Obowiązkowe pośrednictwo pracy na niektórych terenach oraz obowiązek zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1983 r.
w sprawie obowiązkowego pośrednictwa pracy na niektórych terenach oraz obowiązku zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 1983 r. o szczególnej regulacji prawnej w okresie przezwyciężania kryzysu społeczno-ekonomicznego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się obowiązkowe pośrednictwo pracy na terenie województw: stołecznego warszawskiego, bielskiego, bydgoskiego, częstochowskiego, gdańskiego, jeleniogórskiego, katowickiego, miejskiego krakowskiego, lubelskiego, miejskiego łódzkiego, olsztyńskiego, poznańskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i wałbrzyskiego.
2.
Upoważnia się Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do wprowadzenia na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) obowiązkowego pośrednictwa pracy również na terenie województw innych niż wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Obowiązkowe pośrednictwo pracy dotyczy kandydatów do pracy zatrudnianych na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - we wszystkich zakładach pracy, w tym również w zakładach pracy prowadzonych przez osoby fizyczne oraz przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne zatrudniające obywateli polskich, zwanych dalej "zakładami pracy".
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów do pracy:
1)
w organizacjach politycznych,
2)
w organach administracji państwowej, w związkach zawodowych, centralnych związkach spółdzielczych, z wyjątkiem personelu pomocniczego i obsługi,
3)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w przedsiębiorstwach resortu rolnictwa i gospodarki żywnościowej o kampanijnym i sezonowym charakterze produkcji,
4)
kierowanych do pracy za granicą przez organy administracji państwowej, instytucje i uspołecznione zakłady pracy na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów na stanowiskach:
1)
na których stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania, wyboru oraz mianowania,
2)
pracowników naukowych, naukowo-badawczych oraz nauczycieli i nauczycieli akademickich,
3)
dziennikarzy w redakcjach pism, czasopism, w radiu i telewizji, w agencjach prasowych i fotograficznych,
4)
muzyków i artystów,
5)
pracowników medycznych z wyższym i średnim wykształceniem,
6)
marynarzy i rybaków,
7)
pracowników służby weterynaryjnej działalności podstawowej,
8)
pracowników zatrudnionych pod ziemią,
9)
pracowników banków,
10)
pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z leśnictwem i gospodarką leśną.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do absolwentów, z którymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy przedwstępnej lub umowy o stypendium fundowane albo umowy o naukę zawodu w szkole górniczej.
5.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) województw, o których mowa w § 1, lub ministrów, w zależności od oceny zjawisk zachodzących na rynku pracy i w zatrudnieniu, wyłączyć z obowiązkowego pośrednictwa pracy niektóre inne kategorie kandydatów do pracy, stanowiska pracy lub zakłady pracy.
§  3.
Terenowe organy administracji państwowej wykonujące pośrednictwo pracy, zwane dalej "organami zatrudnienia", są obowiązane do:
1)
udzielania pomocy kandydatom do pracy w uzyskaniu zatrudnienia odpowiadającego posiadanym kwalifikacjom,
2)
kierowania do zakładów pracy kandydatów do pracy na zgłoszone przez zakłady zapotrzebowania na pracowników,
3)
udzielania kandydatom do pracy:
a)
informacji o wolnych miejscach pracy,
b)
porad zawodowych, zwłaszcza przy dokonywaniu wyboru zawodu bądź rodzaju szkolenia zawodowego,
4)
organizowania przemieszczeń pracowników,
5)
inicjowania i organizowania przygotowania zawodowego oraz przekwalifikowania osób poszukujących pracy,
6)
kierowania do pracy absolwentów szkół zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
§  4.
1.
Zakłady pracy są obowiązane do zgłaszania organom zatrudnienia każdego wolnego miejsca pracy i miejsca nauki zawodu.
2.
Zakłady pracy przed zgłoszeniem wolnych miejsc pracy są obowiązane przeanalizować możliwość wykonania planowych zadań bez przyjmowania nowych pracowników, w drodze podniesienia wydajności pracy lub wykorzystania własnych rezerw w zakresie zatrudnienia.
3.
Zakłady pracy są obowiązane informować organy zatrudnienia o:
1)
planowanym wzroście zatrudnienia przed rozpoczęciem każdego roku oraz przed każdym kwartałem,
2)
przewidzianych zwolnieniach pracowników wskutek zmniejszenia stanu zatrudnienia, co najmniej na miesiąc przed zamierzonym terminem zwolnienia pracowników.
4.
Zakłady pracy mogą przyjmować pracowników na wolne miejsca pracy wyłącznie na podstawie skierowania lub zezwolenia organu zatrudnienia.
5.
Zakłady pracy są obowiązane w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia zawiadomić organ zatrudnienia o każdym zatrudnieniu pracownika skierowanego przez ten organ.
6.
Zakłady pracy są obowiązane uzyskiwać zezwolenie organów zatrudnienia stopnia wojewódzkiego na zamieszczanie informacji o wolnych miejscach pracy w prasie, radiu i telewizji lub na ogłaszanie tych informacji w miejscu publicznym.
§  5.
1.
Zakłady pracy na terenie całego kraju - w ramach zgłoszonych wolnych miejsc pracy - są obowiązane na podstawie skierowań organu zatrudnienia zatrudniać:
1)
osoby uchylające się od pracy w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu wobec osób uchylających się od pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 229),
2)
osoby zwolnione z zakładów karnych, w tym również na podstawie amnestii,
3)
osoby korzystające ze środków funduszu aktywizacji zawodowej,
4)
kobiety sprawujące opiekę nad małymi dziećmi,
5)
rekonwalescentów po przebytych chorobach i urazach,
6)
inwalidów III grupy.
2.
Zakłady pracy są obowiązane zatrudniać również absolwentów szkół na podstawie skierowań wydanych przez organy zatrudnienia lub pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) lub ministrów wyłączyć niektóre zakłady pracy z obowiązku zatrudniania osób wymienionych w ust. 1.
§  6.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi szczegółowe zasady wykonywania obowiązkowego pośrednictwa pracy oraz współdziałania zakładów pracy z organami zatrudnienia w zakresie pośrednictwa pracy i racjonalizacji zatrudnienia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.48.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe pośrednictwo pracy na niektórych terenach oraz obowiązek zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.
Data aktu: 08/08/1983
Data ogłoszenia: 26/08/1983
Data wejścia w życie: 26/08/1983