Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego prezydia gromadzkich rad narodowych mogą wprowadzać na swoim terenie obowiązek pełnienia przez mieszkańców wart przeciwpożarowych.
2.
Obowiązek pełnienia wart może być wprowadzony na obszarze całej gromady lub w niektórych tylko miejscowościach na czas określony lub do odwołania.
3.
W uzasadnionych przypadkach warty przeciwpożarowe mogą być powoływane również przez prezydia rad narodowych osiedli, miast i dzielnic w rejonach rolniczych.
§  2.
1.
Warty, o których mowa w § 1, mogą być dzienne lub nocne.
2.
Warty dzienne należy powoływać w okresach zwiększonego zagrożenia pożarowego, jak nasilenie robót polnych, obchody miejscowych uroczystości, masowe imprezy rozrywkowe i inne przedsięwzięcia, z powodu których mogą się zwiększać wypadki pożarów lub ich skutki.
3.
Warty nocne powołują prezydia rad narodowych w miarę potrzeby, biorąc pod uwagę ogólne warunki bezpieczeństwa pożarowego, sposób zabudowy osiedla pod względem przestrzennym, stopień ognioodporności budynków, przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne, możliwości interwencyjne straży pożarnej i inne warunki miejscowe.
§  3.
1.
Obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych może być nałożony na osoby fizyczne tylko w miejscu ich pobytu stałego (zamieszkania).
2.
Niezależnie od zwolnień przewidzianych w art. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) wyłączeniu od pełnienia nocnych wart przeciwpożarowych podlegają kobiety oraz młodociani w wieku do 18 lat.
3.
Pracownicy państwowych gospodarstw rolnych podlegają obowiązkowi pełnienia wart przeciwpożarowych, o ile zamieszkują na terenie wsi poza obrębem tych gospodarstw.
§  4.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych po zasięgnięciu opinii sołtysa ustalają plan pełnienia wart przeciwpożarowych z określeniem ilości wart przypadających na zobowiązanego. Ilość wart przypadająca na właścicieli gospodarstw i innych warsztatów pracy powinna być uzależniona od ilości budynków i osób dorosłych zatrudnionych stale w gospodarstwie (warsztacie pracy).
2.
Prezydia rad narodowych wprowadzające obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych zajmują się również ich organizacją, zaopatrzeniem ich w znaki rozpoznawcze i odpowiednie przyrządy oświetleniowe i alarmowe oraz wszelkimi innymi sprawami związanymi z prawidłowym pełnieniem tych wart.
§  5.
1.
Obowiązek pełnienia wart może być wykonywany osobiście lub zastępczo, w szczególności przez stałego wartownika.
2.
Ustanowienie stałego wartownika może nastąpić tylko na wniosek i koszt zobowiązanych do pełnienia wart przeciwpożarowych.
§  6.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda wzorcowy regulamin, w którym określi szczegółowo sposób powoływania i pełnienia wart przeciwpożarowych oraz organy uprawnione do kontrolowania tych wart.
§  7.
Tracą moc przepisy §§ 5, 6 i 7 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 29 stycznia 1961 r. w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 166).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.52.250

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 13/10/1962
Data wejścia w życie: 13/10/1962