Ustalanie cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.

DEKRET
z dnia 24 września 1947 r.
o ustalaniu cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Przepisom niniejszego dekretu podlegają przedsiębiorstwa:

a)
państwowe lub pozostające pod zarządem państwowym;
b)
stanowiące własność związków samorządowych lub pozostające pod ich zarządem;
c)
o charakterze publiczno-prawnym;
d)
o kapitale państwowym, związków samorządowych bądź instytucji i przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych.
Art.  2.
1.
Ceny artykułów wytwarzanych lub sprzedawanych przez przedsiębiorstwa oraz opłaty za świadczone przez nie usługi wyznacza właściwy minister z wyjątkiem cen artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego. Wykaz artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego ustali Rada Ministrów.
2.
Właściwy minister wyznacza ceny na zasadach ustalonych w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
3.
Uprawnienia, przewidziane w ust. 1, mogą właściwi ministrowie przekazywać kierownikom podległych im organów bądź organizacji państwowego przemysłu lub handlu.
4.
W odniesieniu do przedsiębiorstw prowadzonych przez samorząd terytorialny właściwy jest w myśl przepisów ust. 1 i 2 Minister Administracji Publicznej lub Minister Ziem Odzyskanych, którzy uprawnienia swoje w tym zakresie mogą przekazywać wydziałom wojewódzkim.
Art.  3.

Rada Ministrów może ustalić ceny artykułów i usług mających podstawowe znaczenie dla życia gospodarczego lub też określić zasady ich ustalania, przekazując wyznaczenie cen właściwemu ministrowi w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

Art.  4.
1.
Na artykuły wytwarzane, sprzedawane, eksportowane lub importowane przez przedsiębiorstwa - ustalane będą ceny sprzedażne, określone pod lit. A, i ceny rozliczeniowe, określone pod lit. B.

A. Ceny sprzedażne dzielą się na:

a)
ceny wyjściowe czyli ceny pierwszej sprzedaży bez zysku brutto, przewidzianego dla handlu hurtowego i detalicznego;
b)
ceny hurtowe czyli ceny sprzedażne przedsiębiorstw hurtowej sprzedaży;
c)
ceny detaliczne czyli ceny sprzedażne przedsiębiorstw detalicznej sprzedaży.

B. Ceny rozliczeniowe dzielą się na:

a)
ceny fabryczne rozliczeniowe czyli ceny, według których następuje rozliczenie między przedsiębiorstwem produkcyjnym a centralą zbytu lub pomiędzy przedsiębiorstwami, objętymi wspólną centralną sprzedażą;
b)
krajowe ceny eksportowe i importowe czyli ceny płacone lub pobierane przy rozliczeniach z tytułu transakcji eksportowych i importowych.
2.
Ceny fabryczne rozliczeniowe mogą być ustalane w niejednakowej wysokości dla poszczególnych przedsiębiorstw, produkujących dany artykuł.
Art.  5.

Rozporządzenie Rady Ministrów określi tryb ustalania, zmieniania oraz rejestrowania i ogłaszania cen przewidzianych w art. 4 ust. 1 oraz opłat za usługi.

Art.  6.
1.
Ceny winny być ustalane w wysokości pokrywającej koszty własne przedsiębiorstwa oraz planowany zysk.
2.
W wyjątkowych przypadkach, podyktowanych wymaganiami polityki gospodarczej lub socjalnej, mogą być za zgodą Ministra Skarbu i Prezesa Centralnego Urzędu Planowania ustalane ceny na poziomie planowo-deficytowym pod warunkiem wskazania źródła pokrycia przewidzianej straty.
Art.  7.

Uprawnienia swoje, przewidziane w art. 2 ust. 1 i w art. 3, może Rada Ministrów przekazać w drodze uchwały Komitetowi Ekonomicznemu.

Art.  8.

Dekret niniejszy nie narusza przepisów ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218).

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom, każdemu we właściwym mu zakresie działania.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.61.337

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ustalanie cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd.
Data aktu: 24/09/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1947
Data wejścia w życie: 29/09/1947