Obowiązek zgłaszania niektórych maszyn i urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 20 listopada 1961 r.
w sprawie obowiązku zgłaszania niektórych maszyn i urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.

Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o łączności (Dz. U. Nr 8, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowi zgłoszenia przewidzianemu w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o łączności podlegają maszyny i urządzenia techniczne wytwarzające i przetwarzające energię elektromagnetyczną o częstotliwości od 10 kHz do 40 GHz, używane do celów przemysłowych, medycznych i naukowo-badawczych.
2.
Do określonych w ust. 1 maszyn i urządzeń technicznych używanych do celów przemysłowych zalicza się w szczególności urządzenia dielektrycznego (pojemnościowego) i indukcyjnego grzejnictwa, urządzenia stosujące ultradźwięki oraz spawarki łukowe, używane zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w ramach działalności usługowej oraz rzemiosła.
3.
Do określonych w ust. 1 maszyn i urządzeń technicznych używanych dla celów medycznych zalicza się w szczególności urządzenia terapeutyczne, chirurgiczne oraz służące do leczenia przy pomocy ultradźwięków, używane dla celów lecznictwa i zabiegów kosmetycznych.
4.
Do określonych w ust. 1 maszyn i urządzeń technicznych używanych dla celów naukowo-badawczych zalicza się w szczególności pomiarowe generatory mocy, mierniki częstotliwości zawierające generatory lokalne, urządzenia pomiarowe do poszukiwania złóż bogactw naturalnych i ustalania miejsc uszkodzeń oraz generatory dla mikroskopów elektronowych.
§  2.
1. 1
Zgłoszenia należy kierować do okręgowego inspektoratu Państwowej Inspekcji Radiowej, właściwego ze względu na miejsce używania maszyny lub urządzenia.
2.
Zgłoszenie powinno być dokonane w formie pisemnej odrębnie dla każdej maszyny i urządzenia oraz zawierać:
1)
imię i nazwisko (nazwę instytucji) i adres użytkownika,
2)
rodzaj maszyny lub urządzenia, typ, nazwę producenta, numer fabryczny, znamionową częstotliwość pracy, znamionową moc wielkiej częstotliwości oraz sposób wytwarzania wielkiej częstotliwości (iskrowy, lampowy),
3)
miejsce (rodzaj i adres lokalu) i cel używania.
3.
O każdej zmianie danych określonych w ust. 2 oraz o wszelkich zmianach w konstrukcji i instalacji zgłoszonej maszyny lub urządzenia użytkownik obowiązany jest donieść na piśmie jednostce wskazanej w ust. 1.
4.
Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 3 dni od daty zainstalowania maszyny i urządzenia lub dokonania zmian, o których mowa w ust. 3.
5.
Zgłoszenie maszyn i urządzeń używanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia powinno być dokonane w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
§  3.
Minister Łączności ustala w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej zakres i tryb zgłaszania przez jednostki resortu obrony narodowej maszyn i urządzeń określonych w § 1.
§  4. 2
Organem upoważnionym do wykonywania kontroli i wydawania orzeczeń przewidzianych w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o łączności jest Państwowa Inspekcja Radiowa.
2.
Orzeczenia, o których mowa w ust. 1, wydają właściwe terenowo okręgowe inspektoraty Państwowej Inspekcji Radiowej.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1969 r. (Dz.U.69.12.87) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 maja 1969 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1969 r. (Dz.U.69.12.87) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 maja 1969 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.52.292

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek zgłaszania niektórych maszyn i urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.
Data aktu: 20/11/1961
Data ogłoszenia: 30/11/1961
Data wejścia w życie: 30/11/1961