Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie określenia szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane prowadzą:
1)
zasadnicze szkoły zawodowe przyzakładowe dla młodocianych, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226),
2)
technika i licea zawodowe przyzakładowe, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy, dla osób zatrudnionych w zakładach pracy,
3)
przyzakładowe przedszkola i świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, domy wczasów dziecięcych, sezonowe placówki wczasów dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy i półkolonie).
2.
Szkoły mistrzów są prowadzone przez organy lub zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego albo przez nich nadzorowane.
3.
Organy i zakłady pracy podległe Ministrowi Rolnictwa lub przez tego ministra nadzorowane prowadzą ponadto rolnicze szkoły specjalistyczne.
§  2.
1.
Organy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego mogą prowadzić przy zakładach pracy im podległym lub przez nich nadzorowanych zasadnicze szkoły zawodowe (wydziały) dla dorosłych, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy; szkoły te (wydziały) kształcą dorosłych pracowników zakładów pracy, przy których zostały zorganizowane, w zawodach typowych dla tych zakładów.
2.
Szkoły, określone w ust. 1, mogą być również prowadzone przez zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane.
§  3.
1. 1
Organy i zakłady pracy podległe Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Maszynowego, Rolnictwa, Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Żeglugi oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki mogą prowadzić również inne szkoły zawodowe określone w ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), w celu przygotowania kwalifikowanych pracowników dla realizacji podstawowych zadań danego resortu.
2.
Organy podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej mogą ponadto prowadzić zakłady szkolenia inwalidów.
3.
Organy podległe Ministrowi Kultury i Sztuki mogą oprócz szkół i placówek kształcenia artystycznego prowadzić szkoły i inne placówki kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego.
4.
Organy podległe Ministrowi Sprawiedliwości mogą prowadzić przy zakładach karnych i poprawczych szkoły zawodowe dla więźniów i wychowanków zakładów poprawczych.
5.
Organy podległe Ministrowi Obrony Narodowej mogą prowadzić szkoły zawodowe kształcące żołnierzy w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum zawodowego.
§  4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może na wniosek właściwego ministra przekazać mu podległą sobie szkołę zawodową wraz z jej majątkiem trwałym do prowadzenia jej przez zakład pracy lub organ w ramach uprawnień określonych w §§ 1-3 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Ministrowie, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze, obowiązani są uzgadniać z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
resortowe projekty planów rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych według szczegółowych wytycznych Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego,
2)
plany rozwoju sieci szkół i kierunków kształcenia,
3)
sprawy związane z otwieraniem, przekształcaniem i likwidacją szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
4)
sprawy określone w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 3, 5-7 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160).
§  6.
1.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z ministrami, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze:
1)
ustala zasady tworzenia sieci szkolnej oraz limity i zasady przyjęć uczniów według typów szkół i kierunków kształcenia,
2)
opracowuje zapotrzebowanie na kadry pracowników pedagogicznych szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
3)
opracowuje zbiorcze i w układzie resortowym projekty liczbowych planów kształcenia i funduszu płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
określa zasady dokształcania i doskonalenia kadr pedagogicznych,
5)
ustala nomenklaturę zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
opiniuje zamierzenia inwestycyjne (ujęte w planach rocznych i wieloletnich) zgłaszane przez ministrów,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych i wieloletnich w zakresie wszystkich resortów prowadzących działalność w dziedzinie oświaty i placówek, opiekuńczo-wychowawczych,
3)
tworzy w ramach ustalonego funduszu płac uczniów nierozdzielną rezerwę, z której za jego zgodą mogą korzystać resorty dysponujące funduszem płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
dokonuje okresowych analiz sytuacji w szkolnictwie oraz inicjuje środki zapewniające realizację planowanych zadań.
3.
Zadania określone w ust. 1 pkt 3 i 5 oraz w ust. 2 pkt 3 Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wykonuje również w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może przeprowadzać bezpośrednio lub za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych kontrolę i ocenę pracy szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego oraz przedstawiać zainteresowanym ministrom wnioski i postulaty, w szczególności w zakresie organizacji, wyników nauczania i wychowania, warunków pracy szkół, doboru kadr pedagogicznych, prawidłowości sieci szkół i kierunków kształcenia oraz wykorzystania obiektów szkolnych.
5.
Uprawnienia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przewidziane w ust. 4 nie ograniczają obowiązków i uprawnień właściwego ministra lub jego organów do samodzielnego przeprowadzania kontroli i oceny pracy podległych lub nadzorowanych przez niego szkół.
§  7.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami określi, które z zadań koordynacyjnych i zadań określonych w § 6 ust. 4 będą wykonywane za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych, oraz ustali tryb postępowania w tych sprawach.
§  8.
Przepisów § 5 pkt 3 i § 6 ust. 4 nie stosuje się do szkół artystycznych i innych placówek kształcenia artystycznego.
§  9.
Przepisy §§ 1, 2, 4, 5, 6 i 7 rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.26.212 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 30/10/1970
Data wejścia w życie: 13/10/1962