Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

DEKRET
z dnia 16 stycznia 1946 r.
o utworzeniu urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza co następuje:
Art.  1.
1.
Dla kierownictwa pracami, dotyczącymi obowiązku powszechnego wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego tworzy się przy Ministerstwie Obrony Narodowej - Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
2.
Wyrazy "Wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe", stanowiące część składową nazwy urzędów i rad, powołanych dekretem niniejszym w dalszych jego przepisach będą zastąpione skrótem: W.F. i P.W."
Art.  2.

Przy Ministrze Obrony Narodowej tworzy się Państwowa Rada W.F. i P. W., której zadaniem jest ustalenie zasadniczych wytycznych postępowania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz przeprowadzanie kontroli nad całością działalności Urzędu i realizacją ustalonych wytycznych. Uchwały Państwowej Rady W.F. i P.W. nabierają mocy z chwilą zatwierdzenia przez Ministra Obrony Narodowej.

Art.  3.

W skład Państwowej Rady W.F. i P.W. wchodzą:

1)
5 przedstawicieli Krajowej Rady Narodowej, delegowanych przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej,
2)
Ministrowie: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej lub wyznaczeni przez nich zastępcy,
3)
10 osób, powołanych przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, z pomiędzy wybitnych znawców wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, higieny i pedagogiki,
4)
po jednym przedstawicielu każdej wyższej uczelni wychowania fizycznego,
5)
25 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieżowe i związki sportowe,
6)
dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i jest zastępcy.
Art.  4.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. określi w wydanym przez siebie regulaminie sposób wykonywania czynności Państwowej Rady W.F. i P.W. oraz wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad W.F. i P.W.
2.
Regulamin zatwierdza Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  5.
1.
Państwowa Rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie przewodniczącego oraz 4 członków prezydium i 2 zastępców.
2.
Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W. jest ciałem stale funkcjonującym, czuwającym nad wprowadzeniem w życie uchwał Rady W.F. i P.W., przeprowadzającym kontrolę nad całokształtem działalności Urzędu, reprezentującym Radę na zewnątrz i jest czynnikiem doradczym dyrektora i jego zastępcy.
Art.  6.
1.
Na czele Państwowego Urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani i odwoływani przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
2.
W skład tego Urzędu wchodzi personel fachowy, złożony z osób wojskowych lub cywilnych, powołanych do pracy przez dyrektora lub osoby przez niego upoważnione.
3.
Dyrektor Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz jego zastępca do spraw polityczno-wychowawczych podlegają bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej i działają w porozumieniu z prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.
4.
Zadaniem dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. jest wprowadzanie w życie uchwał Państwowej Rady W.F. i P.W. i kierowanie Urzędem W.F. i P.W. W razie różnicy zdań między uchwałami Państwowej Rady W.F. i P.W., a dyrektorem Państwowego Urzędu W.F. i P.W. rozstrzyga Minister Obrony Narodowej. Od decyzji Ministra Obrony Narodowej Państwowa Rada W.F. i P.W. ma prawo wnieść odwołanie do Rady Ministrów.
Art.  7.
1.
W poszczególnych województwach tworzy się wojewódzkie urzędy W.F. i P.W.
2.
Do zakresu działania tych urzędów należy kierowanie na obszarze województwa sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
3.
Wojewódzkie urzędy W.F. i P.W. podlegają Państwowemu Urzędowi W.F. i P.W.
Art.  8.

W poszczególnych województwach tworzy się: wojewódzkie rady W.F. i P.W., celem dbania o wykonywanie wytycznych, uchwalonych przez Państwową Radę W.F. i P.W., wydawania opinii i stawiania wniosków w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.

Art.  9.

W skład wojewódzkich rad W.F. i P.W. wchodzą:

1)
3 przedstawiciele wojewódzkiej rady narodowej, delegowani przez prezydium rady,
2)
dowódcy okręgów wojskowych, wojewodowie, kuratorzy okręgów szkolnych, naczelnicy wojewódzkich wydziałów zdrowia oraz pracy i opieki społecznej,
3)
15 osób, delegowanych przez organizacje społeczno-polityczne, związki zawodowe, demokratyczne organizacje młodzieży i związki sportowe,
4)
dyrektor wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. i jego zastępcy.
Art.  10.
1.
Wojewódzka rada W.F. i P.W. wybiera spośród siebie prezydium w składzie: przewodniczącego oraz dwóch członków i dwóch zastępców.
2.
Prezydium jest stale funkcjonującym ciałem doradczym dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. w sprawach, związanych z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym na obszarze danego województwa.
3.
Na terenie działalności powiatowego urzędu W.F. i P.W. mogą być powołane powiatowe i miejskie rady W.F. i P.W.
Art.  11.
1.
Powoływanie członków Państwowej Rady W.F. i. P.W., wymienionych w art. 3 pkt 2 i 4, członków wojewódzkich rad W.F. i P.W., wymienionych w art. 9 pkt 2 oraz powiatowych miejskich rad WF. i P.W., wymienionych w art. 10 ust. 3, - następuje co 2 lata.
2.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej, które organizacje i związki spośród wymienionych w art. 3 pkt 4 i w art. 9 pkt 2 i w jakiej liczbie delegują przedstawicieli do rad W.F. i P.W., przy uwzględnieniu roli społecznej tych organizacyj i związków oraz ich stopnia zainteresowania sprawami, związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym.
Art.  12.
1.
Na czele wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. stoi dyrektor oraz zastępca do spraw polityczno-wychowawczych, mianowani przez dyrektora Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w porozumieniu z prezydium rady W.F. i P.W.
2.
Dowódca okręgu wojskowego sprawuje ogólny nadzór nad działalnością wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
3.
W razie różnicy zdań między dyrektorem wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W. spór rozpatruje prezydium Rady W.F. i P.W.
Art.  13.
1.
Na obszarze wojewódzkich urzędów W.F. i P.W. tworzy się powiatowe urzędy W.F. i P.W.
2.
Powiatowe urzędy W.F. i P.W. mogą w razie potrzeby posiadać ekspozytury.
3.
Do zakresu działania powiatowych urzędów W.F. i P.W. należy kierowanie na podległym im obszarze sprawami związanymi z wychowaniem fizycznym i przysposobieniem wojskowym. Urzędy te podlegają wojewódzkiemu urzędowi W.F. i P.W.
4.
W skład powiatowych urzędów W.F. i P.W. wchodzą:
1)
rejonowi komendanci W.F. i P.W. i ich zastępcy do spraw polityczno-wychowawczych,
2)
personel złożony z osób fachowych, wojskowych i cywilnych powołanych do pracy przez dyrektora wojewódzkiego urzędu W.F. i P.W.
Art.  14.

Kredyty na wychowanie fizyczne i przysposobienie wojskowe przewidywane będą w odpowiednich częściach budżetu państwowego. Kredytami dysponuje dyrektor państwowego urzędu W.F. i P.W., zgodnie z budżetem ustalonym przez prezydium Państwowej Rady W.F. i P.W.

Art.  15.

Organizację oraz szczegółowy zakres działania Państwowego Urzędu W.F. i P.W. oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów W.F. i P.W. ustali rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydane w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  16.
1.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. ma prawo nadzorowania oraz ingerencji wykonywanej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu.
2.
Prezydium Państwowego Urzędu W.F. i P.W. w razie stwierdzenia niewłaściwej działalności związków, stowarzyszeń, klubów i innych organizacyj, wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, ma prawo, w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej zawiesić je w działalności.
Art.  17.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Kultury i Sztuki, Administracji Publicznej, Zdrowia oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  18.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w zakresie, objętym niniejszym dekretem.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.3.25

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Utworzenie urzędów i rad wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego.
Data aktu: 16/01/1946
Data ogłoszenia: 05/02/1946
Data wejścia w życie: 05/02/1946