Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 lipca 1969 r.
w sprawie badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady i tryb przeprowadzania badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany - w ramach organizacji sportowych, turystycznych i wychowania fizycznego - sport, turystykę kwalifikowaną i wychowanie fizyczne, zwane dalej "ćwiczeniami ruchowymi".
§  2.
1.
Badania lekarskie zawodników uprawiających sport wyczynowy przeprowadzają lekarze:
1)
Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej - w odniesieniu do osób zamieszkałych w m. st. Warszawie i na terenie województwa warszawskiego oraz członków kadry narodowej i olimpijskiej,
2)
wojewódzkich przychodni sportowo-lekarskich - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie danego województwa,
3)
poradni sportowo-lekarskich oraz lekarze upoważnieni przez Centralną Przychodnię Sportowo-Lekarską lub wojewódzkie przychodnie sportowo-lekarskie - w zakresie ustalonym przez te przychodnie.
2.
Badania lekarskie innych niż określone w ust. 1 osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przeprowadzają lekarze:
1)
poradni sportowo-lekarskich podległych Ministrowi Obrony Narodowej - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
2)
zakładów służby zdrowia podległych Ministrom: Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji,
3)
właściwych w tym zakresie poradni wchodzących w skład wojewódzkich przychodni higieny szkolnej oraz upoważnieni przez te poradnie lekarze sprawujący opiekę higieniczno-lekarską - w odniesieniu do uczniów,
4)
przychodni dla studentów - w odniesieniu do studentów właściwych szkół wyższych,
5)
przychodni sportowo-lekarskich wyższych szkół wychowania fizycznego - w odniesieniu do studentów tych szkół,
6)
przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) - w odniesieniu do osób objętych opieką danej przychodni,
7)
ośrodków zdrowia - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie gromad,
8)
poradni sportowo-lekarskich, wchodzących w skład przychodni obwodowych dla ogółu ludności - w odniesieniu do pozostałych osób.
§  3.
Nadzór specjalistyczny nad przeprowadzaniem badań lekarskich osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przez placówki wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2 sprawuje Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska,
§  4.
1.
Ustala się następujące rodzaje badań lekarskich mających na celu stwierdzanie zdolności do uprawiania ćwiczeń ruchowych:
1)
badania wstępne (kwalifikacyjne),
2)
badania okresowe,
3)
badania okolicznościowe.
2.
Badania, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
ogólne badania lekarskie,
2)
badania specjalistyczne oraz diagnostyczne w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia o zdolności do wykonywania określonej formy ćwiczeń ruchowych.
3.
Szczegółowy zakres badań lekarskich dla poszczególnych ćwiczeń ruchowych ustala Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska.
§  5.
Badaniom wstępnym podlegają osoby, które zamierzają uprawiać określoną formę ćwiczeń ruchowych.
§  6.
1.
Badaniom okresowym podlegają wszystkie osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe.
2.
Terminy badań okresowych ustala się:
1)
w okresach nie dłuższych niż 3 miesiące - dla osób uprawiających boks, zapasy, judo, podnoszenie ciężarów, płetwonurkowanie oraz dla osób, które nie ukończyły lat 16, a uprawiają sport wyczynowy,
2)
w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy - dla osób uprawiających lekką atletykę, piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę siatkową, koszykówkę, kolarstwo, żeglarstwo, sport motorowy, rugby, szybownictwo, wioślarstwo, kajakarstwo, saneczkarstwo, pięciobój nowoczesny, dwubój zimowy, hokej na trawie, hokej na lodzie, pływanie, jeździectwo, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, akrobatykę, gimnastykę, narciarstwo, tenis, szermierkę, tenis stołowy, taternictwo, sporty motorowodne,
3)
w okresach nie dłuższych niż 12 miesięcy - dla osób uprawiających ćwiczenia ruchowe nie wymienione w pkt 1 i 2.
3.
Osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe, które przekroczyły 40 rok życia, podlegają badaniom w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy; nie dotyczy to osób uprawiających ćwiczenia ruchowe w ogniskach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
§  7.
Badaniom okolicznościowym podlegają osoby uprawiające sport wyczynowy, które:
1)
z powodu choroby trwającej dłużej niż 9 dni nie były zdolne do ćwiczeń ruchowych,
2)
przebywały w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej na leczeniu lub obserwacji,
3)
uprawiają boks, jeżeli przegrały kolejno cztery walki lub uległy nokautowi.
§  8.
Zgłaszający się na badanie lekarskie obowiązany jest okazać dowód tożsamości lub inny dokument z fotografią, a ponadto książeczkę sportowo-lekarską zawodnika lub skierowanie instytucji albo organizacji, w ramach której uprawia lub zamierza uprawiać ćwiczenia ruchowe.
§  9.
Po przeprowadzeniu potrzebnych badań właściwy lekarz (§ 2):
1)
wydaje zaświadczenie lekarskie według ustalonego wzoru lub
2)
wpisuje orzeczenie lekarskie do książeczki sportowo-lekarskiej zawodnika.
§  10.
1.
Jeżeli w wyniku badania lekarskiego zostanie ustalona niezdolność do uprawiania wybranej dyscypliny sportu, w orzeczeniu lekarskim należy wskazać ewentualnie inną formę ćwiczeń ruchowych, którą badany może uprawiać.
2.
Orzeczenie może zawierać również wskazania lekarskie, których przestrzeganie jest warunkiem dopuszczenia do określonych ćwiczeń ruchowych.
3.
Orzeczenie wydaje się osobie badanej w dniu badania. W razie konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych (§ 4 ust. 2 pkt 2) orzeczenie powinno być wydane nie później niż w ciągu 2 dni po zakończeniu badań dodatkowych.
§  11.
Osoba, która ze względu na stan zdrowia została uznana za czasowo niezdolną do wykonywania ćwiczeń ruchowych, może wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
§  12.
1.
Osobom uprawiającym sport wyczynowy przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do ćwiczeń ruchowych.
2.
Odwołanie od orzeczenia wydanego przez lekarzy określonych w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 składa się do wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej.
3.
Odwołanie od orzeczenia lekarza wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej składa się do Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej.
§  13.
Przychodnie lub poradnie sportowo-lekarskie zakładają i prowadzą dla każdego badanego indywidualną kartę badań z pełną dokumentacją lekarską dotyczącą badań.
§  14.
Przepisy o badaniach wstępnych i okresowych oraz o orzeczeniach wydanych na podstawie tych badań dotyczą również sędziów i kierowników walk wykonujących swoje funkcje społecznie.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.24.178

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.
Data aktu: 30/07/1969
Data ogłoszenia: 18/08/1969
Data wejścia w życie: 18/08/1969