Zm.: Konwencja w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb. Londyn.1946.04.05.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 30 marca 1957 r.
dotyczące zmian wprowadzonych do niektórych postanowień konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 12 Konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r. (Dz. U. z 1947 r.; Ni 62, poz. 359), która weszła w życie dnia 5 kwietnia 1953 r. (Dz. U. z 1953 r. Nr 21, poz. 83) i została zrewidowana w 1953 r. i w 1954 r. (Dz. U. z 1955 r. Nr 16, poz. 88) Stała Komisja obradująca w Londynie we wrześniu 1955 r. na swym IV posiedzeniu jednogłośnie uchwaliła wprowadzenie zmian do art. 5, 6, 8 i 9 wymienionej Konwencji oraz do załącznika I punkt 1 tej Konwencji.
Na podstawie art. 12 pkt 10 Konwencji w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb, podpisanej w Londynie dnia 5 kwietnia 1946 r., zrewidowane postanowienia przyjęte przez Komisję obowiązują Polskę w następującym zmienionym brzmieniu:

Artykuł 5.

Żaden statek nie będzie wiózł na pokładzie ani używał jakiegokolwiek włoku, niewodu lub innej sieci ciągnionej lub holowanej po dnie lub blisko dna morza, która ma w jakiejkolwiek swej części oczka o mniejszych wymiarach niż te, które są wyszczególnione w załączniku I do niniejszej Konwencji, z tym jednak wyjątkiem że statek może przewozić na pokładzie lub używać włoku wykonanego ze sznurka o pojedynczym skręcie nie zawierającego w żadnej swej części sizalu ani manili, pomimo że minimalny wymiar oczek tej sieci będzie mniejszy od wymiarów wyszczególnionych w załączniku I do niniejszej Konwencji.

Artykuł 6.

Niezależnie od postanowień art. 5 statki łowiące: makrele, ryby śledziowate, dobijaki (Ammodytes), stynki, węgorze, ostrosze, krewetki, raczki, homarce lub mięczaki mogą mieć na pokładzie i używać sieci, mające oczka o wymiarach niniejszych niż wykazane, pod warunkiem że:

a) narzędzia rybackie używane przez takie statki dla celów łowienia którejkolwiek z ryb wymienionych w niniejszym artykule nie będą użyte dla celów łowienia innych gatunków ryb,

b) jakakolwiek nadwyżka ryb ponad stopę procentową ustaloną w załączniku III do niniejszej Konwencji, z gatunków wymienionych w załączniku II do niniejszej Konwencji, złowionych za pomocą takich narządzi i o wymiarach mniejszych niż minimalne wymiary ryb podane w załączniku II do niniejszej Konwencji, powinna być wrzucona do morza natychmiast po złowieniu.

Artykuł 8.

Z zastrzeżeniem postanowień załącznika III do niniejszej Konwencji żaden statek nie będzie przetrzymywał na pokładzie statku morskich ryb, których opis jest podany w drugim załączniku do niniejszej Konwencji, o niniejszym wymiarze niż wymiar podany w tymże załączniku dla każdej ryby, a wszystkie ryby takie zostaną natychmiast wrzucone do morza; mogą one być zatrzymane na pokładzie dla celów zarybienia innych terenów połowów.

Artykuł 9.

Z zastrzeżeniem postanowień załącznika III do niniejszej Konwencji każdy z Umawiających się Rządów zobowiązuje się zabronić przez wydanie odpowiednich zarządzeń wyładowywania na ląd, sprzedaży, wystawiania lub oferowania na sprzedaż na swoim obszarze jakichkolwiek ryb morskich, opisanych w drugim załączniku do niniejszej Konwencji, które są o wymiarze mniejszym niż wymiary podane w tymże załączniku dla każdej ryby, a które były wyłowione w wodach opisanych w art. 1 niniejszej Konwencji, niezależnie od tego, czy takie ryby są całe, czy też miały głowy lub inne części usunięte.

Załącznik I.

W załączniku I punkt (1) w szóstym wierszu ustępu a) zamiast "od 5 kwietnia 1956 r." powinno być "od 5 kwietnia 1957 r."

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.21.105

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zm.: Konwencja w sprawie regulowania oczek sieci rybackich i wymiarów ryb. Londyn.1946.04.05.
Data aktu: 05/04/1946
Data ogłoszenia: 25/04/1957
Data wejścia w życie: 25/04/1957