Egzamin dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 4 sierpnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o egzaminie dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły (art.), powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 27, poz. 104), powołane zaś paragrafy (§ ) - paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 3 pkt 3) i w art. 5 egzaminu dla techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy państwowych liceach techniki dentystycznej w Warszawie i Łodzi.
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Trzech członków spośród personelu nauczycielskiego liceum, przy którym komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Jednego członka komisji deleguje Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcje techników dentystycznych) spośród członków Związku.
§  3.
1.
Do przeprowadzenia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 2) i 3) i w art. 5 egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych tworzy się komisje egzaminacyjne przy Akademii Stomatologicznej w Warszawie, Uniwersytecie w Łodzi (wydział stomatologiczny) i przy Uniwersytetach w Poznaniu i Wrocławiu (oddziały stomatologiczne wydziałów lekarskich).
2.
Komisje egzaminacyjne wymienione w ust. 1 składają się z przewodniczącego i czterech członków. Dwóch członków spośród grona nauczycielskiego uczelni akademickiej, przy której komisja zostaje utworzona, oraz przewodniczącego komisji wyznacza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Po jednym członku komisji deleguje Naczelna Izba Lekarsko-Dentystyczna spośród członków Izby i Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia (sekcja techników dentystycznych) spośród członków Związku.
3.
Poza osobami określonymi w ust. 2 w komisji egzaminacyjnej może brać udział delegat Komisji Zdrowia Sejmu Ustawodawczego oraz delegat Ministra Zdrowia. Osobom tym przysługuje prawo egzaminowania, jednak nie biorą one udziału w ustalaniu oceny egzaminu.
§  4.
1.
W trybie określonym w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 2 będzie powołana odpowiednia liczba zastępców członków komisji egzaminacyjnych.
2.
W komisjach egzaminacyjnych nie mogą brać udziału osoby, które doszkolały egzaminowanego kandydata.
3.
Nieobecność na posiedzeniu komisji egzaminacyjnej delegatów Naczelnej Izby Lekarsko-Dentystycznej lub Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu egzaminu.
§  5.
1.
Program egzaminu dla techników dentystycznych obejmuje technikę dentystyczną oraz ogólne wiadomości z anatomii jamy ustnej i zębów.
2.
Program egzaminu dla uprawnionych techników dentystycznych obejmuje:
a)
technikę dentystyczną,
b)
anatomię jamy ustnej i zębów,
c)
fizjologię jamy ustnej,
d)
patologię ogólną i anatomię patologiczną jamy ustnej,
e)
choroby zębów, ich leczenie i usuwanie.
§  6.
Daty egzaminów ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej i ogłasza w sposób przyjęty w uczelni, przy której odbędą się egzaminy, co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
§  7.
Opłata za egzamin dla techników dentystycznych wynosi zł 2.000, a za egzamin dla uprawnionych techników dentystycznych - zł 4.000. W razie odstąpienia od egzaminu opłaty się nie zwraca. Opłaty za egzamin należy wnosić do kasy uczelni, przy której komisja egzaminacyjna jest czynna.
§  8.
1.
Podanie o dopuszczeniu do egzaminu zainteresowane osoby wnoszą do Ministra Zdrowia, wskazując w tym podaniu - oprócz danych osobistych i dokładnego adresu - rodzaj egzaminu (dla techników dentystycznych lub uprawnionych techników dentystycznych), do którego zamierzają przystąpić i dołączają: a) dowód obywatelstwa, b) życiorys i c) dowody posiadania warunków określonych w art. 3 pkt 3, art. 4 ust. 1 oraz w art. 5.

Podpisy na dokumentach prywatnych winny być uwierzytelnione.

2.
W razie zmiany adresu po wniesieniu podania zainteresowane osoby powinny donieść o tym niezwłocznie Ministerstwu Zdrowia; w braku takiego zawiadomienia pisma skierowane pod adresem wskazanym w podaniu uważa się za doręczone.
3.
W decyzji o dopuszczeniu do egzaminu Ministerstwo Zdrowia wskazuje komisję, przed którą kandydat powinien poddać się egzaminowi.
§  9.
1.
Egzamin składa się z 2-ch części: 1) z egzaminu praktycznego i 2) z egzaminu ustnego.
2.
Egzamin praktyczny dla techników dentystycznych polega na wykonaniu przez kandydata pracy techniczno-dentystycznej wskazanej przez komisję egzaminacyjną, a egzamin ustny na objaśnieniu przez kandydata tematu egzaminu praktycznego oraz wykazaniu znajomości przedmiotów określonych w § 5 ust. 1.
3.
Przy egzaminie dla uprawnionych techników dentystycznych kandydat winien nadto wykonać zabieg na poszczególnych zębach bądź uzębieniu (modelach lub na osobach) oraz wykazać znajomość przedmiotów określonych w § 5 ust. 2.
4.
Materiały potrzebne do wykonania pracy egzaminacyjnej dostarcza kandydat do egzaminu.
§  10.
Ocena egzaminu może być tylko dwóch rodzajów: a) z wynikiem dodatnim, b) z wynikiem ujemnym. Wynik egzaminu należy uznać za dodatni, o ile kandydat wykazał opanowanie swego zawodu w stopniu, jaki jest potrzebny do prawidłowego, samodzielnego wykonywania czynności określonych w art. 2 ust. 1 lub ust. 2. Uchwały co do oceny zapadają zwykłą większością głosów członków komisji, a w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Powtórne składanie egzaminów nie jest dozwolone.
2.
Osoby jednak, które przystąpiły do egzaminu przed komisją dla uprawnionych techników dentystycznych i nie uzyskały wyniku dodatniego, mogą przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 2, o zamiarze przystąpienia do egzaminu dla techników dentystycznych winny w ciągu tygodnia od daty ostatniego egzaminu zawiadomić na piśmie przewodniczącego komisji, przed którą składały egzaminy.
4.
W przypadku, określonym w ust. 3, komisję, przed którą kandydat powinien przystąpić do egzaminu dla techników dentystycznych, ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej dla uprawnionych techników dentystycznych.
§  12.
1.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 2, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 1.
2.
Osoby, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin przed komisją wymienioną w § 3, otrzymają zaświadczenie Ministerstwa Zdrowia o uzyskaniu przez nich tytułu "uprawnionego technika dentystycznego" oraz uprawnień określonych w art. 2 ust. 2.
§  13.
Szczegółowe programy egzaminów i przepisy o sposobie urzędowania komisji egzaminacyjnej, kosztach, sposobie egzaminowania, ocenie wyników egzaminów i wynagrodzeniu osób wchodzących w skład komisji określi instrukcja wydana przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.55.301

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzamin dla techników dentystycznych i dla uprawnionych techników dentystycznych.
Data aktu: 04/08/1947
Data ogłoszenia: 22/08/1947
Data wejścia w życie: 22/08/1947