Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotu ceł przy wywozie spirytusu etylowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 października 1934 r.
o postępowaniu związanem z przyznawaniem zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego.

Na podstawie art. 23 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) oraz w związku z § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 października 1934 r. w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 881), zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Eksporter, który ubiega się o uzyskanie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego powinien towar zgłosić do odprawy celnej wywozowej na piśmie na formularzu ustalonym w § 56 ust. 7 przepisów wykonawczych do prawa celnego (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 90, poz. 820).
2)
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:
a)
nazwisko i miejsce zamieszkania nadawcy i adresata przesyłki,
b)
kraj przeznaczenia towaru,
c)
ilość sztuk, znaki i numery opakowania,
d)
wyszczególnienie dołączonych dokumentów,
e)
nazwę towaru według określenia w rozporządzeniu w sprawie zwrotu cła przy wywozie spirytusu etylowego,
f)
wagę brutto oraz wagę wymiarową, od której ma być przyznany zwrot cła,
g)
wartość towaru,
h)
wniosek o zastosowanie zwrotu cła,
i)
oświadczenie strony, czy chce przy rewizji celnej być obecna, lub czy zrzeka się prawa asystowania,
k)
datę sporządzenia zgłoszenia i własnoręczny podpis osoby zgłaszającej.
§  2.
Do zgłoszenia celnego wywozowego strona powinna dołączyć zaświadczenie eksportowe Ministerstwa Skarbu (wzór Nr. 1).
§  3.
1)
Przy odprawie celnej urząd celny bada, czy zgłoszona do odprawy przesyłka spirytusu etylowego odpowiada danym zawartym w zgłoszeniu celnem wywozowem, zaświadczeniu eksportowem Ministerstwa Skarbu oraz świadectwie przewozowem według wzoru Nr. 45 do § 225 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 września 1932 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. Nr. 88, poz. 746), ustalając zarazem wagę netto spirytusu etylowego stuprocentowego, zawartego w tej przesyłce.
2)
Wagę netto spirytusu etylowego stuprocentowego w przesyłce określa się:
a)
przez ustalenie wagi przesyłki spirytusu etylowego w kilogramach;
b)
przez ustalenie rzeczywistej mocy wywożonego spirytusu etylowego zapomocą alkoholomierza i przez wyliczenie ilości spirytusu w litrach stuprocentowych przy pomocy tablic redukcyjnych;
c)
przyjmując, że 1 litr spirytusu etylowego stuprocentowego waży 0.794 kg,
3)
Wagę spirytusu etylowego stuprocentowego, ustalona w sposób wskazany w ust. 2 należy wpisać do wyniku rewizji zgłoszenia celnego wywozowego.
§  4.
1)
Po dokonaniu odprawy celnej i stwierdzeniu wywozu towaru zagranicę na zgłoszeniu celnem wywozowem, urząd celny wystawia w dwóch egzemplarzach kwit wywozowy według wzoru ustalonego w rozporządzeniu o postępowaniu związanem z przyznawaniem zwrotów ceł przy wywozie zagranicę niektórych towarów (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 97, poz. 891) skreślając wyraz "roku".
2)
Przy wywozie spirytusu etylowego zagranicę przez wolny obszar celny w Gdyni i wolny obszar celny (wolną strefę) w Gdańsku stwierdzenie wywozu następuje po udowodnieniu wywozu spirytusu etylowego z wolnego obszaru celnego (wolnej strefy) zagranicę.
3)
Jeden egzemplarz kwitu wywozowego urząd celny doręcza stronie, drugi zaś (grzbiet) pozostawia w aktach urzędu celnego.
§  5.
Gdyby przy rewizji celnej ujawniono wagę mniejszą od wagi podanej w zaświadczeniu Ministerstwa Skarbu, urząd celny wystawi kwit wywozowy na kwotę, odpowiadającą zwrotowi cła za taką wagę towaru, jaka została stwierdzona przy rewizji celnej; natomiast przy stwierdzeniu podczas rewizji celnej wagi większej od podanej w zaświadczeniu eksportowem Ministerstwa Skarbu, urząd celny wystawia kwit wywozowy tylko na kwotę odpowiadającą zwrotowi cła od wagi, wymienionej w tem ze świadczeniu eksportowem.
§  6.
1)
Kwit wywozowy może być wystawiony na towary objęte najwyżej jednem zgłoszeniem celnem wywozowem.
2)
Zamiast jednego kwitu wywozowego na całą kwotę urząd celny na wniosek strony może również wystawić kilka kwitów oddzielnych, jednak na kwoty poniżej 100 złotych może być wystawiony tylko jeden kwit.
§  7.
Po wystawieniu kwitu wywozowego urząd celny przesyła (w każdy poniedziałek) odpowiednio wypełnione odcinki zaświadczenia eksportowego do Ministerstwa Skarbu.
§  8.
1)
O każdym wystawionym kwicie wywozowym urząd celny winien bezzwłocznie zawiadomić urzędy celne, upoważnione do realizowania tych kwitów. Zawiadomienie takie powinno zawierać: numer kwitu wywozowego, datę jego wystawienia, wagą spirytusu etylowego stuprocentowego wywiezionego zagranicę oraz kwotę zwrotu cła, przypadającą z tego tytułu.
2)
Realizacja kwitu wywozowego nastąpić może dopiero po otrzymaniu, przez urząd celny dokonywający wypłaty, zawiadomienia, wymienionego w ustępie poprzednim.
§  9.
Kwity wywozowe mogą być realizowane w upoważnionych do tego urzędach celnych i w czasie do realizacji tych kwitów ustalonym. Częściowa realizacja kwitów wywozowych jest niedopuszczalna.
§  10.
Kwity wywozowe wydane na podstawie rozporządzenia Ministrów Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 9 stycznia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 93) przedłużonego rozporządzeniem tychże Ministrów z dnia 26 lipca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 699) zachowują swą ważność w terminach na nich oznaczonych.
§  11.
Kwity wywozowe mogą być wystawiane do dnia 31 lipca 1935 r. na formularzach według wzorów obowiązujących do dnia 29 października 1934 r.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 30 października 1934 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE EKSPORTOWE Nr. ......

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.97.892

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotu ceł przy wywozie spirytusu etylowego.
Data aktu: 29/10/1934
Data ogłoszenia: 30/10/1934
Data wejścia w życie: 30/10/1934