Nigeria-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1976.06.16.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Federalnym Rządem Wojskowym Federalnej Republiki Nigerii o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 16 czerwca 1976 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 16 czerwca 1976 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Federalnym Rządem Wojskowym Federalnej Republiki Nigerii o współpracy kulturalnej i naukowej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Federalnym Rządem Wojskowym Federalnej Republiki Nigerii o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Federalny Rząd Wojskowy Federalnej Republiki Nigerii,

dążąc do umocnienia więzów przyjaźni i zrozumienia między obu narodami oraz do rozwijania stosunków kulturalnych i naukowych obu krajów,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  I

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury, sztuki i nauki między obu krajami przez:

1)
wymianę profesorów uniwersyteckich, nauczycieli, pracowników naukowo-badawczych i studentów,
2)
przyznawanie na zasadzie wzajemności, obywatelom drugiej Umawiającej się Strony stypendiów dla odbycia studiów wyższych, specjalizacji, staży i badań naukowych.
Artykuł  II

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między uniwersytetami, instytutami naukowo-badawczymi i innymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi.

Artykuł  III

Każda z Umawiających się Stron będzie dążyć do zaznajamiania swego narodu z kulturą narodu drugiej Umawiającej się Strony.

W tym celu Umawiające się Strony będą popierać wymianę zespołów teatralnych i aktorów, zespołów muzycznych i muzyków, artystów, pisarzy i dziennikarzy oraz będą organizować koncerty i wystawy sztuki, na które będą zapraszani przedstawiciele drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  IV
1.
Każda z Umawiających się Stron będzie popierać, w miarę swoich możliwości, sprawę lepszego zrozumienia cywilizacji i kultury drugiej Umawiającej się Strony przez wymianę książek, periodyków, publikacji naukowych, materiałów informacyjnych (obejmujących również materiały z dziedziny medycyny), dzienników, zdjęć, filmów i nagrań taśmowych, a także informacji i materiałów statystycznych, które mogą ułatwić każdej z Umawiających się Stron zapoznanie się z ogólnymi kierunkami rozwoju kraju drugiej Umawiającej się Strony.
2.
Umawiające się Strony będą również współpracować w dziedzinie środków masowego przekazu drogą popierania wymiany materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych, a także filmów i nagrań muzycznych oraz organizowania imprez filmowych.
3.
Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać współpracę między swoimi organizacjami i instytucjami, zajmującymi się działalnością kulturalną w celu jak najpełniejszej realizacji niniejszej Umowy.
Artykuł  V
1.
Umawiające się Strony stworzą odpowiednie warunki dla dokonania oceny stopni i tytułów akademickich stosowanych w ich krajach dla celów uniwersyteckich, naukowych, technicznych i kulturalnych.
2.
Każda z Umawiających się Stron zapewni w miarę swoich możliwości obywatelom drugiej Umawiającej się Strony te same warunki i poziom nauczania, jakie zapewnia się obywatelom własnego kraju.
Artykuł  VI

Każda z Umawiających się Stron zezwoli w miarę swoich możliwości i na zasadzie wzajemności obywatelom drugiej Umawiającej się Strony na uczęszczanie do swoich szkół oraz instytutów badań naukowych i technicznych, z zastrzeżeniem spełnienia warunków przyjęcia.

Artykuł  VII

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między organizacjami sportowymi obu krajów dla rozwoju sportu oraz w celu organizowania przyjaznych zawodów sportowych między obydwoma krajami.

Artykuł  VIII

Umawiające się Strony, uznając wielkie znaczenie turystyki dla rozwoju współpracy kulturalnej, będą popierać wymianę turystyczną i udzielać stosownej pomocy turystom ich krajów.

Artykuł  IX

Każda z Umawiających się Stron będzie popierała udostępnianie danych statystycznych w zakresie oświaty i kultury oraz informacji i materiałów, w celu przyczyniania się do rozwoju oświaty drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  X

Sprawy finansowe związane z realizacją niniejszej Umowy będą regulowane w oparciu o wzajemnie uzgodnione warunki.

Artykuł  XI

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe plany konkretnych przedsięwzięć w dziedzinie wymiany kulturalnej i naukowej poprzez bezpośrednie spotkania odpowiednich delegacji lub w drodze dyplomatycznej. Negocjacje w tym celu będą odbywać się na przemian w stolicach obu Umawiających się Stron.

Plany te uwzględnią formy, zakres i warunki finansowe współpracy.

Artykuł  XII

Umawiające się Strony dołożą wszelkich starań dla rozwiązywania w drodze dyplomatycznej kwestii wynikających z interpretacji postanowień niniejszej Umowy.

Artykuł  XIII
1.
Umowa niniejsza wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających jej przyjęcie, zgodnie z procedurą konstytucyjną Umawiających się Stron i pozostanie w mocy przez okres czterech lat.
2.
Umowa niniejsza będzie automatycznie przedłużana na dodatkowe okresy jednoroczne, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed wygaśnięciem danego jednorocznego okresu.
3.
Po wygaśnięciu lub wypowiedzeniu niniejszej Umowy postanowienia jej będą nadal obowiązywały w odniesieniu do każdego istniejącego i niewygasłego porozumienia lub porozumień zawartych na jej podstawie.

Sporządzono w Warszawie, dnia 16 czerwca 1976 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 7 października 1976 roku.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024