Tryb postępowania Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1963 r.
w sprawie trybu postępowania Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "kontroli" lub o "czynnościach kontrolnych", rozumie się przez to wykonywanie przez Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej, zwany dalej "Inspektoratem", państwowego nadzoru i kontroli w dziedzinie użytkowania paliw i energii oraz eksploatacji urządzeń energetycznych, a także wykonywanie kontroli nad przestrzeganiem przepisów i zasad w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  2.
1.
Czynności kontroli wykonują:
1) 2
Główny Inspektor Gospodarki Paliwowo-Energetycznej, zastępca Głównego Inspektora, dyrektorzy zespołów i okręgowych inspektoratów oraz wojewódzcy inspektorzy,
2)
pracownicy Inspektoratu, imiennie upoważnieni do tych czynności przez Głównego Inspektora lub zastępcę Głównego Inspektora, zwani dalej "inspektorami".
2.
Upoważnienie pisemne wraz z legitymacją służbową uprawnia inspektora do wstępu - bez uzyskania przepustki - na teren i do obiektów jednostki kontrolowanej, do żądania od tej jednostki informacji oraz przedstawienia dokumentów, jak również przeprowadzenia prób, pomiarów i innych czynności, potrzebnych do ustalenia danych, dotyczących gospodarki paliwowo-energetycznej w kontrolowanej jednostce. Uprawnienia powyższe przysługują inspektorowi przy zachowaniu przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej.
§  3.
1.
Inspektor wykonuje czynności kontroli w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego wyznaczonej, a także - w razie potrzeby - w obecności osoby odpowiedzialnej za dany dział gospodarki paliwowo-energetycznej w tej jednostce.
2.
Przy wykonywaniu czynności kontroli mogą brać udział biegli.
§  4.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest zapewnić - w miarę możliwości - środki i warunki niezbędne do sprawnego wykonania przez inspektora czynności kontrolnych.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej, jak również wszyscy pracownicy tej jednostki odpowiedzialni za prawidłową gospodarkę paliwowo-energetyczną obowiązani są udzielać inspektorowi żądanych informacji oraz zadośćuczynić żądaniom inspektora w zakresie określonym w § 2 ust. 2 oraz ułatwić dostęp do urządzeń energetycznych.
§  5.
1.
Z przeprowadzonej kontroli inspektor sporządza protokół, zwany dalej "protokołem".
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
nazwę (imię i nazwisko) jednostki kontrolowanej, jej adres oraz nazwę i adres jednostki nadrzędnej,
2)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe inspektora oraz numer i datę upoważnienia,
3)
określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
5)
imię i nazwisko kierownika jednostki kontrolowanej oraz - w miarę potrzeby - imię i nazwisko pracownika odpowiedzialnego za dany dział gospodarki paliwowo-energetycznej, z podaniem okresu jego pracy na zajmowanym stanowisku,
6)
ustalenia faktyczne stwierdzone w czasie kontroli, a w szczególności stwierdzone uchybienia z zakresu gospodarki paliwowo-energetycznej,
7)
pouczenie o prawie zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do protokołu,
8)
wyszczególnienie dołączonych do protokołu załączników,
9)
wzmiankę, w ilu egzemplarzach sporządzono protokół,
10)
miejsce i datę sporządzenia protokołu,
11)
podpisy inspektora, kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego wyznaczonej.
3.
W razie odmowy podpisania protokołu przez kierownika jednostki kontrolowanej, inspektor powinien zamieścić o tym wzmiankę w protokole, podając przyczynę odmowy podpisania.
4.
Jeden egzemplarz protokołu inspektor pozostawia kierownikowi kontrolowanej jednostki, za pokwitowaniem odbioru.
§  6.
Wyjaśnienia do protokołu mogą składać kierownik jednostki kontrolowanej oraz osoby odpowiedzialne w tej jednostce za gospodarkę paliwowo-energetyczną. Wyjaśnienia mogą być złożone bezpośrednio do protokołu bądź wniesione na piśmie w terminie 7 dni od dnia doręczenia protokołu (§ 5 ust. 4).
§  7.
1.
W razie zgłoszenia przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę odpowiedzialną za gospodarkę paliwowo-energetyczną w tej jednostce zastrzeżeń do ustaleń faktycznych zawartych w protokole Inspektorat przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
2.
Protokół oraz wyniki postępowania wyjaśniającego stanowią podstawę do wydania zaleceń bądź postanowienia o wszczęciu postępowania stosownie do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
§  8.
1.
Zalecenia doręcza się zainteresowanej jednostce oraz jej jednostce nadrzędnej.
2.
O wykonaniu zaleceń jednostka zobowiązana jest zawiadomić Inspektorat.
§  9.
W razie stwierdzenia podczas wykonywania kontroli rażącego uchybienia w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej, inspektor występuje do kierownika kontrolowanej jednostki z wnioskiem o wydanie natychmiastowych zarządzeń mających na celu usunięcie uchybień, zawiadamiając jednocześnie o treści tego wniosku Inspektorat.
§  10. 3
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Materiałowej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 lipca 1978 r. (Dz.U.78.17.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1978 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 lipca 1978 r. (Dz.U.78.17.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1978 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 lipca 1978 r. (Dz.U.78.17.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1978 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.3.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
Data aktu: 17/01/1963
Data ogłoszenia: 05/02/1963
Data wejścia w życie: 05/02/1963