Umundurowanie inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1969 r.
w sprawie umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inspektorzy kwarantanny roślin, pełniący funkcje w punktach granicznych, obowiązani są do noszenia umundurowania z odznakami służbowymi, obejmującymi emblemat kwarantanny roślin w formie żółtego kłosa ze srebrnym wężem.
§  2.
Pracownicy określeni w § 1 otrzymują umundurowanie bezpłatnie.
§  3.
Uprawnienie do otrzymania umundurowania powstaje z dniem zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.
§  4.
1.
W skład umundurowania wchodzą:
1)
mundur zimowy wełniany i mundur letni z lekkiego materiału ubraniowego w kolorze ciemnostalowym z emblematem kwarantanny roślin na kołnierzu,
2) 1
kurtka ortalionowa ocieplana w kolorze czarnym z emblematem kwarantanny roślin na kołnierzu,
3)
czapka zimowa w kolorze ciemnostalowym i beret czarny z sukna, z godłem państwowym,
4)
1 koszula męska lub bluzka damska, nie mnąca się, w kolorze stalowym produkcji krajowej,
5)
1 krawat w kolorze czarnym,
6)
1 para pantofli skórzanych w kolorze czarnym.
2.
Mundur składa się z marynarki i 1 pary spodni dla mężczyzn oraz z marynarki i spódnicy dla kobiet.
3.
Czapka, płaszcz i mundur powinny być sporządzone według wzorów ustalonych przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  5.
1.
Ustala się okres używalności:
1)
munduru letniego, zimowego, beretu i czapki zimowej 2 lata,
2) 2
kurtki ortalionowej ocieplanej - 3 lata,
3)
koszul lub bluzek damskich, krawatu oraz pantofli skórzanych 1 rok.
2.
Terminy określone w ust. 1 liczy się od dnia, w którym wydano pracownikowi daną część umundurowania.
3.
Części umundurowania przewidziane do używania w okresie wiosenno-letnim wydaje się w kwietniu, a przewidziane do używania w okresie jesienno-zimowym - w październiku. Jednak w razie zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony w innych miesiącach nowo przyjętemu pracownikowi wydaje się umundurowanie w miesiącu, w którym zawarto z nim umowę o pracę. W tym wypadku okres używalności tego pierwszego umundurowania wynosi okres ustalony w ust. 1, powiększony o czas między dniem wydania umundurowania a najbliższym ogólnym terminem wydawania umundurowania.
4.
Po upływie okresu używalności dla poszczególnych części umundurowania pracownik otrzymuje nowe części umundurowania.
5.
Przed upływem okresu używalności określonego w ust. 1 i 3 pracownik otrzymuje nowe umundurowanie lub jego część, jeżeli przydzielone umundurowanie lub jego część utracił lub zniszczył w stopniu powodującym niezdatność do użytku. Jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło:
1)
bez winy pracownika przy wykonywaniu obowiązków służbowych - pracownik otrzymuje nowe umundurowanie lub jego część bezpłatnie,
2)
z winy pracownika - pracownik obowiązany jest uiścić opłatę równą nie zamortyzowanej części pełnej wartości umundurowania lub jego części.
§  6.
1.
W razie rozwiązania stosunku pracy przez pracownika za wypowiedzeniem, na mocy wzajemnego porozumienia stron na wyraźny wniosek pracownika, z winy pracownika lub w razie porzucenia pracy - pracownik obowiązany jest uiścić należność równą nie zamortyzowanej części pełnej wartości umundurowania.
2.
W innych wypadkach rozwiązania umowy o pracę poza określonymi w ust. 1 lub w razie przeniesienia pracownika na stanowisko nie związane z pełnieniem funkcji w punktach granicznych - pracownik zatrzymuje umundurowanie bez obowiązku uiszczenia jakichkolwiek należności. Umundurowanie to może być używane po usunięciu odznak służbowych.
3.
W razie przejścia na emeryturę lub w razie śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi.
4.
Wartość poszczególnych części umundurowania ustala się na podstawie ceny materiału i szycia oraz gotowych części umundurowania.
§  7.
W sprawach umundurowania wydanego przed wejściem w życie rozporządzenia stosuje się dotychczasowe przepisy, z tym że pracownicy, którzy otrzymali to umundurowanie, nie są obowiązani do uiszczenia należności za to umundurowanie, przypadających do zapłaty po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1959 r. w sprawie umundurowania inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych (Dz. U. Nr 35, poz. 216).
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Rolnictwa.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1969 r.
1 § 4 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 maja 1974 r. (Dz.U.74.17.97) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r.
2 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 maja 1974 r. (Dz.U.74.17.97) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.25.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie inspektorów kwarantanny roślin pełniących funkcje w punktach granicznych.
Data aktu: 11/08/1969
Data ogłoszenia: 06/09/1969
Data wejścia w życie: 01/09/1969