Zm.: rozporządzenie z dnia 9 stycznia 1928 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 20 czerwca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Opieki Społecznej, Skarbu i Komunikacji, o zmianach w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.

Na podstawie art. 12, 17, 28, 97 i 112 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673), zmienionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 229) i ustawą z dnia 25 lutego 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 229) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 167), zmienionem rozporządzeniami z dnia 15 listopada 1932 r. (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 7, poz. 45) i z dnia 14 czerwca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 435), wprowadza się następujące zmiany:
1)
W § 4 skreśla się wyrazy "(załącznik Nr. 1 i załącznik Nr. 7 - wzór Nr. 2) ".
2)
W § 11 skreśla się wyrazy "pomoru i zarazy świń".
3)
W § 15 skreśla się wyrazy "(załącznik Nr. 7- wzór Nr. 1) ".
4)
W § 31:

pkt. 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) w miejscu zamieszkania biegłego lub w odległości nie większej niż 2 km od tego miejsca - 1 zł 70 groszy za każdą zużytą i rozpoczętą godzinę wykonywania obowiązków biegłego; czas zużyty na przybycie do miejsca wykonywania tych obowiązków i spowrotem do domu wlicza się do godzin czynności; całość wynagrodzenia biegłego nie może jednak przekraczać 10 zł."

W pkt. 2 lit. b) liczbę "50" zastępuje się liczbą "30".

5)
W §§ 72 i 84 wyrazy "§§ 31 lit. c i 35" zastępuje się wyrazami "art. 31 lit. c i art. 35."
6)
W § 91 w ustępie drugim wyrazy "Wydziału Higjeny Zwierząt Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Bydgoszczy, który" zastępuje się wyrazami "państwowej weterynaryjnej pracowni rozpoznawczej, która".
7)
W § 92 w ustępie drugim wyrazy "Wydziału Higjeny Zwierząt" zastępuje się wyrazami "państwowej weterynaryjnej pracowni rozpoznawczej".
8)
Po § 131 w dziale "c) Pryszczyca" umieszcza się nowy rozdział I w brzmieniu następującem:

"I. Pryszczyca w państwie ościennem.

§ 132. Dowiedziawszy się w jakikolwiek sposób o szerzeniu się pryszczycy w państwie ościennem w odległości do 20 km od granicy i wobec grożącego niebezpieczeństwa przyniesienia tej zarazy do kraju, wojewoda winien niezwłocznie donieść o tem Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych i ustanowić wzdłuż zagrożonej granicy okrąg, zagrożony pryszczycą.

Do okręgu, zagrożonego pryszczycą, powinny być włączone wszystkie miejscowości na obszarze, przylegającym do granicy, o szerokości do 40 km.

Przy określaniu okręgu zagrożonego należy uwzględnić miejscowe warunki, ruch graniczny, granice naturalne (rzeki, jeziora, wzgórza, lasy, błota i t. p.), a przedewszystkiem odległość od granicy i nasilenie zarazy w państwie ościennem.

Ścisłe określenie okręgu, zagrożonego pryszczycą, i wydane dla niego zarządzenia wojewoda powinien podać do wiadomości publicznej.

W okręgu, zagrożonym pryszczycą, wojewoda powinien wstrzymać ruch graniczny zwierzętami racicowemi, zakazać puszczania zwierząt racicowych samopas poza obręb zagrody, uzależnić od swego zezwolenia wypędzanie tych zwierząt na wspólne pastwiska lub pojenie ich we wspólnych wodopojach, zastosować przepisy § 164 i 165 oraz wydać zakazy przewidziane w § 167 pkt. 1, 2, 3 i 4."

Dotychczasowe rozdziały I, II, III, IV i V zmieniają kolejną numerację na II, III, IV, V i VI, a § 132 zmienia się na § 132-a.

9)
§ 215-a otrzymuje brzmienie następujące:

"Wojewoda za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych może zarządzić na oznaczonym obszarze badanie bydła rogatego z zastosowaniem środków, mających na celu rozpoznanie gruźlicy.

Wykonanie powyższych czynności może być powierzone właściwym izbom rolniczym w myśl zasad załącznika Nr. 5.

Stosowanie określonych wyżej środków, niezarządzonych przez władze, może się odbywać tylko przez lekarzy weterynaryjnych, którzy są obowiązani w każdym wypadku zawiadamiać o tem uprzednio właściwego starostę, następnie zaś przesłać wykaz wyników wraz z opisem zwierząt, do których środki te były stosowane."

10)
W § 345 w wierszu trzecim od końca po słowach "całej zagrody" stawia się kropkę, resztę zdania do końca paragrafu skreśla się.
11)
§ 347 otrzymuje brzmienie następujące:

"Wojewoda może zarządzić zabicie świń, dotkniętych pomorem lub zarazą świń tudzież podejrzanych, - jeżeli przypuszczać należy, że w ten sposób da się osiągnąć zupełne stłumienie zarazy".

12)
§ 352 otrzymuje brzmienie następujące:

"Ubój zwierząt chorych i podejrzanych o pomór lub zarazę świń dozwolony jest tylko w zagrodzie zapowietrzonej, w innem zaś miejscu okręgu zapowietrzonego tylko za zezwoleniem starosty, przy zachowaniu środków ostrożności, wskazanych przez powiatowego lekarza weterynaryjnego, przyczem zwierzęta te podlegają przed ubojem i po uboju urzędowemu badaniu przez lekarza weterynaryjnego.

Unieszkodliwianie mięsa, warunkowo zdatnego, odbywać się winno w obecności lekarza weterynaryjnego.

Jeżeli w miejscu uboju nie da się przeprowadzić zabiegów, mających na celu unieszkodliwienie mięsa, warunkowo zdatnego, - mięso to należy zniszczyć zgodnie z przepisami o nieszkodliwem usuwaniu mięsa."

13)
§ 354 otrzymuje brzmienie następujące:

"W obrębie zagrody, zapowietrzonej pomorem lub zarazą świń, należy trzymać psy na uwięzi, inne zaś drobne zwierzęta, jak: koty, króliki, drób, gołębie i t. p. - w zamknięciu.

Wyprowadzenie tych zwierząt (wywiezienie, wyniesienie) poza obręb zagrody wymaga zezwolenia starosty."

14)
Po § 355 w dziale "n) Pomór i zaraza świń." dodaje się rozdziały następujące:

"III. Okrąg zapowietrzony.

§ 356. Dokoła zagrody zapowietrzonej starosta winien utworzyć okrąg zapowietrzony i podać do wiadomości publicznej ścisłe określenie tego okręgu wraz z wydanemi dla niego zarządzeniami.

Do okręgu zapowietrzonego włączyć należy zagrody, sąsiadujące z zagrodą zapowietrzoną, a nawet całą miejscowość - w zależności od miejscowego ruchu i obrotu zwierzętami oraz niebezpieczeństwa przeniesienia zarazy.

§ 356-a. W okręgu zapowietrzonym mają zastosowanie przepisy §§ 350 - 355 oraz 356-b.

§ 356-b. W okręgu zapowietrzonym starosta powinien:

1) zakazać odbywania targów i pokazów świń, handlu domokrążnego świniami, jak również przetargów na świnie;

2) zakazać pędzenia świń, puszczania ich samopas i na wspólne pastwiska, jak również zatrzymywania się ze świniami, przewożonemi na wozach;

3) zakazać używania knurów do pokrywania cudzych świń;

4) nakazać umieszczenie tablic z wyraźnym i trwałym napisem: "Pomór świń" lub "Zaraza świń" - przy drogach na granicy okręgu;

5) uzależnić od warunków, przewidzianych w § 353, wyprowadzanie świń z okręgu i przeprowadzanie ich przez ten okrąg, jak również uzależnić od swego zezwolenia wprowadzanie świń do okręgu;

6) uzależnić od swego zezwolenia wypędzanie świń na własne pastwiska.

IV. Okrąg zagrożony.

§ 356-c. Dokoła okręgu zapowietrzonego starosta winien ustanowić ściśle określony okrąg, zagrożony pomorem i zarazą świń, kierując się stopniem niebezpieczeństwa zarazy i miejscowemi potrzebami gospodarczemi.

§ 356-d. W okręgu zagrożonym mają zastosowanie przepisy §§ 350 - 355, 356-e i 356-f.

§ 356-e. W okręgu zagrożonym starosta powinien:

1) zakazać odbywania targów i pokazów świń, handlu domokrążnego świniami, jak również przetargów na świnie - z wyjątkiem przetargów na świnie, znajdujące się przynajmniej od 3 miesięcy w tej samej zagrodzie;

2) zakazać pędzenia świń, puszczania ich samopas, jak również zatrzymywania się ze świniami, przewożonemi na wozach;

3) nakazać umieszczenie tablic z wyraźnym i trwałym napisem: "Pomór świń" lub "Zaraza świń" - przy drogach na granicy okręgu;

4) uzależnić od swego zezwolenia używanie knurów do pokrywania cudzych świń;

5) uzależnić od warunków, przewidzianych w § 353, wyprowadzanie świń z okręgu i przeprowadzanie ich przez ten okrąg, jak również uzależnić od swego zezwolenia wprowadzanie świń do okręgu;

6) uzależnić od swego zezwolenia wypędzanie świń na wspólne pastwiska.

§ 356-f. Starosta może zezwolić na wywóz z okręgu zagrożonego świń hodowlanych i użytkowych - pod warunkiem, że zwierzęta na 24 godziny przed wywozem zostaną zbadane przez powiatowego lekarza weterynaryjnego i uznane za niepodejrzane.

Jeżeli zwierzęta mają być przewiezione na obszar innego powiatu, starosta winien uprzednio uzyskać zgodę właściwego starosty. Do przewozu tych zwierząt stosuje się przepisy § 353.

Po przybyciu na miejsce przeznaczenia zwierzęta należy poddać czterotygodniowej obserwacji z zastosowaniem środków ostrożności, wymienionych w § 363."

Dotychczasowe rozdziały III, IV, V, VI i VII zmieniają kolejną numerację na V, VI, VII, VIII i IX, zaś § 356 skreśla się.

15)
W § 368 pkt. 1)otrzymuje brzmienie następujące:

"1) po upływie 4 tygodni od czasu, kiedy wszystkie świnie zagrody zapowietrzonej padły, zostały zabite lub z zagrody usunięte, albo".

W pkt. 2) liczbę "4" zmienia się na "8".

16)
W § 380 dodaje się trzy nowe ustępy:

"Szczepienia łącznie żywemi zarazkami i surowicą, przeprowadzane nie z urzędu, mogą być wykonywane tylko przez lekarzy weterynaryjnych, którzy są obowiązani w każdym wypadku zawiadamiać o tem uprzednio właściwego starostę, następnie zaś przesłać wykaz wyników wraz z opisem szczepionych zwierząt oraz podaniem nazwy, pochodzenia i numeru surowicy i szczepionki.

Starosta powinien poddać zagrodę obserwacji na przeciąg trzech tygodni, począwszy od dnia szczepienia; obserwacja może być uchylona dopiero po należytem przeprowadzeniu oczyszczenia i odkażenia.

W okręgu zapowietrzonym i zagrożonym pomorem lub zarazą świń szczepienie świń surowicą różycową może być dokonywane tylko za uprzedniem zezwoleniem starosty."

17)
W załączniku Nr. 1 w § 5 skreśla się wyrazy "(załącznik Nr. 7 - wzór Nr. 2) ".
18)
W załączniku Nr. 1 w § 30 skreśla się ustęp ostatni.
19)
W załączniku Nr. 1 w § 35 skreśla się ustęp ostatni.
20)
W załączniku Nr. 3 rozdział "I. Wstęp." otrzymuje brzmienie następujące:

"Badania rozpoznawcze przeprowadzają państwowe weterynaryjne pracownie rozpoznawcze.

Tworzenie i znoszenie pracowni rozpoznawczych, ustalanie ich organizacji i szczegółowego zakresu działania oraz określanie obszarów objętych działalnością poszczególnych pracowni należy do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych."

21)
W załączniku Nr. 3 w § 20 skreśla się ustęp ostatni.
22)
W załączniku Nr. 3 w § 21 skreśla się ustęp ostatni.
23)
W załączniku Nr. 4 w rozdziale "I. Badanie krwi." ustępy pierwszy i drugi zastępuje się ustępem o treści następującej:

"Badanie krwi spowodu nosacizny przeprowadzają wyznaczone państwowe weterynaryjne pracownie rozpoznawcze."

W ustępie trzecim wyrazy "do Wydziału Higjeny Zwierząt Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Bydgoszczy" zastępuje się wyrazami "do państwowej weterynaryjnej pracowni rozpoznawczej."

W ustępie czwartym skreśla się wyrazy "według wzoru Nr. 3 - załącznika Nr. 7."

W ustępie dwunastym skreśla się wyrazy "(rubryka 4) ".

24)
W załączniku Nr. 4 w rozdziale "II. Malleinizacja." w ustępie drugim wyrazy "Instytutu Weterynarji i Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Czysta 16" zastępuje się wyrazami "Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach."

W ustępie trzecim po wyrazach "listę koni" stawia się kropkę. Resztę zdania do końca ustępu skreśla się.

25)
W załączniku Nr. 4 w rozdziale "II. Malleinizacja." w przepisach "d) Postępowanie i ocena wyników malleinizacji" w pkt. 1 lit. b) w zdaniu ostatniem oraz w pkt. 2 lit. a) i lit. b) zamiast wyrazów "21 dni" umieszcza się "42 dni".
26)
Załącznik Nr. 7 skreśla się.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.50.360

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 9 stycznia 1928 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.
Data aktu: 20/06/1936
Data ogłoszenia: 02/07/1936
Data wejścia w życie: 02/07/1936