Dowody uzdolnienia zawodowego absolwentów szkół oraz robotników posiadających tytuły kwalifikacyjne do samoistnego wykonywania rzemiosła.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 10 maja 1960 r.
w sprawie dowodów uzdolnienia zawodowego absolwentów szkół oraz robotników posiadających tytuły kwalifikacyjne do samoistnego wykonywania rzemiosła.

Na podstawie art. 145 ust. 2 prawa przemysłowego z dnia 7 czerwca 1927 r. (Dz. U. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za dowód uzdolnienia zawodowego do samoistnego prowadzenia rzemiosła uważa się:
1)
dyplom ukończenia wyższej szkoły w zakresie studiów technicznych i artystycznych, których program obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania jednego z zawodów wymienionych w obowiązującej liście rzemiosł, w połączeniu z dowodem odbycia co najmniej rocznej praktyki w danym zawodzie;
2)
świadectwo ukończenia jednej z określonych niżej średnich szkół technicznych i artystycznych, których program obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania jednego z zawodów wymienionych w liście rzemiosł, a mianowicie:
a)
techników zawodowych dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w połączeniu z dowodem odbycia rocznej praktyki w danym zawodzie,
b)
techników zawodowych lub szkół równorzędnych przyjmujących młodzież po ukończeniu co najmniej 7 klas szkoły ogólnokształcącej w połączeniu z dowodem odbycia trzyletniej praktyki w danym zawodzie,
c)
szkół artystycznych II stopnia (liceów technik plastycznych, liceum techniki teatralnej, techników budowy instrumentów muzycznych) w połączeniu z dowodem odbycia trzyletniej praktyki w danym zawodzie;
3)
świadectwo ukończenia szkoły mistrzów (majstrów) prowadzonych przez Ministerstwo Oświaty lub inne ministerstwa (urzędy centralne), wydane przed dniem wejścia w życie przepisów o przyznawaniu robotnikom tytułów kwalifikacyjnych;
4)
świadectwo złożenia egzaminu na czeladnika uzyskane w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Oświaty z dnia 17 maja 1957 r. w sprawie egzaminów czeladniczych przy zasadniczych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 28, poz. 126) w połączeniu z dowodem odbycia trzyletniej praktyki zawodowej;
5)
świadectwo (dyplom) stwierdzające posiadanie tytułu kwalifikacyjnego, uzyskanego w trybie określonym w przepisach o przyznawaniu robotnikom tytułów kwalifikacyjnych, a mianowicie:
a)
świadectwo stwierdzające przyznanie przez państwową komisję egzaminacyjną tytułu robotnika wykwalifikowanego w zawodzie wymienionym w liście rzemiosł wraz z dowodem odbycia trzyletniej praktyki w danym zawodzie po uzyskaniu tytułu robotnika wykwalifikowanego,
b)
dyplom mistrza wydany przez państwową komisję egzaminacyjną w zawodzie wymienionym w liście rzemiosł.
§  2.
1.
Jeżeli dyplom (świadectwo), o którym mowa w § 1, stwierdza posiadanie wiadomości niezbędnych do wykonywania kilku rzemiosł, rodzaj uzdolnienia zawodowego określa się według rzemiosła, w którym została odbyta praktyka zawodowa.
2.
Za praktykę zawodową w rozumieniu rozporządzenia uważa się bezpośrednią pracę przy produkcji (usługach) w zakresie wszystkich podstawowych czynności danego rzemiosła, a także pracę wykonywaną w czasie wstępnego stażu pracy.
§  3.
1.
W razie wątpliwości, czy dane świadectwo należy uważać za dostateczny dowód uzdolnienia zawodowego do samoistnego prowadzenia rzemiosła, a w szczególności, czy program danej szkoły obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania danego rzemiosła, właściwy do spraw przemysłu organ prezydium rady narodowej powołany do wydawania uprawnień do samoistnego wykonywania rzemiosła powinien zasięgnąć opinii kuratorium okręgu szkolnego bądź innego organu, któremu podlega szkoła.
2.
W razie wątpliwości, czy praktyka zawodowa odpowiada danemu rzemiosłu, właściwy do spraw przemysłu organ prezydium rady narodowej powinien zasięgnąć opinii właściwej izby rzemieślniczej.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 25 maja 1938 r. w sprawie ustalenia, w jakiej mierze świadectwa ukończenia szkół technicznych i artystycznych należy uważać za dowód uzdolnienia zawodowego do prowadzenia przemysłu rzemieślniczego (Dz. U. Nr 40, poz. 332).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024