Zm.: rozporządzenie z dnia 23 lipca 1925 r. o warunkach funkcjonowania i organizacji wzajemnych zakładów (totalizatora) oraz o sposobie prowadzenia rachunkowości tych zakładów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 27 kwietnia 1938 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 23 lipca 1925 r. o warunkach funkcjonowania i organizacji wzajemnych zakładów (totalizatora) oraz o sposobie prowadzenia rachunkowości tych zakładów.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 79, poz. 552) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 23 lipca 1925 r. o warunkach funkcjonowania oraz organizacji wzajemnych zakładów (totalizatora) na torach wyścigowych towarzystw wyścigów konnych oraz o sposobie prowadzenia rachunkowości tych zakładów (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 556) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniami: Ministra Rolnictwa z dnia 23 czerwca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 402), Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 16 czerwca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 374) oraz Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 27 stycznia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 65) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Na konie można stawiać w następujących grupach:

a) na konia wygrywającego wyścig;

b) na konia z płatnym miejscem, tj. na konia, który przyjdzie w wyścigu na pierwszym lub drugim miejscu, jeżeli w wyścigu biorą udział co najmniej cztery konie, i na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu, jeżeli w wyścigu bierze udział co najmniej siedem koni;

c) na dwa konie, które przyjdą w wyścigu na pierwszym i drugim miejscu (zakład porządkowy).

Określenie, ile jest płatnych miejsc dla wzajemnych zakładów, robi się zawsze według ilości koni, których jeźdźcy byli zważeni - bez względu na to, ile koni stawi się do startu lub ile ruszy od startu".

2)
Po § 6a wprowadza się nowe paragrafy 6b i 6c w brzmieniu:

"§ 6b. Wzajemne zakłady porządkowe mogą być czynne w wyścigach, w których przyjmowane są stawki co najmniej na trzy konie.

W wyścigach, w których przyjmowane są stawki na trzy do ośmiu koni włącznie, - we wzajemnych zakładach porządkowych można stawiać na to, że określone dwa konie uzyskają pierwsze i drugie miejsce, mijając celownik w kolejności wskazanej przez stawiającego.

W wyścigach, w których przyjmowane są stawki co najmniej na dziewięć koni, - we wzajemnych zakładach porządkowych można stawiać na to, że określone dwa konie zajmą w wyścigu pierwsze i drugie miejsca w jakiejkolwiek kolejności.

Towarzystwa urządzające wyścigi mogą ograniczyć działalność wzajemnych zakładów porządkowych do wyścigów, w których przyjmowane są stawki na trzy do ośmiu koni włącznie".

"§ 6c. We wzajemnych zakładach porządkowych zakład jest wygrany:

I. w wyścigach, w których przyjmowane są stawki na trzy do ośmiu koni włącznie:

a) jeżeli konie określone przez stawiającego uzyskały w gonitwie pierwsze i drugie miejsce, mijając celownik w kolejności przezeń wskazanej, a jeżeli konie te należą do jednego właściciela - w jakiejkolwiek kolejności;

b) jeżeli konie określone przez stawiającego minęły celownik na pierwszym miejscu głowa w głowę;

c) jeżeli koń określony przez stawiającego jako pierwszy uzyskał pierwsze miejsce, koń zaś określony jako drugi minął celownik na drugim miejscu głowa w głowę;

II. w wyścigach, w których przyjmowane są stawki na co najmniej dziewięć koni:

a) jeżeli konie określone przez stawiającego uzyskały w wyścigu pierwsze i drugie miejsce, mijając celownik w jakiejkolwiek kolejności;

b) jeżeli konie określone przez stawiającego minęły celownik na pierwszym miejscu głowa w głowę;

c) jeżeli z dwóch koni określonych przez stawiającego jeden uzyskał w wyścigu pierwsze miejsce, drugi zaś minął celownik na drugim miejscu głowa w głowę.

Jeżeli zgodnie z przepisami ustępu poprzedzającego nikt zakładu nie wygrał, zakład będzie wygrany:

a) w wyścigach, w których przyjmowane są stawki na trzy do ośmiu koni włącznie, - jeżeli wskazano trafnie przynajmniej zwycięzcę, w przypadkach zaś, gdy nikt nie wskazał zwycięzcy, - jeżeli trafnie wskazano przynajmniej konia, który zajął w wyścigu drugie miejsce;

b) w wyścigach, w których przyjmowane są stawki na co najmniej dziewięć koni, - jeżeli wskazano któregokolwiek z koni, które w wyścigu uzyskały pierwsze lub drugie miejsce".

3)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. Będą zwracane wszystkie stawki w grupach, określonych w § 6 pkt a) i b), postawione na konie uczestniczące w wyścigu:

a) jeżeli żaden koń nie skończył wyścigu;

b) jeżeli w wyścigu uczestniczyły konie jednego tylko właściciela;

c) jeżeli na konia, który wygrał wyścig (§ 6 pkt a), względnie na żadnego z koni, które w wyścigu przyszły na płatnym miejscu (§ 6 pkt b) - nie postawiono ani jednej stawki.

Będą również zwracane stawki w grupach, określonych w § 6 pkt a) i b):

a) na konia, który nie stawił się do startu;

b) na konia, który został pozbawiony nagrody;

c) na konia, który został na starcie.

We wzajemnych zakładach porządkowych będą zwracane stawki w przypadkach, określonych w ust. 1 pkt a) i b), a nadto:

a) jeżeli nikt ze stawiających nie wskazał trafnie ani zwycięzcy ani konia, który minął celownik na drugim miejscu;

b) jeżeli którykolwiek z koni wskazanych przez stawiającego nie stawił się do startu lub pozostał na starcie;

c) jeżeli konie wskazane przez stawiającego zajęły w wyścigu miejsce uzasadniające wygranie zakładu stosownie do przepisów § 6c, jednak co najmniej jeden z tych koni został pozbawiony nagrody".

4)
Po § 11 dodaje się § 11a w brzmieniu:

"§ 11a. Rachunek stawek we wzajemnych zakładach porządkowych będzie prowadzony oddzielnie, niezależnie od rachunku stawek we wzajemnych zakładach, określonych w § 11.

Wszystkie stawki we wzajemnych zakładach porządkowych będą zsumowane, od sumy tej będą dokonane odliczenia, przewidziane w § 3, a pozostała kwota będzie przeznaczona na wygrane".

5)
W § 12 dodaje się pkt e) w brzmieniu:

"e) we wzajemnych zakładach porządkowych - sumę przeznaczoną na wygrane należy podzielić przez liczbę stawek zasadniczych w zakładach wygranych (§ 6c); otrzymany iloraz stanowi wygraną odpowiadającą stawce zasadniczej".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.32.284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 lipca 1925 r. o warunkach funkcjonowania i organizacji wzajemnych zakładów (totalizatora) oraz o sposobie prowadzenia rachunkowości tych zakładów.
Data aktu: 27/04/1938
Data ogłoszenia: 07/05/1938
Data wejścia w życie: 07/05/1938