Urzędy zatrudnienia.

DEKRET
z dnia 2 sierpnia 1945 r.
o urzędach zatrudnienia.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W celu usprawnienia organizacji pracy i pełnego spożytkowania sił roboczych tworzy się urzędy zatrudnienia.

Art.  2.
(1)
Urzędy zatrudnienia są organami Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
(2)
Minister Pracy i Opieki Społecznej określi w drodze rozporządzenia termin rozpoczęcia działalności i zakres działania Głównego Urzędu Zatrudnienia oraz liczbę, siedziby, terytorialny zakres działania i organizację wewnętrzną terenowych urzędów zatrudnienia.
Art.  3.
(1)
Urzędom zatrudnienia służy wyłączne prawo:
1)
pośredniczenia w zawieraniu umowy o pracę oraz umowy o naukę zawodową;
2)
regulowania rynku pracy przez wyrównanie popytu z podażą pracy (clearing pracy)
(2)
Ponadto urzędy zatrudnienia wydają zaświadczenia niezbędne do uzyskania przez pracowników zatrudnionych i osoby poszukujące pracy ulg i uprawnień, przysługujących im z tytułu przepisów prawnych.
Art.  4.
(1)
Kierownicy zakładów pracy obowiązani są zgłaszać do urzędu zatrudnienia:
1)
każde wolne miejsce pracy i miejsce nauki zawodu;
2)
każdego przyjętego pracownika i każdą przyjętą osobę do nauki zawodu.
(2)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej ustali tryb i terminy dopełnienia powyższych obowiązków.
Art.  5.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z interesowanymi ministrami, ustali zasady zapewnienia pierwszeństwa w uzyskaniu pracy uczestnikom walk o niepodległość Państwa Polskiego.

Art.  6.

Urzędy zatrudnienia tworzą społeczne komisje doradcze celem współdziałania z urzędem zatrudnienia w wykonywaniu jego zadań. Skład i zakres działania tych komisyj określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  7.
(1)
Czynności urzędów zatrudnienia (art. 3) mogą być przekazywane organom samorządu terytorialnego lub pracowniczym organizacjom zawodowym.
(2)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z interesowanymi ministrami ustali tryb przekazywania organom samorządu terytorialnego lub pracowniczym organizacjom zawodowym czynności zastrzeżonych urzędom zatrudnienia.
Art.  8. 1

(uchylony).

Art.  9.
(1) 2
Kierownik zakładu pracy, który w przepisanym terminie w przepisany sposób nie dopełni obowiązku, przewidzianego w art. 4, podlega karze aresztu do 3 miesięcy lub grzywny do 30.000 zł.
(2)
Do orzekania o wykroczeniu, przewidzianym w tym artykule, powołane są powiatowe władze administracji ogólnej.
Art.  10. 3

(uchylony).

Art.  11.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  12.
(1)
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 września 1945 r. Równocześnie tracą moc: ustawa z dnia 21 października 1921 r. o zarobkowym pośrednictwie pracy (Dz. U. R. P. Nr 88, poz. 647) i ustawa z dnia 10 czerwca 1924 r. o społecznym pośrednictwie pracy (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 585) oraz wszelkie przepisy w przedmiotach objętych niniejszym dekretem.
(2) 4
(uchylony).
1 Art. 8 uchylony przez art. VII pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.
2 Art. 9 ust. (1) zmieniony przez art. 3 pkt 4 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o podwyższeniu grzywien, kar pieniężnych, kar porządkowych i nawiązek (Dz.U.48.24.161) z dniem 27 kwietnia 1948 r.
3 Art. 10 uchylony przez art. VII pkt 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U.69.13.95) z dniem 1 stycznia 1970 r.
4 Art. 12 ust. (2) uchylony przez art. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej ogólnych przepisów ustawodawstwa pracy na robotników portowych (Dz.U.50.13.124) z dniem 8 kwietnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.30.182

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Urzędy zatrudnienia.
Data aktu: 02/08/1945
Data ogłoszenia: 30/08/1945
Data wejścia w życie: 01/09/1945