Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego prezydia gromadzkich rad narodowych mogą wprowadzać na swoim terenie obowiązek pełnienia przez mieszkańców wart przeciwpożarowych.
2.
Obowiązek pełnienia wart może być wprowadzony na obszarze całej gromady lub w niektórych tylko miejscowościach na czas określony lub do odwołania.
3.
W uzasadnionych przypadkach warty przeciwpożarowe mogą być powoływane również przez prezydia rad narodowych osiedli, miast i dzielnic w rejonach rolniczych.
§  2.
1.
Warty, o których mowa w § 1, mogą być dzienne lub nocne.
2.
Warty dzienne należy powoływać w okresach zwiększonego zagrożenia pożarowego, jak nasilenie robót polnych, obchody miejscowych uroczystości, masowe imprezy rozrywkowe i inne przedsięwzięcia, z powodu których mogą się zwiększać wypadki pożarów lub ich skutki.
3.
Warty nocne powołują prezydia rad narodowych w miarę potrzeby, biorąc pod uwagę ogólne warunki bezpieczeństwa pożarowego, sposób zabudowy osiedla pod względem przestrzennym, stopień ognioodporności budynków, przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne, możliwości interwencyjne straży pożarnej i inne warunki miejscowe.
§  3.
1.
Obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych może być nałożony na osoby fizyczne tylko w miejscu ich pobytu stałego (zamieszkania).
2.
Niezależnie od zwolnień przewidzianych w art. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) wyłączeniu od pełnienia nocnych wart przeciwpożarowych podlegają kobiety oraz młodociani w wieku do 18 lat.
3.
Pracownicy państwowych gospodarstw rolnych podlegają obowiązkowi pełnienia wart przeciwpożarowych, o ile zamieszkują na terenie wsi poza obrębem tych gospodarstw.
§  4.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych po zasięgnięciu opinii sołtysa ustalają plan pełnienia wart przeciwpożarowych z określeniem ilości wart przypadających na zobowiązanego. Ilość wart przypadająca na właścicieli gospodarstw i innych warsztatów pracy powinna być uzależniona od ilości budynków i osób dorosłych zatrudnionych stale w gospodarstwie (warsztacie pracy).
2.
Prezydia rad narodowych wprowadzające obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych zajmują się również ich organizacją, zaopatrzeniem ich w znaki rozpoznawcze i odpowiednie przyrządy oświetleniowe i alarmowe oraz wszelkimi innymi sprawami związanymi z prawidłowym pełnieniem tych wart.
§  5.
1.
Obowiązek pełnienia wart może być wykonywany osobiście lub zastępczo, w szczególności przez stałego wartownika.
2.
Ustanowienie stałego wartownika może nastąpić tylko na wniosek i koszt zobowiązanych do pełnienia wart przeciwpożarowych.
§  6.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda wzorcowy regulamin, w którym określi szczegółowo sposób powoływania i pełnienia wart przeciwpożarowych oraz organy uprawnione do kontrolowania tych wart.
§  7.
Tracą moc przepisy §§ 5, 6 i 7 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 29 stycznia 1961 r. w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 166).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.52.250

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 13/10/1962
Data wejścia w życie: 13/10/1962