Prowadzenie rejestru i przesyłanie doniesień dotyczących chorób wenerycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 25 lipca 1950 r.
w sprawie prowadzenia rejestru i przesyłania doniesień dotyczących chorób wenerycznych.

Na podstawie art. 10 ust. 3 dekretu z dnia 16 kwietnia 1946 r. o zwalczaniu chorób wenerycznych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 51, poz. 394) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określenie "rejestr" oznacza rejestr chorych na choroby weneryczne, określenie "doniesienie" oznacza zawiadomienie władzy o zgłoszeniu się chorego na chorobę weneryczną.
§  2.
1.
Lekarz obowiązany jest przy pierwszym zgłoszeniu się chorego na chorobę weneryczną:
1)
wpisać chorego do rejestru,
2)
wypełnić formularz doniesienia.
2.
Do rejestru wpisuje się chorych na choroby weneryczne, objęte wykazem ustalonym przez Ministra Zdrowia. Poszczególne choroby weneryczne umieszczone w wykazie oznacza się cyframi. Wykaz chorób wenerycznych przeznaczony jest wyłącznie do użytku organów służby zdrowia, lekarzy i bezpośrednio z nimi współpracujących innych fachowych pracowników służby zdrowia.
3.
Lekarz obowiązany jest również wpisać chorego do rejestru, wypełnić i przesłać doniesienie w przypadku stwierdzenia choroby wenerycznej u osoby będącej pod jego opieką z powodu innego schorzenia.
§  3.
Do rejestru powinny być wpisane następujące dane: nazwisko i imię chorego, rozpoznanie (oznaczone cyfrą), numer karty choroby oraz data wysłania doniesienia.
§  4.
Doniesienie powinno zawierać: a) nazwisko i imię chorego, b) wiek, c) datę zgłoszenia się, d) zawód, e) miejsce zatrudnienia i zamieszkania, f) stan rodzinny, g) rozpoznanie i stadium choroby, h) inne dane mogące mieć znaczenie dla ustalenia dróg szerzenia się chorób wenerycznych, w szczególności podane przez chorego nazwisko i imię osoby, od której przypuszczalnie zaraził się, oraz nazwiska i imiona osób, które chory mógł zarazić w okresie wylęgania się lub trwania choroby.
§  5.
1.
Lekarz obowiązany jest w terminie nie później niż siedem dni od daty zgłoszenia się chorego przesłać doniesienie:
1)
do poradni skórno-wenerologicznej wskazanej przez lekarza powiatowego (miejskiego),
2)
w przypadku zgłoszenia się chorego na chorobę weneryczną:
a)
odbywającego czynną służbę wojskową - lekarzowi garnizonowemu lub lekarzowi najbliższej jednostki wojskowej,
b)
będącego funkcjonariuszem lub żołnierzem służby bezpieczeństwa publicznego - lekarzowi najbliższego urzędu bezpieczeństwa publicznego,
c)
powołanego do Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" - lekarzowi powiatowej komendy "Służba Polsce".
2.
Lekarz obowiązany jest przechowywać rejestr przez dwa lata, a w razie zmiany lekarza przez chorego, przesyłać dane z rejestru lekarzowi, do którego zgłosił się chory.
§  6.
1.
Poradnie skórno-wenerologiczne wskazane przez lekarza powiatowego (miejskiego) prowadzą na podstawie otrzymywanych doniesień rejestr chorych na choroby weneryczne, zamieszkałych na obszarze ich działalności.
2.
Rejestr chorych na choroby weneryczne nie obejmuje osób wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 2.
§  7.
Lekarz powiatowy (miejski) bądź wskazana przez niego poradnia skórno-wenerologiczna przesyła bezpłatnie lekarzom formularze doniesień.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.36.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie rejestru i przesyłanie doniesień dotyczących chorób wenerycznych.
Data aktu: 25/07/1950
Data ogłoszenia: 26/08/1950
Data wejścia w życie: 26/08/1950