Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

USTAWA
z dnia 23 grudnia 1985 r.
o Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Art.  1.
1.
Tworzy się Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, zwany dalej "Funduszem".
2.
Podstawowym celem Funduszu jest zapewnienie warunków finansowych dla obsługi zadłużenia zagranicznego.
3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach gospodarki uspołecznionej, rozumie się przez to jednostki wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50 oraz Nr 37, poz. 174).
Art.  2.
1.
Dochodami Funduszu są:
1) 1
wpłaty jednostek gospodarki uspołecznionej w wysokości do 5% wartości netto posiadanych środków trwałych - według stanu na koniec roku poprzedniego - dokonywane z funduszów rozwoju lub innych funduszów przeznaczonych na finansowanie rozwoju tych jednostek,
2)
wpłaty jednostek gospodarki uspołecznionej z części wyników przeszacowania wartości zapasów, dokonywanego w związku ze zmianami cen urzędowych,
3)
dochody z zagranicznych pożyczek państwowych,
4)
uzupełniające dotacje z budżetu centralnego,
5)
inne wpływy określone w odrębnych przepisach ustawowych.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa na okresy wieloletnie wysokość wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1. W rozporządzeniu tym Rada Ministrów może w szczególnie uzasadnionych wypadkach zastosować zwolnienia i ulgi we wpłatach na Fundusz.
Art.  3.

Środki Funduszu są przeznaczone na uzupełnienie istniejących źródeł finansowania spłaty rat kapitałowych wraz z odsetkami od zadłużenia zagranicznego oraz obsługę udzielanych zagranicy kredytów państwowych.

Art.  4.
1.
Gospodarkę Funduszem prowadzi się na podstawie rocznych planów uchwalanych przez Sejm.
2.
Projekty rocznych planów Funduszu przedstawia do uchwalenia Sejmowi Rada Ministrów wraz z projektem planu bilansu płatniczego Państwa.
3.
Rada Ministrów określa corocznie wysokość części wyników przeszacowania wartości zapasów, podlegających wpłacie na Fundusz.
4.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi corocznie sprawozdanie z gospodarki środkami Funduszu wraz ze sprawozdaniem z wykonania planu bilansu płatniczego Państwa.
5.
Projekty planów Funduszu oraz sprawozdania z gospodarki jego środkami przedstawia Radzie Ministrów corocznie Minister Finansów.
Art.  5.
1.
Środkami Funduszu gospodaruje Minister Finansów zgodnie z planami, o których mowa w art. 4 ust. 1.
2.
Minister Finansów określa tryb i terminy wpłat, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2.
Art.  6.
1.
Do wpłat, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2, stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
2.
W sprawach zobowiązań z tytułu obciążeń na rzecz Funduszu właściwy jest Minister Finansów.
3.
Kontrolę prawidłowości naliczeń i terminowości wpłat jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu obciążeń na rzecz Funduszu sprawują izby i urzędy skarbowe właściwe ze względu na siedzibę jednostek zobowiązanych do dokonywania wpłat na Fundusz. W razie nieprawidłowego naliczania lub zwłoki w uiszczeniu wpłat z tytułu obciążeń, urzędy skarbowe są właściwe do ustalania obciążeń oraz odsetek za zwłokę jak też ściągnięcia należności w drodze egzekucji administracyjnej.
Art.  7.

Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Art.  8.

W sprawach nie uregulowanych ustawą stosuje się odpowiednio przepisy prawa budżetowego o gospodarce funduszami celowymi.

Art.  9.

W ustawie z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) w art. 18 skreśla się ust. 2.

Art.  10.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

1 Art. 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 14 ustawy budżetowej na rok 1988 (Dz.U.88.1.1) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.59.296

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.
Data aktu: 23/12/1985
Data ogłoszenia: 27/12/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986