Ujawnienie w księgach gruntowych zamiany należności b. pruskich władz i instytucyj agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 czerwca 1939 r.
o ujawnianiu w księgach gruntowych zamiany należności b. pruskich władz i instytucyj agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 20 ust. (1) ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zamianie niektórych należności b. pruskich władz i instytucji agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249) zarządzam co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym powołane są artykuły bez bliższego określenia, oznaczają one artykuły ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zamianie niektórych należności b. pruskich władz i instytucji agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249).
§  2.
Ujawnienie w księgach gruntowych zmian, wynikających z wykonania ustawy, wymienionej w paragrafie poprzedzającym, nastąpi według przepisów ustawy o księgach gruntowych z dnia 24 marca 1897 r. - o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  3.
Wszystkie wpisy hipoteczne, dokonywane w związku z konsolidacją, będą ujawnione bez zgody dłużnika, właściciela nieruchomości, wierzycieli ze stopniem równym lub niższym oraz innych osób, mających prawa ujawnione w księdze gruntowej - na mocy jednostronnego wniosku (oświadczenia) Państwowego Banku Rolnego.

Ujawnieniu, związanych z konsolidacją wpisów w księdze gruntowej, nie stoją na przeszkodzie ograniczenia w możności dokonywania wpisów, wynikające zarówno z mocy samego prawa jak również ze stanu księgi gruntowej.

W odniesieniu do hipotek, długów gruntowych i długów rentowych, ulegających w związku z konsolidacją wykreśleniu, nie będzie miał zastosowania przepis § 27 ust. 1 ustawy o księgach gruntowych.

Okoliczność, czy wpis (wykreślenie) następuje w związku z konsolidacją stwierdza Państwowy Bank Rolny.

§  4.
Do wniosku (oświadczenia) Państwowego Banku Rolnego należy stosować odpowiednio przepis § 39 ustawy o księgach gruntowych.
§  5.
Wpisy będą ujawnione w księdze gruntowej bez względu na to, kto w księdze gruntowej jest wpisany, jako właściciel nieruchomości. W tym zakresie nie będzie miał zastosowania przepis § 40 ust. 1 ustawy o księgach gruntowych.

Wymienienie nazwiska dłużnika lub właściciela nieruchomości we wniosku (oświadczeniu) Państwowego Banku Rolnego nie jest konieczne.

§  6.
Pożyczka konsolidacyjna (art. 10) podlega zabezpieczeniu hipotecznemu niezależnie od tego, czy składające się na nią należności dotychczas korzystały lub nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego.

Stopień hipoteczny oraz wysokość zabezpieczenia hipotecznego, które wynikają z art. 12 ust. 1 i 2, służą odnośnej sumie pożyczki konsolidacyjnej niezależnie od tego, czy w tej sumie mieszczą się częściowo również należności konsolidowane, które dotychczas nie korzystały z zabezpieczenia hipotecznego.

Umorzenie lub zbonifikowanie należności, dokonane na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249) lub na podstawie przepisów, wymienionych w art. 2 pkt 2 tej ustawy nie ma wpływu na możność wykorzystania dla pożyczki konsolidacyjnej istniejących zabezpieczeń sum umorzonych lub zbonifikowanych.

Część pożyczki konsolidacyjnej, nie mieszczącą się w sumie, określonej w art. 12 ust. 2, należy stosownie do art. 12 ust. 3 zabezpieczyć na najbliższym wolnym miejscu hipotecznym, niezależnie od tego, czy część ta powstała z należności, które dotychczas korzystały lub nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego.

Jeżeli pożyczka konsolidacyjna powstała wyłącznie z należności, które dotychczas nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego, należy stosownie do art. 12 ust. 3, całą pożyczkę zabezpieczyć na najbliższym wolnym miejscu hipotecznym.

§  7.
W razie konsolidacji należności, zabezpieczonych hipotecznie w różnych stopniach, na wniosek Państwowego Banku Rolnego należy wpisać jedną wspólną hipotekę z tytułu pożyczki konsolidacyjnej, o ile poszczególne wpisy, zabezpieczające należności konsolidowane, nie są przedzielone niewykreślonymi jeszcze wpisami na rzecz osób trzecich.

Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy hipoteka obliczona w myśl art. 12 ust. 3 następuje bezpośrednio po hipotece, obliczonej w myśl art. 12 ust. 1 i 2.

Państwowy Bank Rolny może składać wnioski ewentualne, uzależniające wpis od wyniku badania księgi gruntowej przeprowadzonego przez wydział hipoteczny celem stwierdzenia, czy zachodzą okoliczności, wymienione w ust. 1 i 2 paragrafu niniejszego.

Jeżeli pożyczkę konsolidacyjną należy, stosownie do ust. 1 i 2 paragrafu niniejszego, zabezpieczyć wpisem kilku hipotek, a okoliczność ta nie jest uwzględniona lub jest niedostatecznie uwzględniona we wniosku (oświadczeniu) Państwowego Banku Rolnego, wówczas wydział hipoteczny winien wyznaczyć stosowny termin do usunięcia tego braku, zawiadamiając równocześnie o przeszkodach tak dokładnie, aby na podstawie tego zawiadomienia mogło nastąpić odpowiednie uzupełnienie wniosku. Poza tym należy odpowiednio stosować przepisy § 18 ustawy o księgach gruntowych.

§  8.
Jeżeli pożyczkę konsolidacyjną wypadnie zabezpieczyć wpisem kilku hipotek, Państwowy Bank Rolny winien dokładnie określić przedmiot zabezpieczenia poszczególnej hipoteki. Wysokość raty amortyzacyjnej (wraz z oprocentowaniem), przypadającej na część pożyczki, zabezpieczoną daną hipoteką, ustala się proporcjonalnie do sumy poszczególnych hipotek.
§  9.
Jeżeli należności konsolidowane obciążają kilka gruntów łącznie, Państwowy Bank Rolny może już w oświadczeniu (art. 15) pożyczkę konsolidacyjną odpowiednio podzielić i wnieść o wpisanie na wszystkich lub niektórych obciążonych gruntach pojedynczych hipotek konsolidacyjnych w wysokości odpowiadającej podziałowi, bez współodpowiedzialności innych gruntów.
§  10.
Wpisy związane z konsolidacją, będą uskuteczniane bez potrzeby przedłożenia listów hipotecznych, gruntowych i rentowych, wydanych co do praw wpisanych już do księgi gruntowej. Jeżeli jednak list taki zostanie później przedłożony, wydział hipoteczny powinien na nim zaznaczyć wpis, stosownie do § 62 ustawy o księgach gruntowych.
§  11.
Stopień hipoteczny, wynikający z art. 12 ust. 1 i 4, określi wydział hipoteczny i stosownie do § 879 ust. 3 kodeksu cywilnego z r. 1896 uwidoczni wyraźnie w księdze gruntowej zarówno w osnowie wpisu hipotek z art. 12 ust. 1 i 4, jak i przy wszystkich innych wpisach, które będą miały w stosunku do tych hipotek stopień równy lub niższy.
§  12.
Okoliczność, że w miarę spłaty pożyczki konsolidacyjnej nie powstaje hipoteka właściciela w miejscu wpisu, zabezpieczającego tę pożyczkę (art. 12 ust. 5), powinna być wyraźnie ujawniona w samej osnowie wpisu. To samo dotyczy okoliczności, że w razie sprzedaży nieruchomości z licytacji, nieumorzony kapitał pożyczki pozostaje w całości na tym samym miejscu hipotecznym (art. 13).
§  13.
Dla rat, nie objętych konsolidacją, ale korzystających z dotychczasowego zabezpieczenia rzeczowego, należy wpisać, w wysokości, przewidzianej w art. 12 ust. 4 osobną hipotekę. Hipoteka taka nie może być połączona z hipoteką, zabezpieczającą część lub całość pożyczki konsolidacyjnej. Do hipotek z art. 12 ust. 4 nie stosuje się przepisów § 12 rozporządzenia niniejszego.
§  14.
Hipoteki, które należy wpisać w myśl rozporządzenia niniejszego, mogą być wpisane bądź jako hipoteki zwyczajne bez listów hipotecznych, bądź jako hipoteki zabezpieczające.
§  15.
Sądy hipoteczne wykonają wpisy hipoteczne, wnoszone na podstawie ustawy, wymienionej w § 1 rozporządzenia niniejszego, po wpłaceniu przez Państwowy Bank Rolny zaliczki na pokrycie opłat i kosztów sądowych. Opłaty i koszty sądowe ściągnie Państwowy Bank Rolny po dokonaniu wpisów od właścicieli nieruchomości.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.54.345

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ujawnienie w księgach gruntowych zamiany należności b. pruskich władz i instytucyj agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.
Data aktu: 14/06/1939
Data ogłoszenia: 23/06/1939
Data wejścia w życie: 23/06/1939