Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji, uposażenia i dodatków pracowników administracyjnych w państwowych komisjach arbitrażowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 czerwca 1959 r.
w sprawie ustalenia stanowisk służbowych, kwalifikacji, uposażenia i dodatków pracowników administracyjnych w państwowych komisjach arbitrażowych.

Na podstawie art. 5 pkt 1 i 2, art. 7 ust. 2 i art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 59), art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 11, poz. 72) oraz art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1958 r. Nr 29, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do pracowników administracyjnych zatrudnionych w Głównej Komisji Arbitrażowej i w okręgowych komisjach arbitrażowych, którzy nie orzekają w sprawach, rozpatrywanych przez te komisje.
§  2.
1.
Dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się tabelę stanowisk, zawierającą grupy uposażenia zasadniczego, stawki dodatków funkcyjnych i służbowych oraz wymagane kwalifikacje. Tabela stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Minister Finansów może w drodze rozporządzenia uzupełnić tabelę dalszymi stanowiskami i ustalić dla nich odpowiednie grupy uposażenia, dodatki oraz określić wymagane kwalifikacje.
3.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej określi zakres egzaminu sekretarskiego, skład i sposób powołania komisji egzaminacyjnej oraz zasady i tryb jej działania.
4.
Od wymaganego złożenia egzaminu sekretarskiego zwalnia się pracowników, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia zajmują stanowiska, dla których przewidziany jest taki egzamin.
§  3.
1.
Powołanie na stanowiska, zaszeregowanie do grupy uposażenia i przyznanie dodatku następuje z zachowaniem zasad rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. Nr 14, poz. 92 z późniejszymi zmianami). Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może przyznać przy przyjęciu pracownika do służby państwowej grupę uposażenia bezpośrednio wyższą od najniższej przewidzianej w tabeli dla danego stanowiska, jeżeli pracownik ten posiada dłuższą praktykę w zakresie czynności związanych z jego stanowiskiem od przewidzianej w tabeli.
2.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może w wyjątkowych przypadkach przesunąć pracownika administracyjnego na wyższe stanowisko i do wyższej grupy uposażenia, chociażby nie odpowiadał kwalifikacjami wymaganiom określonym w tabeli stanowisk, jeżeli posiada praktykę w zakresie powierzonych czynności i wyróżnia się zdolnościami oraz osiągnięciami w dotychczasowej pracy.
3.
Łączna suma uposażeń pracowników zatrudnionych w warunkach określonych w ust. 2 nie może przekroczyć 1% planowanego funduszu płac dla pracowników administracyjnych w państwowych komisjach arbitrażowych.
§  4.
Zaszeregowania pracownika przyjmowanego do pracy na stanowisko przewidziane w tabeli stanowisk dokonuje kierownik jednostki, upoważniony do przyjęcia pracownika.
§  5.
Kwoty miesięcznego uposażenia dla poszczególnych grup uposażenia wymienionych w tabeli przewidziane są:
1)
dla pracowników zatrudnionych w Głównej Komisji Arbitrażowej - w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1956 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w ministerstwach i urzędach centralnych (Dz. U. Nr 10, poz. 54),
2)
dla pracowników zatrudnionych w okręgowych komisjach arbitrażowych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w prezydiach rad narodowych i terenowych organach podległych ministrom (Dz. U. Nr 20, poz. 98).
§  6.
1.
Pracownikom wymienionym w § 1 przyznaje się dodatek uzasadniony szczególnymi warunkami pracy i specjalnymi kwalifikacjami w wysokości:
a)
30-50% zasadniczego uposażenia - pełniącym obowiązki na stanowiskach kierowniczych lub nadzorczych, starszych sekretarzy, sekretarzy,
b)
20-40% zasadniczego uposażenia - wszystkim pozostałym pracownikom z wyłączeniem starszych maszynistek i maszynistek, zatrudnionych w halach maszyn, kierownika centrali telefonicznej, kancelistów, woźnych.
2.
Dodatek wymieniony w ust. 1 przyznaje się niezależnie od innych dodatków pobieranych przez pracownika na podstawie przysługujących mu uprawnień, z wyłączeniem dodatku przewidzianego w uchwale nr 100 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r. w sprawie przyznawania niektórym kategoriom pracowników państwowych dodatków uzasadnionych specjalnymi kwalifikacjami i warunkami służby (Monitor Polski Nr A-10, poz. 139 z późniejszymi zmianami).
3.
Maksymalna stawka dodatku wymienionego w ust. 1 nie może dla pracowników administracyjnych komisji arbitrażowych przekroczyć maksymalnej stawki dodatku specjalnego przewidzianej dla poszczególnych grup uposażenia zasadniczego na podstawie powołanej w ust. 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r.
4.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej ustali zasady przyznawania dodatku wymienionego w ust. 1 oraz wykaz stanowisk kierowniczych i nadzorczych.
§  7.
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach przewidzianych w tabeli w dniu wejścia w życie rozporządzenia zachowują te stanowiska niezależnie od posiadanych kwalifikacji i praktyki zawodowej.
§  8.
Właściwy minister za zgodą Ministra Finansów może zastosować zasady rozporządzenia do pracowników administracyjnych zatrudnionych w podległej mu resortowej komisji arbitrażowej.
§  9.
Zasady wynagrodzenia kierowców samochodowych i pracowników obsługi regulują odrębne przepisy.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. w sprawie tabeli stanowisk, zasad zaszeregowania, dodatków funkcyjnych i służbowych pracowników państwowych komisji arbitrażowych (Dz. U. Nr 5, poz. 41) w części dotyczącej pracowników wymienionych w § 1.
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1959 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STANOWISK SŁUŻBOWYCH, GRUP UPOSAŻENIA ORAZ DODATKÓW

Jednostka Lp. Stanowisko Uposażenie Wymagane kwalifikacje
służbowe zasadnicze według grup dodatek funkcyjny lub służbowy (stawka) wykształcenie ilość lat praktyki zawodowej
ogółem w arbitrażu
Główna Komisja Arbitrażowa 1 Dyrektor gabinetu prezesa II-I 2 - 1 wyższe prawnicze lub ekonomiczne 4 1
2 naczelnik wydziału V-III 4 - 3 a) wyższe prawnicze lub

ekonomiczne

2 -
b) średnie ogólne lub

zawodowe

5 2
3 starszy inspektor V-III 4 - 3 a) wyższe prawnicze lub

ekonomiczne

2 -
b) średnie ogólne 5 2
4 kierownik biblioteki centralnej V-IV 5 - 4 a) wyższe prawnicze lub

ekonomiczne i kurs

bibliotekarski

4 -
b) średnie ogólne i kurs

bibliotekarski

8 1
5 kierownik sekretariatu V-IV 5 - 4 a) wyższe prawnicze 2 -
zespołu b) średnie ogólne i

egzamin sekretarski

7 5
6 starszy inspektor księgowości V-IV 5 - 4 średnie finansowe lub ogólne i kurs rachunkowości 5 2
7 inspektor księgowości VI-V 5 średnie finansowe lub ogólne i kurs rachunkowości 3 2
8 starszy referent VI-V a średnie 4 2
9 kierownik kancelarii głównej VII-V a - 5 średnie 3 1
okręgowe komisje arbitrażowe 1 kierownik sekretariatu prezydialnego V-IV 5 - 4 średnie i egzamin sekretarski 5 3
2 kierownik sekretariatu zespołu VI-V a - 5 średnie i egzamin sekretarski 3 2
wszystkie komisje arbitrażowe 1 starszy sekretarz VII-VI b

o ile prowadzi sekretariat zespołu a

średnie i egzamin sekretarski 1 1
2 starszy księgowy VIII-VI c - b średnie finansowe lub ogólne i kurs rachunkowości 3 2
3 księgowy VIII-VI a) średnie finansowe lub

ogólne

1 -
b) niepełne średnie i

kurs rachunkowości

2 -
4 intendent VIII-VI a średnie 2 -
5 sekretarz VIII-VII b średnie i egzamin sekretarski 2 1
6 referent VIII-VI c - b a) średnie - -
b) niepełne średnie 2 -
7 kierownik hali maszyn VIII-VII c podstawowe oraz umiejętność pisania ma maszynie (220 uderzeń na minutę) - -
8 starsza maszynistka VIII-VII podstawowe oraz umiejętność pisania na maszynie (220 uderzeń na minutę) - -
9 archiwista VIII-VII - niepełne średnie 1 1
10 starszy rejestrator IX-VIII - niepełne średnie 1 -
11 starszy woźny prezydialny IX-VIII d podstawowe 3 1
12 kierownik centrali telefonicznej X-VIII - podstawowe 1 -
13 maszynistka XI-IX - podstawowe oraz umiejętność pisania na maszynie (180 uderzeń na minutę) - -
14 kancelista XI-IX - podstawowe - -
15 starszy woźny X-IX - podstawowe 1 -
16 woźny XII-X - podstawowe - -

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.39.242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji, uposażenia i dodatków pracowników administracyjnych w państwowych komisjach arbitrażowych.
Data aktu: 27/06/1959
Data ogłoszenia: 14/07/1959
Data wejścia w życie: 14/07/1959, 01/05/1959