Zm.: rozporządzenie z dnia 3 kwietnia 1935 r. o stosunku służbowym, uposażeniu i zaopatrzeniu emerytalnem pracowników "Polskiego Monopolu Tytoniowego" i "Polskiego Monopolu Solnego".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 28 marca 1936 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 3 kwietnia 1935 r. o stosunku służbowym, uposażeniu i zaopatrzeniu emerytalnem pracowników "Polskiego Monopolu Tytoniowego", "Państwowego Monopolu Spirytusowego" i "Polskiego Monopolu Solnego".

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 240), art. 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przedsiębiorstwie "Polski Monopol Solny" (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 497) i art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. Nr. 63, poz. 586) zarządzani co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 3 kwietnia 1935 r. o stosunku służbowym, uposażeniu i zaopatrzeniu emerytalnem pracowników "Polskiego Monopolu Tytoniowego", "Państwowego Monopolu Spirytusowego" i "Polskiego Monopolu Solnego" (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 228) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 7 ust. 3 wyrazy "otrzymał z chwilą zawiązania z nim stosunku służbowego opartego na przepisach rozporządzenia niniejszego" zastępuje się wyrazami "będzie posiadał w czasie uiszczania tej opłaty";
2)
§ 87 otrzymuje następujące brzmienie:

"Pracownicy monopolów otrzymują w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłem miejscem służbowem oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe diety i zwrot kosztów podróży lub przeniesienia według przepisów obowiązujących w tym względzie dla funkcjonarjuszów państwowych z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów §§ 88 - 93 rozporządzenia niniejszego.";

3)
w § 104 ust. 1 po wyrazach "niniejszego rozporządzenia" dodaje się wyrazy "oraz osoby, które w b. państwach zaborczych działały na szkodę interesów Narodu Polskiego";
4)
w § 108 dodaje się trzy nowe ustępy, jako ustępy 3, 4 i 5 następującej treści:

"Przy obliczaniu wysokości uposażenia emerytalnego w myśl przepisów ustępu poprzedzającego, z okresów służby w byłych państwach zaborczych i okresów pracy zawodowej, ulegających zaliczeniu do wysługi emerytalnej w myśl przepisów ust. 2 § 105 uwzględnia się tylko trzy czwarte.

Przy obliczaniu, o którem mowa w ustępie trzecim, uwzględnieniu ulegają jedynie okresy rzeczywistej służby, okresów zaś, doliczonych do wysługi emerytalnej z tytułu korzystniejszego liczenia, nie uwzględnia się; zastrzeżenie to nie dotyczy osób odznaczonych orderem wojskowym "Virtuti Militari" lub Krzyżem Niepodległości.

Jeżeli przy obliczaniu, dokonanem z zachowaniem wskazań ust. 3 i 4 ilość lat służby, mająca stanowić podstawę do procentowego określenia wysokości uposażenia emerytalnego, wyniesie mniej niż lat 15, wysokość uposażenia emerytalnego określa się według zasad zdania drugiego ustępu drugiego niniejszego paragrafu.";

5)
w § 122 ust. 1 lit. c) otrzymuje następujące brzmienie:

"gdy wdowa, lub sierota została skazana prawomocnym wyrokiem na karę dodatkową utraty praw publicznych.";

6)
§ 135 uchyla się.
§  2. 1
(uchylony).
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1938 r. (Dz.U.38.45.368) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1938 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.24.195

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 3 kwietnia 1935 r. o stosunku służbowym, uposażeniu i zaopatrzeniu emerytalnem pracowników "Polskiego Monopolu Tytoniowego" i "Polskiego Monopolu Solnego".
Data aktu: 28/03/1936
Data ogłoszenia: 31/03/1936
Data wejścia w życie: 31/03/1936