Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1963 r.
w sprawie udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

Na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium właściwej rady narodowej - na wniosek komitetu przeciwpowodziowego sprawującego na danym obszarze bezpośrednią ochronę przed powodzią - powołuje mieszkańców zagrożonych lub sąsiednich terenów oraz państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne do udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią, jeżeli zagrożenie powodzią przyjmuje niebezpieczne rozmiary, a w szczególności, gdy powódź zagraża bezpośrednio życiu lub mieniu ludności albo też może spowodować poważne straty dla gospodarki narodowej, a środki, którymi dysponują organy administracji państwowej i innych powołanych do zabezpieczenia kraju przed powodzią jednostek organizacyjnych, są nie wystarczające.
2.
Powołanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze wezwania imiennego lub obwieszczenia ogłoszonego w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
3.
O dokonaniu powołania prezydium rady narodowej bezzwłocznie zawiadamia prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
§  2.
1.
Obwieszczenie lub wezwanie powinno zawierać:
1)
podstawę prawną powołania,
2)
określenie powołanych osób lub jednostek organizacyjnych,
3)
określenie rodzaju świadczeń,
4)
miejsce, dzień i godzinę stawiennictwa, termin dostarczenia bądź udostępnienia przedmiotu świadczeń itp.,
5)
przypuszczalny czas trwania świadczeń,
6)
zagrożenie, że w przypadku niewykonania świadczeń określonych w wezwaniu zostanie zastosowany przymus przewidziany w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji,
7)
pouczenie o odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązku świadczeń (art. 157 pkt 5 i art. 158 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne).
2.
Wezwanie skierowane do określonej osoby lub jednostki organizacyjnej doręcza się na piśmie. W przypadku gdy zwłoka grozi niebezpieczeństwem, wezwanie ogłasza się ustnie. Wezwanie ustne należy potwierdzić na piśmie.
§  3.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią polega na świadczeniach osobistych i rzeczowych, a w szczególności na:
1)
wykonywaniu prac związanych z umocnieniem i zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych, mostów oraz innych budowli (np. likwidacji przecieków w wałach ochronnych, udziału w sypaniu doraźnych grobli, przekopywaniu rowów dla odprowadzenia nadmiaru wód, zwalczaniu zatorów lodowych itp.),
2)
udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom, jak również zwierzętom gospodarskim,
3)
pełnieniu warty w okresie ogłoszonego alarmu w celu zapobieżenia rozszerzaniu się powodzi,
4)
dostarczaniu posiadanych narzędzi, materiałów i worków do piasku oraz środków transportowych wraz z obsługą i paliwem lub paszą.
§  4.
1.
Powoływanie do świadczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dopuszczalne jest wyłącznie w zakresie niezbędnym, związanym z akcją bezpośredniej ochrony przed powodzią, i w przypadkach przewidzianych w § 3 rozporządzenia.
2.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią jednostek Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji Obywatelskiej, Straży Pożarnych i Terenowej Obrony Przeciwlotniczej regulują odrębne przepisy.
3.
Na zakłady o ruchu ciągłym, elektrownie, gazownie, wodociągi, szpitale, przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe itp. obowiązek świadczeń powinien być nakładany w sposób możliwie najmniej ograniczający normalny tok pracy tych zakładów.
4.
Obowiązek świadczeń należy nakładać w miarę możności równomiernie i z uwzględnieniem warunków gospodarczych oraz osobistych wezwanego do świadczeń.
§  5.
1.
Nie podlegają obowiązkowi świadczeń osobistych:
1)
młodzież w wieku do lat 16,
2)
kobiety w wieku powyżej 55 lat życia,
3)
mężczyźni w wieku powyżej 60 lat życia,
4)
osoby niezdolne do wykonywania tych świadczeń wskutek choroby, ułomności fizycznej lub inwalidztwa,
5)
kobiety w ciąży i w ciągu 10 tygodni po odbyciu połogu,
6)
matki lub inne osoby, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 8, oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi.
2.
Prezydium właściwej rady narodowej może, ze względu na interes publiczny bądź z innych ważnych względów, zwolnić osoby lub jednostki organizacyjne od obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych.
§  6.
1.
Pracownik powołany do świadczeń osobistych zachowuje w swoim zakładzie pracy prawo do wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, przez cały czas wykonywania świadczeń.
2.
Członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innym osobom, zatrudnionym w tych spółdzielniach i wynagradzanym według dniówek obrachunkowych, zalicza się w spółdzielni za każdy dzień wykonanych świadczeń osobistych taką ilość dniówek obrachunkowych, ile powołany do świadczeń wypracował średnio w ciągu jednego dnia pracy w spółdzielni w okresie ostatniego pełnego miesiąca pracy.
§  7.
1.
Koszty paliwa lub paszy i innych materiałów lub przedmiotów zużytych w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią pokrywane są, na wniosek powołanej osoby lub jednostki organizacyjnej, z budżetu prezydium rady narodowej, które dokonało tego powołania.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być zgłoszony do organu administracji wodnej prezydium rady narodowej przed upływem 1 miesiąca od chwili spełnienia świadczenia, pod rygorem utraty roszczenia.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024