Opłacanie w formie bezgotówkowej czynszu za lokale użytkowe przez jednostki gospodarki uspołecznionej na rzecz wynajmujących będących jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych oraz nadzór nad właściwym zużyciem tego czynszu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ I FINANSÓW
z dnia 4 września 1959 r.
w sprawie opłacania w formie bezgotówkowej czynszu za lokale użytkowe przez jednostki gospodarki uspołecznionej na rzecz wynajmujących będących jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych oraz nadzoru nad właściwym zużyciem tego czynszu.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz art. 11 ust. 4 i art. 16 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest opłacać na rzecz jednostki gospodarki nie uspołecznionej lub osoby fizycznej czynsz za najem lokalu użytkowego w formie bezgotówkowej na odrębny rachunek wynajmującego w Powszechnej Kasie Oszczędności lub w spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej.
§  2.
Przepis § 1 nie dotyczy przypadków, w których czynsz za lokal użytkowy należny od poszczególnego najemcy na terenie miasta wynosi mniej niż 500 zł, a na terenie gromady lub osiedla mniej niż 250 zł w stosunku miesięcznym.
§  3.
Na żądanie wynajmującego jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest również opłacać w formie bezgotówkowej (§ 1) opłaty z tytułu zwrotu kosztów dostarczanego z własnych urządzeń oświetlenia oraz ogrzewania i ciepłej wody, z tytułu używania dźwigów osobowych, opłaty za wodę i kanalizację (art. 12 ust. 1 i art. 17 ust. 2 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali) oraz opłaty za urządzenia dodatkowe przewidziane w § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe i wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. Nr 50, poz. 245), należne w związku z najmem lokali użytkowych objętych niniejszym rozporządzeniem.
§  4.
1.
Wynajmujący może podejmować środki pieniężne z rachunku, o którym mowa w § 1, po przedłożeniu zaświadczenia komitetu blokowego (domowego), że podejmowane środki przeznaczone są na eksploatację i remont bieżący nieruchomości w rozumieniu rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Odbudowy z dnia 23 marca 1949 r. w sprawie właściwości władz i sposobu wykonywania przez nie nadzoru nad zużyciem sum przeznaczonych na eksploatację i remont bieżący nieruchomości (Dz. U. Nr 28, poz. 204), na remonty kapitalne lub na cele określone w § 3 niniejszego rozporządzenia, jeżeli najemcy przekazują na rachunek wynajmującego opłaty wymienione w tym przepisie.
2.
W stosunku do nieruchomości, na których terenie nie działają komitety blokowe (domowe), zaświadczenia przewidziane w ust. 1 wydaje organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej.
3.
W zakresie nadzoru nad właściwym zużyciem środków pieniężnych podjętych z rachunku na koszty eksploatacji i remontów stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia powołanego w ust. 1.
4.
Przekazanie z rachunku bieżącego wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej i należności z tytułu podatku od nieruchomości nie wymaga przedkładania zaświadczeń komitetu blokowego (domowego).
§  5.
Oddziały Powszechnej Kasy Oszczędności i Spółdzielnie Oszczędnościowo-Pożyczkowe prowadzące rachunki, o których mowa w § 1, uprawnione są do sprawdzania, czy podejmowane środki finansowe są faktycznie wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Stwierdzone nieprawidłowości podawane są do wiadomości organów gospodarki mieszkaniowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.53.317

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłacanie w formie bezgotówkowej czynszu za lokale użytkowe przez jednostki gospodarki uspołecznionej na rzecz wynajmujących będących jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych oraz nadzór nad właściwym zużyciem tego czynszu.
Data aktu: 04/09/1959
Data ogłoszenia: 25/09/1959
Data wejścia w życie: 25/09/1959