Ujawnienie w księgach gruntowych zamiany należności b. pruskich władz i instytucyj agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 czerwca 1939 r.
o ujawnianiu w księgach gruntowych zamiany należności b. pruskich władz i instytucyj agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 20 ust. (1) ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zamianie niektórych należności b. pruskich władz i instytucji agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249) zarządzam co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym powołane są artykuły bez bliższego określenia, oznaczają one artykuły ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zamianie niektórych należności b. pruskich władz i instytucji agrarno-finansowych na pożyczki Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249).
§  2.
Ujawnienie w księgach gruntowych zmian, wynikających z wykonania ustawy, wymienionej w paragrafie poprzedzającym, nastąpi według przepisów ustawy o księgach gruntowych z dnia 24 marca 1897 r. - o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  3.
Wszystkie wpisy hipoteczne, dokonywane w związku z konsolidacją, będą ujawnione bez zgody dłużnika, właściciela nieruchomości, wierzycieli ze stopniem równym lub niższym oraz innych osób, mających prawa ujawnione w księdze gruntowej - na mocy jednostronnego wniosku (oświadczenia) Państwowego Banku Rolnego.

Ujawnieniu, związanych z konsolidacją wpisów w księdze gruntowej, nie stoją na przeszkodzie ograniczenia w możności dokonywania wpisów, wynikające zarówno z mocy samego prawa jak również ze stanu księgi gruntowej.

W odniesieniu do hipotek, długów gruntowych i długów rentowych, ulegających w związku z konsolidacją wykreśleniu, nie będzie miał zastosowania przepis § 27 ust. 1 ustawy o księgach gruntowych.

Okoliczność, czy wpis (wykreślenie) następuje w związku z konsolidacją stwierdza Państwowy Bank Rolny.

§  4.
Do wniosku (oświadczenia) Państwowego Banku Rolnego należy stosować odpowiednio przepis § 39 ustawy o księgach gruntowych.
§  5.
Wpisy będą ujawnione w księdze gruntowej bez względu na to, kto w księdze gruntowej jest wpisany, jako właściciel nieruchomości. W tym zakresie nie będzie miał zastosowania przepis § 40 ust. 1 ustawy o księgach gruntowych.

Wymienienie nazwiska dłużnika lub właściciela nieruchomości we wniosku (oświadczeniu) Państwowego Banku Rolnego nie jest konieczne.

§  6.
Pożyczka konsolidacyjna (art. 10) podlega zabezpieczeniu hipotecznemu niezależnie od tego, czy składające się na nią należności dotychczas korzystały lub nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego.

Stopień hipoteczny oraz wysokość zabezpieczenia hipotecznego, które wynikają z art. 12 ust. 1 i 2, służą odnośnej sumie pożyczki konsolidacyjnej niezależnie od tego, czy w tej sumie mieszczą się częściowo również należności konsolidowane, które dotychczas nie korzystały z zabezpieczenia hipotecznego.

Umorzenie lub zbonifikowanie należności, dokonane na podstawie przepisów Ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 249) lub na podstawie przepisów, wymienionych w art. 2 pkt 2 tej ustawy nie ma wpływu na możność wykorzystania dla pożyczki konsolidacyjnej istniejących zabezpieczeń sum umorzonych lub zbonifikowanych.

Część pożyczki konsolidacyjnej, nie mieszczącą się w sumie, określonej w art. 12 ust. 2, należy stosownie do art. 12 ust. 3 zabezpieczyć na najbliższym wolnym miejscu hipotecznym, niezależnie od tego, czy część ta powstała z należności, które dotychczas korzystały lub nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego.

Jeżeli pożyczka konsolidacyjna powstała wyłącznie z należności, które dotychczas nie korzystały z zabezpieczenia rzeczowego, należy stosownie do art. 12 ust. 3, całą pożyczkę zabezpieczyć na najbliższym wolnym miejscu hipotecznym.

§  7.
W razie konsolidacji należności, zabezpieczonych hipotecznie w różnych stopniach, na wniosek Państwowego Banku Rolnego należy wpisać jedną wspólną hipotekę z tytułu pożyczki konsolidacyjnej, o ile poszczególne wpisy, zabezpieczające należności konsolidowane, nie są przedzielone niewykreślonymi jeszcze wpisami na rzecz osób trzecich.

Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy hipoteka obliczona w myśl art. 12 ust. 3 następuje bezpośrednio po hipotece, obliczonej w myśl art. 12 ust. 1 i 2.

Państwowy Bank Rolny może składać wnioski ewentualne, uzależniające wpis od wyniku badania księgi gruntowej przeprowadzonego przez wydział hipoteczny celem stwierdzenia, czy zachodzą okoliczności, wymienione w ust. 1 i 2 paragrafu niniejszego.

Jeżeli pożyczkę konsolidacyjną należy, stosownie do ust. 1 i 2 paragrafu niniejszego, zabezpieczyć wpisem kilku hipotek, a okoliczność ta nie jest uwzględniona lub jest niedostatecznie uwzględniona we wniosku (oświadczeniu) Państwowego Banku Rolnego, wówczas wydział hipoteczny winien wyznaczyć stosowny termin do usunięcia tego braku, zawiadamiając równocześnie o przeszkodach tak dokładnie, aby na podstawie tego zawiadomienia mogło nastąpić odpowiednie uzupełnienie wniosku. Poza tym należy odpowiednio stosować przepisy § 18 ustawy o księgach gruntowych.

§  8.
Jeżeli pożyczkę konsolidacyjną wypadnie zabezpieczyć wpisem kilku hipotek, Państwowy Bank Rolny winien dokładnie określić przedmiot zabezpieczenia poszczególnej hipoteki. Wysokość raty amortyzacyjnej (wraz z oprocentowaniem), przypadającej na część pożyczki, zabezpieczoną daną hipoteką, ustala się proporcjonalnie do sumy poszczególnych hipotek.
§  9.
Jeżeli należności konsolidowane obciążają kilka gruntów łącznie, Państwowy Bank Rolny może już w oświadczeniu (art. 15) pożyczkę konsolidacyjną odpowiednio podzielić i wnieść o wpisanie na wszystkich lub niektórych obciążonych gruntach pojedynczych hipotek konsolidacyjnych w wysokości odpowiadającej podziałowi, bez współodpowiedzialności innych gruntów.
§  10.
Wpisy związane z konsolidacją, będą uskuteczniane bez potrzeby przedłożenia listów hipotecznych, gruntowych i rentowych, wydanych co do praw wpisanych już do księgi gruntowej. Jeżeli jednak list taki zostanie później przedłożony, wydział hipoteczny powinien na nim zaznaczyć wpis, stosownie do § 62 ustawy o księgach gruntowych.
§  11.
Stopień hipoteczny, wynikający z art. 12 ust. 1 i 4, określi wydział hipoteczny i stosownie do § 879 ust. 3 kodeksu cywilnego z r. 1896 uwidoczni wyraźnie w księdze gruntowej zarówno w osnowie wpisu hipotek z art. 12 ust. 1 i 4, jak i przy wszystkich innych wpisach, które będą miały w stosunku do tych hipotek stopień równy lub niższy.
§  12.
Okoliczność, że w miarę spłaty pożyczki konsolidacyjnej nie powstaje hipoteka właściciela w miejscu wpisu, zabezpieczającego tę pożyczkę (art. 12 ust. 5), powinna być wyraźnie ujawniona w samej osnowie wpisu. To samo dotyczy okoliczności, że w razie sprzedaży nieruchomości z licytacji, nieumorzony kapitał pożyczki pozostaje w całości na tym samym miejscu hipotecznym (art. 13).
§  13.
Dla rat, nie objętych konsolidacją, ale korzystających z dotychczasowego zabezpieczenia rzeczowego, należy wpisać, w wysokości, przewidzianej w art. 12 ust. 4 osobną hipotekę. Hipoteka taka nie może być połączona z hipoteką, zabezpieczającą część lub całość pożyczki konsolidacyjnej. Do hipotek z art. 12 ust. 4 nie stosuje się przepisów § 12 rozporządzenia niniejszego.
§  14.
Hipoteki, które należy wpisać w myśl rozporządzenia niniejszego, mogą być wpisane bądź jako hipoteki zwyczajne bez listów hipotecznych, bądź jako hipoteki zabezpieczające.
§  15.
Sądy hipoteczne wykonają wpisy hipoteczne, wnoszone na podstawie ustawy, wymienionej w § 1 rozporządzenia niniejszego, po wpłaceniu przez Państwowy Bank Rolny zaliczki na pokrycie opłat i kosztów sądowych. Opłaty i koszty sądowe ściągnie Państwowy Bank Rolny po dokonaniu wpisów od właścicieli nieruchomości.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024