Rejestracja fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwolenia na przekroczenie normy ilościowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 29 października 1949 r.
w sprawie rejestracji fachowych pracowników służby zdrowia oraz zezwoleń na przekroczenie normy ilościowej.

Na podstawie art. 25 ust. 2, art. 26 i 28 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "normy" oznacza normy ilościowe lekarzy dopuszczonych do wykonywania praktyki w poszczególnych miejscowościach lub okręgach, ustalone na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
2.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "wykaz" oznacza wykaz lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki w poszczególnych miejscowościach lub okręgach.
§  2.
Rejestrację lekarzy uprawnionych do wykonywania praktyki lekarskiej prowadzi wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia). W tym celu władza prowadzi wykaz według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia.
§  3.
Lekarz, obierający miejsce wykonywania praktyki lekarskiej, zgłasza właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia) miejscowość, w której zamierza wykonywać praktykę i przedstawia dowody, stwierdzające, że w myśl odpowiednich przepisów:
1)
odpowiada warunkom, wymaganym do uzyskania prawa stałego wykonywania praktyki, lub że
2)
zostało mu przyznane prawo czasowego wykonywania praktyki.
§  4.
1.
Lekarzy, przedstawiających dowody przewidziane w § 3, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) wpisuje do wykazu, jeżeli nie zachodzi przypadek określony w § 5 ust. 1 lub w § 6.
2.
Lekarzowi wpisanemu do wykazu władza wydaje zaświadczenie o uprawnieniu do stałego bądź czasowego wykonywania praktyki lekarskiej we wskazanej w zgłoszeniu miejscowości lub okręgu. Zaświadczenie powinno wskazywać termin rozpoczęcia praktyki.
3.
O wydaniu zaświadczenia (ust. 2) wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia właściwą powiatową władzę administracji ogólnej (służby zdrowia).
§  5.
1.
Jeżeli w zgłoszonej miejscowości lub okręgu, w którym miejscowość ta jest położona, normy są już wypełnione, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia o tym lekarza, wskazując równocześnie miejscowości na obszarze podległym tejże władzy, w których normy ilościowe nie zostały ustalone bądź nie są wypełnione.
2.
Jeżeli lekarz obierze wskazaną miejscowość (okręg), władza postąpi w sposób przewidziany w § 4.
§  6.
1.
Jeżeli w miejscowości (okręgu), w której norma została ustalona i wypełniona, liczba lekarzy spadnie następnie poniżej normy, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zamieszcza w czasopiśmie, wskazanym przez Ministra Zdrowia, ogłoszenie, w którym wzywa lekarzy w terminie nie krótszym niż miesięcznym do zgłoszenia zamiaru osiedlenia się w tej miejscowości.

2.  1) W przypadku, jeśli liczba zgłoszeń nie przekracza liczby potrzebnej do wypełnienia normy - władza postępuje zgodnie z § 4;

2)
w przypadku, jeżeli liczba zgłoszeń przekracza liczbę potrzebną do wypełnienia normy, władza wpisuje do wykazu odpowiednią liczbę lekarzy, uwzględniając ich specjalność, dorobek naukowy, stosunki rodzinne bądź inne ważne okoliczności;
3)
w stosunku do lekarzy, których zgłoszenia nie zostają uwzględnione, władza postępuje w myśl § 5.
§  7.
1.
Zezwoleń na przekroczenie normy dla celów dokształcania się lub z innych ważnych względów publicznych udziela lekarzom Minister Zdrowia.
2.
W zezwoleniach dla celów dokształcania się określony będzie czasokres, na który zezwolenie wydano. Zezwolenia z innych ważnych względów publicznych mogą być wydawane na czas nieoznaczony.
3.
Minister Zdrowia udziela zezwolenia przewidzianego w ust. 1 pod warunkiem podjęcia pracy, określonej w zezwoleniu.
§  8.
1.
Lekarze ubiegający się o zezwolenie przewidziane w § 7 powinni przedstawić dowody, stwierdzające istotną potrzebę osiedlenia się w danej miejscowości.
2.
Podania o zezwolenie wnosi się do właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), która przedstawia je wraz ze swoim wnioskiem Ministrowi Zdrowia po uprzednim zasięgnięciu w miarę potrzeby opinii odpowiedniego zakładu naukowego bądź innej instytucji lub władzy.
§  9.
Zezwolenia przewidziane w § 7, wydane z ważnych względów publicznych, uprawniają na równi z zaświadczeniami wydawanymi przez wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) (§ 4) do wykonywania praktyki lekarskiej w miejscowości wskazanej w zezwoleniu.
§  10.
1.
Lekarze, którzy zostaną uprawnieni do wykonywania praktyki, obowiązani są zgłaszać właściwym powiatowym władzom administracji ogólnej (służby zdrowia):
a)
termin rozpoczęcia praktyki,
b)
miejsce zamieszkania (adres) i miejsce wykonywania praktyki,
c)
objęcie pracy w zakładach społecznych służby zdrowia i zmiany w tym zatrudnieniu oraz
d)
przerwy w wykonywaniu praktyki lekarskiej i zaprzestanie jej wykonywania na stałe,
e)
ponadto w przypadku zmiany miejscowości wykonywania praktyki, dowód zgłoszenia o zaprzestaniu praktyki w dotychczasowym miejscu jej wykonywania.
2.
Okoliczności wymienione w ust. 1 powinny być zgłaszane przed upływem dwóch tygodni od ich powstania.
3.
Powiatowa władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) o każdym zgłoszeniu lekarza, przewidzianym w ust. 1.
§  11.
1.
Zaświadczenia o uprawnieniu do wykonywania praktyki lekarskiej tracą ważność:
a)
w przypadku niezgłoszenia rozpoczęcia praktyki w terminie wyznaczonym w zaświadczeniu,
b)
w przypadku zgłoszenia zaprzestania praktyki na stałe,
c)
po upływie terminu, w którym lekarz był obowiązany w myśl art. 34 ust. 4 ustawy o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia obrać sobie do wykonywania praktyki inną miejscowość lub okręg.
2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może unieważnić zaświadczenie w razie stwierdzenia faktycznego niewykonywania praktyki przez uprawnionego lekarza bez usprawiedliwiającego powodu w okresie ponad 6 miesięcy.
§  12.
1.
Zezwolenia na przekroczenie norm tracą ważność w przypadkach określonych w § 11 ust. 1 lit. b).
2.
Minister Zdrowia może cofnąć zezwolenie w razie niedopełnienia przez uprawnionego lekarza warunków określonych w zezwoleniu, a jeżeli chodzi o zezwolenie udzielone na czas nieoznaczony - ponadto w razie ustania przyczyn, dla których zezwolenie zostało udzielone.
§  13.
1.
Utrata ważności zaświadczenia bądź zezwolenia, unieważnienie zaświadczenia oraz cofnięcie zezwolenia powinno być uwidocznione w wykazie.
2.
O przypadkach określonych w ust. 1 wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) zawiadamia właściwą powiatową władzę administracji ogólnej (służby zdrowia).
§  14.
1.
Lekarze, którzy w dniu wejścia w życia rozporządzenia uprawnieni są do wykonywania praktyki na podstawie zaświadczeń wydanych w myśl przepisów dotychczasowych, obowiązani są w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 3 wobec wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lekarza. W przypadku czasowego pełnienia czynnej służby wojskowej lekarze obowiązani są ponadto przedstawić władzy dowody stwierdzające tę okoliczność.
2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej stosuje do lekarzy, którzy dokonali zgłoszeń w myśl ust. 1, przepisy § 4, jak również powiadamia właściwe powiatowe władze administracji ogólnej (służby zdrowia) o czasowym pełnieniu przez lekarzy czynnej służby wojskowej.
3.
W ciągu dwóch tygodni od uzyskania zaświadczeń (ust. 2) lekarze obowiązani są zgłosić właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia):
a)
miejsce zamieszkania (adres),
b)
miejsce wykonywania praktyki oraz
c)
zatrudnienie w zakładach społecznych służby zdrowia.

Lekarze, pełniący czasowo czynną służbę wojskową, obowiązani są zgłosić powyższe okoliczności w ciągu dwóch tygodni od dnia zwolnienia ze służby wojskowej.

4.
Zaświadczenia o uprawnieniu do wykonywania praktyki lekarskiej wydane na podstawie przepisów dotychczasowych tracą ważność: w stosunku do lekarzy, którzy dokonali zgłoszeń (ust. 1), z chwilą doręczenia im zaświadczeń (ust. 2), w stosunku zaś do lekarzy, którzy nie dokonali zgłoszeń - z upływem terminu do dokonania zgłoszenia.
§  15.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do lekarzy-dentystów, felczerów, techników dentystycznych i uprawnionych techników dentystycznych oraz położnych.
2.
Przepisy §§ 2, 3, 4, 10, 11 ust. 1 lit. a) i b) oraz ust. 2, §§ 13 i 14 stosuje się odpowiednio do farmaceutów i pielęgniarek (pielęgniarzy).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w stosunku do lekarzy i położnych. W stosunku do lekarzy-dentystów rozporządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, w stosunku zaś do farmaceutów, felczerów, pielęgniarek (pielęgniarzy), techników dentystycznych i uprawnionych techników dentystycznych - po upływie dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024