Ustalanie cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.

DEKRET
z dnia 24 września 1947 r.
o ustalaniu cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Przepisom niniejszego dekretu podlegają przedsiębiorstwa:

a)
państwowe lub pozostające pod zarządem państwowym;
b)
stanowiące własność związków samorządowych lub pozostające pod ich zarządem;
c)
o charakterze publiczno-prawnym;
d)
o kapitale państwowym, związków samorządowych bądź instytucji i przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych.
Art.  2.
1.
Ceny artykułów wytwarzanych lub sprzedawanych przez przedsiębiorstwa oraz opłaty za świadczone przez nie usługi wyznacza właściwy minister z wyjątkiem cen artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego. Wykaz artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego ustali Rada Ministrów.
2.
Właściwy minister wyznacza ceny na zasadach ustalonych w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
3.
Uprawnienia, przewidziane w ust. 1, mogą właściwi ministrowie przekazywać kierownikom podległych im organów bądź organizacji państwowego przemysłu lub handlu.
4.
W odniesieniu do przedsiębiorstw prowadzonych przez samorząd terytorialny właściwy jest w myśl przepisów ust. 1 i 2 Minister Administracji Publicznej lub Minister Ziem Odzyskanych, którzy uprawnienia swoje w tym zakresie mogą przekazywać wydziałom wojewódzkim.
Art.  3.

Rada Ministrów może ustalić ceny artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego lub też określić zasady ich ustalania, przekazując wyznaczenie cen właściwemu ministrowi w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

Art.  4.
1.
Na artykuły wytwarzane, sprzedawane, eksportowane lub importowane przez przedsiębiorstwa - ustalane będą ceny sprzedażne, określone pod lit. A, i ceny rozliczeniowe, określone pod lit. B.

A. Ceny sprzedażne dzielą się na:

a)
ceny wyjściowe czyli ceny pierwszej sprzedaży bez zysku brutto, przewidzianego dla handlu hurtowego i detalicznego;
b)
ceny hurtowe czyli ceny sprzedażne przedsiębiorstw hurtowej sprzedaży;
c)
ceny detaliczne czyli ceny sprzedażne przedsiębiorstw detalicznej sprzedaży.

B. Ceny rozliczeniowe dzielą się na:

a)
ceny fabryczne rozliczeniowe czyli ceny, według których następuje rozliczenie między przedsiębiorstwem produkcyjnym a centralą zbytu lub pomiędzy przedsiębiorstwami, objętymi wspólną centralną sprzedażą;
b)
krajowe ceny eksportowe i importowe czyli ceny płacone lub pobierane przy rozliczeniach z tytułu transakcji eksportowych i importowych.
2.
Ceny fabryczne rozliczeniowe mogą być ustalane w niejednakowej wysokości dla poszczególnych przedsiębiorstw, produkujących dany artykuł.
Art.  5.

Rozporządzenie Rady Ministrów określi tryb ustalania, zmieniania oraz rejestrowania i ogłaszania cen przewidzianych w art. 4 ust. 1 oraz opłat za usługi.

Art.  6.
1.
Ceny winny być ustalane w wysokości pokrywającej koszty własne przedsiębiorstwa oraz planowany zysk.
2.
W wyjątkowych przypadkach, podyktowanych wymaganiami polityki gospodarczej lub socjalnej, mogą być za zgodą Ministra Skarbu i Prezesa Centralnego Urzędu Planowania ustalane ceny na poziomie planowo-deficytowym pod warunkiem wskazania źródła pokrycia przewidzianej straty.
Art.  7.

Uprawnienia swoje, przewidziane w art. 2 ust. 1 i w art. 3, może Rada Ministrów przekazać w drodze uchwały Komitetowi Ekonomicznemu.

Art.  8.

Dekret niniejszy nie narusza przepisów ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218).

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom, każdemu we właściwym mu zakresie działania.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.61.337

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ustalanie cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.
Data aktu: 24/09/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1947
Data wejścia w życie: 29/09/1947