Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1963 r.
w sprawie udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

Na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium właściwej rady narodowej - na wniosek komitetu przeciwpowodziowego sprawującego na danym obszarze bezpośrednią ochronę przed powodzią - powołuje mieszkańców zagrożonych lub sąsiednich terenów oraz państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne do udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią, jeżeli zagrożenie powodzią przyjmuje niebezpieczne rozmiary, a w szczególności, gdy powódź zagraża bezpośrednio życiu lub mieniu ludności albo też może spowodować poważne straty dla gospodarki narodowej, a środki, którymi dysponują organy administracji państwowej i innych powołanych do zabezpieczenia kraju przed powodzią jednostek organizacyjnych, są nie wystarczające.
2.
Powołanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze wezwania imiennego lub obwieszczenia ogłoszonego w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
3.
O dokonaniu powołania prezydium rady narodowej bezzwłocznie zawiadamia prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
§  2.
1.
Obwieszczenie lub wezwanie powinno zawierać:
1)
podstawę prawną powołania,
2)
określenie powołanych osób lub jednostek organizacyjnych,
3)
określenie rodzaju świadczeń,
4)
miejsce, dzień i godzinę stawiennictwa, termin dostarczenia bądź udostępnienia przedmiotu świadczeń itp.,
5)
przypuszczalny czas trwania świadczeń,
6)
zagrożenie, że w przypadku niewykonania świadczeń określonych w wezwaniu zostanie zastosowany przymus przewidziany w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji,
7)
pouczenie o odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązku świadczeń (art. 157 pkt 5 i art. 158 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne).
2.
Wezwanie skierowane do określonej osoby lub jednostki organizacyjnej doręcza się na piśmie. W przypadku gdy zwłoka grozi niebezpieczeństwem, wezwanie ogłasza się ustnie. Wezwanie ustne należy potwierdzić na piśmie.
§  3.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią polega na świadczeniach osobistych i rzeczowych, a w szczególności na:
1)
wykonywaniu prac związanych z umocnieniem i zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych, mostów oraz innych budowli (np. likwidacji przecieków w wałach ochronnych, udziału w sypaniu doraźnych grobli, przekopywaniu rowów dla odprowadzenia nadmiaru wód, zwalczaniu zatorów lodowych itp.),
2)
udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom, jak również zwierzętom gospodarskim,
3)
pełnieniu warty w okresie ogłoszonego alarmu w celu zapobieżenia rozszerzaniu się powodzi,
4)
dostarczaniu posiadanych narzędzi, materiałów i worków do piasku oraz środków transportowych wraz z obsługą i paliwem lub paszą.
§  4.
1.
Powoływanie do świadczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dopuszczalne jest wyłącznie w zakresie niezbędnym, związanym z akcją bezpośredniej ochrony przed powodzią, i w przypadkach przewidzianych w § 3 rozporządzenia.
2.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią jednostek Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji Obywatelskiej, Straży Pożarnych i Terenowej Obrony Przeciwlotniczej regulują odrębne przepisy.
3.
Na zakłady o ruchu ciągłym, elektrownie, gazownie, wodociągi, szpitale, przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe itp. obowiązek świadczeń powinien być nakładany w sposób możliwie najmniej ograniczający normalny tok pracy tych zakładów.
4.
Obowiązek świadczeń należy nakładać w miarę możności równomiernie i z uwzględnieniem warunków gospodarczych oraz osobistych wezwanego do świadczeń.
§  5.
1.
Nie podlegają obowiązkowi świadczeń osobistych:
1)
młodzież w wieku do lat 16,
2)
kobiety w wieku powyżej 55 lat życia,
3)
mężczyźni w wieku powyżej 60 lat życia,
4)
osoby niezdolne do wykonywania tych świadczeń wskutek choroby, ułomności fizycznej lub inwalidztwa,
5)
kobiety w ciąży i w ciągu 10 tygodni po odbyciu połogu,
6)
matki lub inne osoby, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 8, oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi.
2.
Prezydium właściwej rady narodowej może, ze względu na interes publiczny bądź z innych ważnych względów, zwolnić osoby lub jednostki organizacyjne od obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych.
§  6.
1.
Pracownik powołany do świadczeń osobistych zachowuje w swoim zakładzie pracy prawo do wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, przez cały czas wykonywania świadczeń.
2.
Członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innym osobom, zatrudnionym w tych spółdzielniach i wynagradzanym według dniówek obrachunkowych, zalicza się w spółdzielni za każdy dzień wykonanych świadczeń osobistych taką ilość dniówek obrachunkowych, ile powołany do świadczeń wypracował średnio w ciągu jednego dnia pracy w spółdzielni w okresie ostatniego pełnego miesiąca pracy.
§  7.
1.
Koszty paliwa lub paszy i innych materiałów lub przedmiotów zużytych w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią pokrywane są, na wniosek powołanej osoby lub jednostki organizacyjnej, z budżetu prezydium rady narodowej, które dokonało tego powołania.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być zgłoszony do organu administracji wodnej prezydium rady narodowej przed upływem 1 miesiąca od chwili spełnienia świadczenia, pod rygorem utraty roszczenia.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.5.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.
Data aktu: 13/02/1963
Data ogłoszenia: 15/02/1963
Data wejścia w życie: 15/02/1963