Tryb wyboru oraz zasady działania rad pracowniczych w centralach banków i ich oddziałach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1983 r.
w sprawie trybu wyboru oraz zasad działania rad pracowniczych w centralach banków i ich oddziałach.

Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia regulują tryb wyboru oraz zasady działania rad pracowniczych w centralach banków i ich oddziałach, zwanych dalej "bankami".
§  2.
1.
Rady pracownicze działają w bankach w zakresie ustalonym w art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56).
2.
Rada pracownicza składa się z 9-11 członków w centralach banków oraz z 3-9 członków w oddziałach banków, w zależności od liczby pracowników.
§  3.
1.
Radę pracowniczą wybierają pracownicy banku na zebraniu wyborczym spośród nieograniczonej liczby kandydatów w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych, w głosowaniu tajnym.
2.
Prawo zgłaszania kandydatów na członków rady pracowniczej przysługuje wszystkim pracownikom.
3.
Wybory do rady pracowniczej przeprowadza komisja wyborcza powołana przez radę pracowniczą nie później niż na miesiąc przed upływem kadencji rady pracowniczej.
4.
W nowo utworzonym banku wybory do rady pracowniczej powinny odbyć się w terminie ustalonym przez pracowników.
5.
Pierwsze wybory do rady pracowniczej przeprowadza komisja wyborcza powołana przez pracowników lub wybranych przez nich przedstawicieli.
6.
Do ważności uchwał zebrania wyborczego jest wymagana obecność na posiedzeniu co najmniej połowy liczby pracowników. Uchwały ogólnego zebrania wyborczego zapadają zwykłą większością głosów.
7.
Do zadań komisji wyborczej należy:
1)
ustalenie terminu zgłaszania kandydatów na członków rady pracowniczej,
2)
oznaczenie terminu i trybu wyborów,
3)
przeprowadzenie wyborów,
4)
ogłoszenie wyników wyborów.
§  4.
1.
Kadencja rady pracowniczej trwa 2 lata.
2.
Pracownicy mogą przed upływem kadencji odwołać członka rady pracowniczej lub całą radę.
3.
Wniosek o odwołanie członka rady pracowniczej lub całej rady wymaga podpisu co najmniej jednej trzeciej liczby pracowników.
4.
Głosowanie nad wnioskiem, o którym mowa w ust. 3, przeprowadza komisja wyborcza powołana przez pracowników lub wybranych przez nich przedstawicieli, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty złożenia wniosku.
5.
W razie zmniejszenia się składu rady pracowniczej co najmniej o połowę, w celu przeprowadzenia wyborów uzupełniających rada pracownicza powołuje komisję wyborczą zgodnie z § 3 ust. 3.
§  5.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pracownikom banku.
§  6.
1.
Bierne prawo wyborcze przysługuje pracownikom, którzy pracują w banku co najmniej 2 lata. Nie dotyczy to pracowników banków nowo utworzonych.
2.
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje prezesom banków i ich zastępcom, dyrektorom oddziałów i ich zastępcom, dyrektorom komórek organizacyjnych, głównym księgowym, radcom prawnym oraz pracownikom banku oddelegowanym przez bank na okres dłuższy niż pół roku.
3.
Pracownik banku nie może pełnić funkcji członka rady pracowniczej bez przerwy dłużej niż dwie kolejne kadencje.
§  7.
1.
Rada pracownicza wybiera ze swego grona przewodniczącego, jednego lub dwóch zastępców przewodniczącego oraz sekretarza.
2.
Funkcji przewodniczącego rady, zastępców przewodniczącego i sekretarza nie może pełnić pracownik banku, który pełni jednocześnie funkcję kierowniczą organizacji politycznej lub związkowej, działającej w banku.
3.
Rada pracownicza może w razie potrzeby powoływać komisje i zespoły spośród swoich członków oraz innych pracowników banku. Komisje i zespoły są pomocniczymi organami rady pracowniczej.
§  8.
1.
Rada pracownicza wyraża opinie lub zgłasza wnioski w sprawach, które zostały jej przedstawione, w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc, chyba że uzgodniono inny termin.
2.
Niewyrażenie przez radę pracowniczą opinii w terminach, o których mowa w ust. 1, uważa się za brak zastrzeżeń.
3.
Na żądanie rady pracowniczej prezes banku w centrali, a dyrektor w oddziale powiadamiają radę w terminie jednego miesiąca o zajętym stanowisku w sprawie przedstawionego wniosku lub zgłoszonej opinii, a w razie stanowiska negatywnego podają jego uzasadnienie.
§  9.
1.
Rada pracownicza odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał.
2.
Na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków rady pracowniczej przewodniczący rady jest obowiązany zwołać posiedzenie rady.
§  10.
1.
Wnioski i opinie rady pracowniczej zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady.
2.
Głosowanie na posiedzeniach jest jawne, z wyjątkiem głosowania w sprawach osobowych, które jest tajne.
§  11.
Rada pracownicza może zawierać porozumienia o współpracy ze związkami zawodowymi i organizacjami politycznymi oraz innymi organizacjami społecznymi i społeczno-zawodowymi, działającymi w banku.
§  12.
Rada pracownicza w toku realizacji swych zadań współdziała w centrali z prezesem banku, a w oddziale - z dyrektorem.
§  13.
Rada pracownicza ma prawo zaznajamiania się z materiałami banku dotyczącymi spraw należących do zakresu jej działania.
§  14.
Rada pracownicza otrzymuje w centrali od prezesa banku, a w oddziale - od dyrektora niezbędne środki zapewniające właściwe funkcjonowanie rady.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.10.50

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wyboru oraz zasady działania rad pracowniczych w centralach banków i ich oddziałach.
Data aktu: 10/02/1983
Data ogłoszenia: 25/02/1983
Data wejścia w życie: 25/02/1983