Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 17 kwietnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o stypendiach dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Ustanawia się następujące bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych:
1)
Politechnika Warszawska:
a)
Wydział Architektury 24 stypendia
b)
Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury 3 stypendia
c)
Wydział Inżynierii 20 stypendia
2)
Akademia Górnicza w Krakowie:
a)
Wydział Architektury 14 stypendia
b)
Wydział Inżynierii 12 stypendia
3)
Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii 13 stypendia
4)
Politechnika Śląska z siedzibą w Gliwicach Wydział Inżynierii 12 stypendiów
5)
Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii 12 stypend.
6)
Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Zakład Geografii

6 stypend.

7)
Uniwersytet Wrocławski Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Nauk Przyrodniczych 3 stypend.
8)
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7 stypend.
9)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 6 stypend.
10)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 8 stypend.
§  2.
Wysokość stypendium dla jednego studenta na każdy rok szkolny ustala Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Stypendia płatne są miesięcznie z góry w ciągu 10 miesięcy roku szkolnego, poczynając od 1 października do 31 lipca.
§  3.
Stypendium mogą otrzymać tylko obywatele polscy.
§  4.
Podania o przyznanie stypendium należy składać we właściwych szkołach.

Szkoły przesyłają podania do Ministerstwa Odbudowy wraz ze swą opinią o kwalifikacjach kandydatów, ich zaawansowaniu w studiach oraz stanie materialnym i rodzinnym.

§  5.
Stypendium przyznaje Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  6.
Przed otrzymaniem stypendium stypendysta, a w razie jego niepełnoletności ojciec, matka, opiekun lub, za zgodą Ministerstwa Odbudowy, inna osoba podpisuje zobowiązanie zwrotu sum, pobranych jako stypendium w przypadku, jeżeli stypendysta utraci prawo do pobierania stypendium (§ 10) lub nie wypełni obowiązku pracy (§ 12). Niepełnoletni stypendysta po dojściu do pełnoletności podpisuje takież zobowiązanie osobiście.
§  7.
Stypendium wypłaca się przez cały czas studiów. Na początku każdego roku szkolnego należy złożyć w Ministerstwie Odbudowy zaświadczenie szkoły stwierdzające, że stypendysta nadal studiuje w tym roku szkolnym i czyni postępy zgodnie z programem.
§  8.
Stypendyści Ministerstwa Odbudowy nie mogą pobierać żadnych innych stypendiów.
§  9.
Stypendyści obowiązani są odbywać praktyki wakacyjne w zakładach lub na budowach wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy.

Nie ma obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej w roku szkolnym, w którym stypendysta składa egzamin dyplomowy.

Praktyki wakacyjne są płatne.

§  10.
Stypendysta traci prawo do pobierania stypendium w razie:
1)
przerwania studiów;
2)
wydalenia z zakładu naukowego;
3)
uchylenia się od odbywania praktyki wakacyjnej;
4)
niedostatecznych postępów w nauce;
5)
pobierania innego stypendium;
6)
utraty obywatelstwa polskiego.
§  11.
Stypendia wypłaca się za pośrednictwem właściwych szkół. Szkoły prowadzą ewidencję stypendystów.

O okolicznościach, które powodują utratę prawa do pobierania stypendium, szkoły zawiadamiają Ministerstwo Odbudowy, wstrzymując do czasu decyzji wypłatę stypendium.

§  12.
Po ukończeniu studiów stypendyści obowiązani są do pracy na stanowiskach, wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy, przez taki okres czasu, przez jaki pobierano stypendium.

Przy obliczaniu czasu pobierania stypendium nie liczy się okresów poniżej sześciu miesięcy.

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Odbudowy może zwolnić stypendystę od wykonania w całości lub w części zobowiązania przewidzianego w § 6.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.37.179

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 17/04/1947
Data ogłoszenia: 09/05/1947
Data wejścia w życie: 09/05/1947