Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 17 kwietnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o stypendiach dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Ustanawia się następujące bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych:
1)
Politechnika Warszawska:
a)
Wydział Architektury 24 stypendia
b)
Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Architektury 3 stypendia
c)
Wydział Inżynierii 20 stypendia
2)
Akademia Górnicza w Krakowie:
a)
Wydział Architektury 14 stypendia
b)
Wydział Inżynierii 12 stypendia
3)
Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii 13 stypendia
4)
Politechnika Śląska z siedzibą w Gliwicach Wydział Inżynierii 12 stypendiów
5)
Politechnika Wrocławska Wydział Inżynierii 12 stypend.
6)
Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Zakład Geografii

6 stypend.

7)
Uniwersytet Wrocławski Studium Planowania Przestrzennego przy Wydziale Nauk Przyrodniczych 3 stypend.
8)
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7 stypend.
9)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 6 stypend.
10)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 8 stypend.
§  2.
Wysokość stypendium dla jednego studenta na każdy rok szkolny ustala Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty. Stypendia płatne są miesięcznie z góry w ciągu 10 miesięcy roku szkolnego, poczynając od 1 października do 31 lipca.
§  3.
Stypendium mogą otrzymać tylko obywatele polscy.
§  4.
Podania o przyznanie stypendium należy składać we właściwych szkołach.

Szkoły przesyłają podania do Ministerstwa Odbudowy wraz ze swą opinią o kwalifikacjach kandydatów, ich zaawansowaniu w studiach oraz stanie materialnym i rodzinnym.

§  5.
Stypendium przyznaje Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  6.
Przed otrzymaniem stypendium stypendysta, a w razie jego niepełnoletności ojciec, matka, opiekun lub, za zgodą Ministerstwa Odbudowy, inna osoba podpisuje zobowiązanie zwrotu sum, pobranych jako stypendium w przypadku, jeżeli stypendysta utraci prawo do pobierania stypendium (§ 10) lub nie wypełni obowiązku pracy (§ 12). Niepełnoletni stypendysta po dojściu do pełnoletności podpisuje takież zobowiązanie osobiście.
§  7.
Stypendium wypłaca się przez cały czas studiów. Na początku każdego roku szkolnego należy złożyć w Ministerstwie Odbudowy zaświadczenie szkoły stwierdzające, że stypendysta nadal studiuje w tym roku szkolnym i czyni postępy zgodnie z programem.
§  8.
Stypendyści Ministerstwa Odbudowy nie mogą pobierać żadnych innych stypendiów.
§  9.
Stypendyści obowiązani są odbywać praktyki wakacyjne w zakładach lub na budowach wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy.

Nie ma obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej w roku szkolnym, w którym stypendysta składa egzamin dyplomowy.

Praktyki wakacyjne są płatne.

§  10.
Stypendysta traci prawo do pobierania stypendium w razie:
1)
przerwania studiów;
2)
wydalenia z zakładu naukowego;
3)
uchylenia się od odbywania praktyki wakacyjnej;
4)
niedostatecznych postępów w nauce;
5)
pobierania innego stypendium;
6)
utraty obywatelstwa polskiego.
§  11.
Stypendia wypłaca się za pośrednictwem właściwych szkół. Szkoły prowadzą ewidencję stypendystów.

O okolicznościach, które powodują utratę prawa do pobierania stypendium, szkoły zawiadamiają Ministerstwo Odbudowy, wstrzymując do czasu decyzji wypłatę stypendium.

§  12.
Po ukończeniu studiów stypendyści obowiązani są do pracy na stanowiskach, wskazanych przez Ministerstwo Odbudowy, przez taki okres czasu, przez jaki pobierano stypendium.

Przy obliczaniu czasu pobierania stypendium nie liczy się okresów poniżej sześciu miesięcy.

W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Odbudowy może zwolnić stypendystę od wykonania w całości lub w części zobowiązania przewidzianego w § 6.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.24.168) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024