Zasady i tryb powoływania oraz zakres działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 28 lipca 1972 r.
w sprawie zasad i trybu powoływania oraz zakresu działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.

Na podstawie art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz. U. Nr 16, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Przy okręgowych delegaturach Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, zwanej dalej "Inspekcją", ustanawiani są rzeczoznawcy z zakresu techniki obrotu, towaroznawstwa i technologii oraz zaprzysiężeni próbobiorcy w dziedzinach należących do zakresu działania Inspekcji.
§  2.
1.
Do zakresu działania rzeczoznawców należy badanie towarów i określenie ich jakości oraz wydawanie w imieniu Inspekcji orzeczeń określających przydatność i przeznaczenie towaru oraz zmniejszenie jego wartości.
2.
Do zakresu działania zaprzysiężonych próbobiorców należy pobieranie próbek towarów i przekazywanie ich właściwemu organowi Inspekcji do zbadania.
3.
Rzeczoznawcy i próbobiorcy działają na zlecenia Inspekcji lub uczestników obrotu towarowego.
§  3.
Rzeczoznawcą albo zaprzysiężonym próbobiorcą może być osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim i korzysta w pełni z praw publicznych,
2)
osiągnęła wiek - próbobiorca lat 20, a rzeczoznawca lat 30,
3)
posiada nienaganną opinię zawodową i moralną,
4)
posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości w zakresie specjalności (branży), w której pełnić będzie swe czynności,
5) 2
została wpisana na odpowiednią listę przez okręgową delegaturę Inspekcji.
§  4.
1.
Przy wpisaniu na listę ustala się branżę, w której zakresie działać będzie rzeczoznawca, oraz wykaz towarów, z których zaprzysiężony próbobiorca pobierać będzie próbki.
2.
Warunkiem wpisu na listę jest:
1)
złożenie przez kandydata na rzeczoznawcę lub zaprzysiężonego próbobiorcę (po odbyciu przeszkolenia) egzaminu przed komisją, w której skład wchodzą:
a) 3
okręgowy inspektor Inspekcji albo wyznaczony przez niego przedstawiciel okręgowej delegatury Inspekcji - jako przewodniczący,
b)
przedstawiciele jednostek gospodarczych stopnia wojewódzkiego branży odpowiadającej specjalności, w jakiej działać będzie rzeczoznawca,
2)
pozytywny wynik badań testowych kandydata na rzeczoznawcę,
3)
złożenie przez kandydata przyrzeczenia w następującym brzmieniu:

"Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki rzeczoznawcy (zaprzysiężonego próbobiorcy) wykonam z całą sumiennością i bezstronnością".

3. 4
Okręgowy inspektor Inspekcji może zwolnić od egzaminu kandydata na rzeczoznawcę, którego kwalifikacje ustalono w inny sposób, nie budzący wątpliwości co do przydatności na to stanowisko.
§  5.
1.
Skreślenie z listy rzeczoznawcy lub zaprzysiężonego próbobiorcy następuje w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego,
2)
utraty z mocy wyroku sądowego praw publicznych lub prawa wykonywania zawodu,
3)
wykazania oczywistej nieudolności lub niedbałości przy wykonywaniu obowiązków,
4)
nieuzasadnionej odmowy wydania orzeczenia lub pobrania próbki,
5)
postępowania w sposób podważający dobre imię Inspekcji,
6)
rezygnacji z dalszego pełnienia funkcji.
2. 5
Od decyzji okręgowego inspektora Inspekcji o skreśleniu z listy przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Inspekcji w terminie 14 dni.
§  6.
1.
Zaprzysiężonym próbobiórcą nie może być osoba odpowiedzialna za towary pod względem ilości i jakości.
2.
Zaprzysiężony próbobiorca obowiązany jest wyłączyć się od pobrania próbek towarów, których ocena może mieć wpływ na interesy jego lub osób mu bliskich.
§  7.
1.
Zaprzysiężeni próbobiorcy otrzymują za wykonane czynności próbobrania wynagrodzenie, którego wysokość określają odrębne przepisy.
2.
Jednostki gospodarcze zlecające próbobranie obowiązane są dostarczyć zaprzysiężonemu próbobiorcy niezbędne materiały i sprzęt oraz wypłacić mu wynagrodzenie za pobranie próbek.
3.
W razie pobierania próbek na zlecenie organów Inspekcji wynagrodzenie za czynności wypłacają zaprzysiężonym próbobiorcom te organy.
4.
Koszty szkolenia kandydatów na zaprzysiężonych próbobiorców ponoszą jednostki gospodarcze zgłaszające kandydatów.
§  8.
Za udział w posiedzeniach komisji rzeczoznawców, odbywających się w lokalu Inspekcji poza godzinami służbowymi, członkowie komisji otrzymują wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach regulujących tryb powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach w wysokości: przewodniczący 57 zł, członek komisji 38 zł. Za udział w pracach komisji odbywających się poza lokalem Inspekcji oraz za wydawanie orzeczeń przez rzeczoznawców działających jednoosobowo przysługuje wynagrodzenie, którego wysokość oraz warunki wypłacania regulują odrębne przepisy.
§  9.
Główny Inspektor Inspekcji określi w regulaminach szczegółowe zasady postępowania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
2 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
3 § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
4 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 3 rozporządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.32.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powoływania oraz zakres działania rzeczoznawców i zaprzysiężonych próbobiorców.
Data aktu: 28/07/1972
Data ogłoszenia: 12/08/1972
Data wejścia w życie: 12/08/1972