Złożenie przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1926 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 17 grudnia 1936 r.
w sprawie złożenia przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1929 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.

Podaje się mniejszym do wiadomości, zgodnie z komunikatem Rządu Brytyjskiego, że w wykonaniu postanowień art. 63 międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, podpisanej w Londynie dnia 31 maja 1929 r. wraz z załącznikiem I oraz aktem końcowym międzynarodowej konferencji o bezpieczeństwie życia aa morzu z 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 88, poz. 815), został złożony Rządowi Brytyjskiemu dnia 7 sierpnia 1936 r. w imieniu Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki dokument ratyfikacyjny powyższej konwencji z następującymi zastrzeżeniami:
1)
"że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone by upoważniało kogokolwiek do przetrzymywania jakiegokolwiek marynarza, czy to obywatela Stanów Zjednoczonych Ameryki, czy 'obcokrajowca, wbrew jego woli, na pokładzie jakiegokolwiek handlowego statku, krajowego lub cudzoziemskiego w bezpiecznym porcie podlegającym jurysdykcji Stanów Zjednoczonych Ameryki, jeżeli taki marynarz był oficjalnie przyjęty na statek jako członek jego załogi lub też do zmuszenia takiego marynarza do wyjazdu na morze na tym statku wbrew jego woli,
2)
że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone, aby unieważniało lub zmieniało dział 4 ustawy o marynarzach (the Seaman's Act), zatwierdzonej w dniu 4 marca 1915 r., 38 Stat 1164, w sensie interpretowanym przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w Strathearn v. Dillon, 252 U.S. 348, i
3)
że nic w powyższej konwencji nie będzie tak tłumaczone, aby urzędnikom Stanów Zjednoczonych Ameryki, sprawującym nadzór nad statkami, przewidziany w artykule 54, uniemożliwiało uskutecznianie powyższej kontroli jakiegokolwiek statku podlegającego jurysdykcji Stanów Zjednoczonych, jaka może być niezbędna do określenia, że warunki żeglowności morskiej statku odpowiadają zasadniczo szczegółom wskazanym w jego zaświadczeniu, że dany statek posiada dostateczną i odpowiednią załogę i że może wyruszyć na morze bez niebezpieczeństwa zarówno dla pasażerów, jak i załogi, lub też uniemożliwiało tym urzędnikom wstrzymanie wydania zaświadczeń wyjazdu na morze jakiemukolwiek statkowi, który oni uznają, że nie może wyruszyć bezpiecznie na morze do czasu, aż statek ten nabędzie takie warunki, iż będzie mógł udać się ma morze bez niebezpieczeństwa dla pasażerów lub załogi."

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.6.56

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Złożenie przez Stany Zjednoczone Ameryki dokumentu ratyfikacyjnego międzynarodowej konwencji z dnia 31 maja 1926 r. o bezpieczeństwie życia na morzu.
Data aktu: 17/12/1936
Data ogłoszenia: 29/01/1937
Data wejścia w życie: 29/01/1937