Tworzenie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 sierpnia 1960 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy działających według zasad rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
2.
Jeżeli działalność przedsiębiorstwa obejmuje więcej niż jedną trakcję komunikacyjną, jednostka nadrzędna przy ustalaniu wskaźników do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa obowiązana jest do ustalenia dla każdej trakcji oddzielnie co najmniej:
1)
wyniku (zysku lub straty),
2)
ilości wozokilometrów,
3)
wartości sprzedaży usług.
3.
Przez trakcję komunikacyjną rozumie się:
1)
trakcję tramwajową normalną.
2)
trakcję tramwajową, wybiegającą poza granice miasta, o ile zostały ustalone inne ceny na bilety za przewóz pasażerów niż w trakcji normalnej,
3)
trakcję trolejbusową,
4)
trakcję autobusową normalną,
5)
trakcję autobusową pośpieszną,
6)
trakcję taksówkową łącznie z taksówkami bagażowymi i specjalnymi.

II.

Odpis zasadniczy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% planowanego osobowego funduszu płac, o ile osiągnie z całokształtu swojej działalności gospodarczej wynik równy wynikowi zaplanowanemu na dany rok w wysokości ustalonej we wskaźnikach przez jednostkę nadrzędną (pełny odpis zasadniczy).
2.
W przypadku pogorszenia planowanego wyniku działalności gospodarczej kwota pełnego odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy, o której mowa w ust. 1, ulega zmniejszeniu:
1)
o 8% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia,
2)
o dalsze 10% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 5% do 10% pogorszenia i
3)
o 1% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
3.
W przypadku pogorszenia planowanego wyniku działalności gospodarczej powyżej 20% przedsiębiorstwo traci prawo do tworzenia funduszu zakładowego.

III.

Odpis dodatkowy na fundusz zakładowy.

§  3.
1.
O ile przedsiębiorstwo polepszy wynik z całokształtu swej działalności gospodarczej w porównaniu do wyniku planowanego, zgodnie ze wskaźnikami jednostki nadrzędnej, uzyskuje prawo do odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy za poprawę rentowności w wysokości odpowiadającej:

- 0,6% planowanego osobowego funduszu płac za każdy procent ponadplanowej rentowności w granicach poprawy rentowności do 10%,

- dalszych 0,3% planowanego osobowego funduszu płac za każdy procent poprawy rentowności w granicach poprawy rentowności powyżej 10% do 15% i ponadto dalszych

- 0,1% planowanego osobowego funduszu płac za każdy procent poprawy rentowności, przekraczającej 15% poprawy rentowności.

2.
Przez poprawę rentowności, o której mowa w ust. 1, rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje kwota poprawy wyniku planowanego (zysk ponadplanowy lub zmniejszenie straty planowanej) do sumy planowanych kosztów własnych sprzedaży usług i robót danego roku.
3.
Niezależnie od odpisu dodatkowego, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorstwo, które uzyska prawo do pełnego odpisu zasadniczego, uzyskuje prawo do zaliczenia na fundusz zakładowy kwoty odpowiadającej 1,2% planowanego osobowego funduszu płac za poprawę wskaźnika wykorzystania taboru we wszystkich trakcjach w porównaniu do wykonania roku poprzedniego i przy wykonaniu planowanego wskaźnika na dany rok. Wskaźnik ten stanowi stosunek procentowy średniego stanu dziennego taboru w ruchu do średniego stanu dziennego taboru w inwentarzu, obliczonych zgodnie z instrukcją w sprawie sprawozdawczości statystycznej z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej zatwierdzoną przez Główny Urząd Statystyczny.
4.
Łączna kwota odpisu dodatkowego (ust. 1 i ust. 3) nie może przekraczać kwoty poprawy wyniku (zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty).

IV.

Korekty wyniku.

§  4.
1.
W celu stwierdzenia, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do utworzenia funduszu zakładowego oraz w celu wyliczenia wysokości funduszu zakładowego, przedsiębiorstwo niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), koryguje także wynik działalności gospodarczej w poszczególnych trakcjach planowo-deficytowych o kwotę wynikającą ze wskaźnika zmiany wykonania planu wozokilometrów.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przedsiębiorstwach taksówkowych.
3.
W przypadku nieotrzymania przez przedsiębiorstwo w całości lub w części zaplanowanych dostaw taboru komunikacyjnego lub otrzymania go w okresach innych niż planowane, przedsiębiorstwo dokonuje odpowiedniej korekty wyniku, o ile z tego tytułu jednostka nadrzędna nie zmieniła wskaźników do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
4. 1
Niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), Minister Gospodarki Komunalnej może określać w drodze zarządzeń, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów, dodatkowe tytuły korekt wyniku (dodatnich i ujemnych).

V.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  5.
1.
Przedsiębiorstwa, które nie spełniają warunków określonych w rozporządzeniu, mogą dokonywać wydatków na nagrody do wysokości nie przekraczającej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac, za zgodą jednostki nadrzędnej.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełnia warunków do utworzenia funduszu zakładowego tylko w pierwszym półroczu lub w pierwszych trzech kwartałach, lecz spełni je w następnych okresach danego roku, wydatki na nagrody, dokonane zgodnie z ust. 1, traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.

VI.

Przepis końcowy.

§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
1 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1963 r. (Dz.U.63.19.102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.40.241

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej.
Data aktu: 27/08/1960
Data ogłoszenia: 09/09/1960
Data wejścia w życie: 09/09/1960, 01/01/1960