Głównej OHP,
2)
powołuje i odwołuje Komendanta Głównego OHP i jego zastępców,
3)
określa założenia programowe wychowania patriotyczno-obronnego uczestników hufców pracy oraz junaków oddziałów obrony cywilnej w OHP.
4.
Komendant Główny OHP:
1)
za zgodą Ministra Obrony Narodowej:
a)
tworzy i znosi komendy wojewódzkie OHP oraz powołuje i odwołuje komendantów wojewódzkich OHP i ich zastępców, jak również kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 5,
b)
może tworzyć inne niż wymienione w ust. 1 pkt 5 jednostki organizacyjne oraz powoływać ich kierowników,
2)
określa szczegółowe zasady działania OHP i organizacji jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 2-5.
5.
Komendanci wojewódzcy OHP podlegają Komendantowi Głównemu OHP i za jego zgodą tworzą - z zastrzeżeniem ust. 6 - hufce pracy oraz zgrupowania hufców pracy, tworzą i znoszą ich komendy, a w porozumieniu z dyrektorami szkół ponadpodstawowych i rektorami szkół wyższych tworzą i znoszą komendy szkolne i uczelniane, jak również powołują i odwołują komendantów tych hufców i komend.
6.
Komendanci szkolni i uczelniani OHP w porozumieniu z dyrektorami (rektorami) szkół oraz za zgodą komendantów wojewódzkich OHP tworzą sezonowe hufce pracy.
7.
Komendanci wojewódzcy OHP mogą tworzyć zgrupowania hufców pracy w przypadku działania kilku hufców pracy w tej samej miejscowości lub na rzecz jednego zakładu pracy.
§  6.
1.
Hufce pracy mogą być tworzone jako:
1)
stacjonarne dla niepracującej i nieuczącej się młodzieży w wieku 18-21 lat, która zdobywa w tych hufcach zawód lub przyucza się do wykonywania określonej pracy oraz uzupełnia wykształcenie ogólne,
2)
stacjonarne i dochodzące dla niepracującej i nieuczącej się młodzieży w wieku 15-18 lat, która w hufcach zdobywa przygotowanie zawodowe lub uzupełnia wykształcenie podstawowe,
3)
stacjonarne i dochodzące dla kandydatów do szkół wyższych,
4)
sezonowe (wakacyjne i śródroczne) dla młodzieży szkolnej i studenckiej,
5)
międzynarodowe obozy pracy,
6)
inne w zależności od potrzeb, a w szczególności w celu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, a także - w zakresie ustalonym przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - do pracy za granicą.
2.
Zasady organizacji krótkoterminowego zatrudnienia młodzieży polskiej za granicą jak również młodzieży innych krajów w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej określa Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
3.
Zasady tworzenia, organizacji oraz zasady działania oddziałów obrony cywilnej w OHP, jak również zasady powoływania do zasadniczej służby w obronie cywilnej i tryb jej odbywania określają odrębne przepisy.
§  7.
1.
Komenda Główna OHP opracowuje roczne i wieloletnie plany organizacji poszczególnych rodzajów hufców pracy na podstawie:
1)
potrzeb zgłaszanych przez właściwe jednostki organizacyjne,
2)
możliwości rekrutacji młodzieży,
3)
możliwości zapewnienia zakwaterowania uczestników i pracowników OHP.
2.
Komendy wojewódzkie OHP we współpracy z terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego prowadzą rekrutację młodzieży do hufców pracy. W odniesieniu do osób, które nie ukończyły 18 lat życia, wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów na zatrudnienie w ramach OHP.
§  8.
1.
Zatrudnianie uczestników hufców pracy w zakładach pracy odbywa się na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
2.
Warunki pracy, wynagradzania i socjalno-bytowe oraz zasady szkolenia zawodowego uczestników poszczególnych rodzajów hufców pracy określają:
1)
umowa zawarta przez właściwą komendę wojewódzką OHP z zakładem pracy oraz
2)
indywidualne umowy o pracę (przygotowanie zawodowe) zawarte przez uczestników hufców pracy z zakładami pracy, a w przypadku hufców pracy utworzonych dla prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz OHP - z komendami wojewódzkimi OHP.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa wzory umów, o których mowa w ust. 2.
§  9.
1.
Organy administracji państwowej, państwowe jednostki organizacyjne i organizacje spółdzielcze współpracują z OHP w celu tworzenia warunków sprzyjających wychowywaniu młodzieży przez pracę, w szczególności w ramach hufców pracy.
2.
Minister Oświaty i Wychowania:
1)
zapewnia pomoc w organizowaniu i działalności komend szkolnych OHP i określa zadania szkół, inspektoratów oraz kuratoriów oświaty i wychowania w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego uczestników hufców pracy,
2)
zapewnia pomoc w organizowaniu sezonowych hufców pracy i zgrupowań hufców pracy oraz określa zadania kuratoriów oświaty i wychowania dotyczące przekazywania internatów, burs i innych obiektów szkolnych z przeznaczeniem na bazę noclegowo-żywieniową dla tych zgrupowań i hufców.
3.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia pomoc w organizowaniu uczelnianych komend OHP oraz sezonowych hufców pracy i hufców pracy dla kandydatów do szkół wyższych.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala zasady przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów do OHP w celu określenia zdolności do pracy oraz zapewnia uczestnikom hufców pracy właściwą opiekę lekarską, zaopatrzenie w leki, a także nadzór sanitarny nad warunkami żywienia, zakwaterowania i wykonywania pracy.
5.
Minister Przemysłu Chemicznego i Lekkiego zapewnia, na zasadach produkcji specjalnej, zaopatrzenie OHP w odpowiednie umundurowanie.
6.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Komendantem Głównym OHP określa zasady i tryb przyjmowania do hufców pracy osób w wieku 16-21 lat, które w celu ich resocjalizacji wymagają zorganizowanej opieki na wolności.
7.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz Prezes Polskiej Agencji Prasowej zapewniają prowadzenie akcji propagandowej w zakresie rekrutacji młodzieży i popularyzacji wszystkich form działalności OHP.
8.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej zapewniają:
1)
możliwość korzystania przez uczestników hufców pracy z obiektów sportowych, turystycznych i kulturalnych,
2)
kadrę instruktorską do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-turystycznej w hufcach pracy,
3)
zaopatrzenie w artykuły żywnościowe i środki higieny osobistej w miejscu zakwaterowania uczestników hufców pracy, zgodnie z obowiązującymi normami,
4)
przydział lokali niezbędnych do działalności wojewódzkich komend OHP.
9.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej, a także zakłady pracy, na których rzecz działają hufce pracy, uwzględniają potrzeby tych hufców w zakresie przydziału lokali niezbędnych do ich działalności.
10.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego uczestniczą w rekrutacji młodzieży do hufców pracy, a w szczególności:
1)
ustalają terminy rekrutacji,
2)
informują młodzież o prowadzonej rekrutacji,
3)
popularyzują w zakładach pracy możliwość wykorzystywania hufców pracy, a wśród społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży, osiągnięcia OHP, możliwość zatrudnienia i zdobycia zawodu,
4)
opiniują propozycje ofert pracy dla uczestników hufców pracy, zgłaszane przez zakłady pracy, pod kątem kolejności ich realizacji przez OHP, biorąc pod uwagę hierarchię zadań gospodarczych oraz możliwość rekrutacji młodzieży,
5)
wydają uczestnikom hufców pracy bilety kredytowane na przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca zakwaterowania hufca pracy, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem ich uczestnictwa w działalności hufca pracy.
§  10.
Finansowanie działalności OHP regulują odrębne przepisy.
§  11.
W zakresie unormowanym w rozporządzeniu tracą moc przepisy uchwały nr 260 Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 1982 r. w sprawie dalszego rozwoju Ochotniczych Hufców Pracy (Monitor Polski Nr 31, poz. 267 i z 1984 r. Nr 1, poz. 4).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.2.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochotnicze Hufce Pracy.
Data aktu: 05/01/1987
Data ogłoszenia: 30/01/1987
Data wejścia w życie: 30/01/1987