Zm.: rozporządzenie z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 maja 1930 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 98 i art. 102 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272 i Dz. Urz. T. Komisji Rząd, Śląska Ciesz. 1921 r. Nr. 10, poz. 222) zarządzam co następuje:
§  1.
Do rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 1059) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 1 wymienionego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 1. Ustanawia się okręgowe urzędy ubezpieczeń:

a) z siedzibą w Warszawie dla m. st. Warszawy i województw: warszawskiego, białostockiego, wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, dla województwa łódzkiego z wyjątkiem powiatów wieluńskiego i radomskowskiego, dla powiatów: węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, konstantynowskiego, bialskiego, radzyńskiego, łukowskiego, garwolińskiego, puławskiego, lubartowskiego i włodawskiego województwa lubelskiego oraz dla powiatów kozienickiego, radomskiego, opoczyńskiego i koneckiego województwa kieleckiego;

b) z siedzibą we Lwowie dla województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, krakowskiego, kieleckiego z wyjątkiem powiatów: kozienickiego, radomskiego, opoczyńskiego i koneckiego, dla powiatów: bielskiego i cieszyńskiego województwa śląskiego, wieluńskiego i radomskowskiego województwa łódzkiego oraz dla powiatów lubelskiego, chełmskiego, krasnostawskiego, janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego województwa lubelskiego".

2)
Po § 1-ym wymienionego powyżej rozporządzenia wstawia się nowe paragrafy: § 1-a i § 1-b o treści następującej:

"§ 1-a. Na terytorjum okręgowego urzędu ubezpieczeń w Warszawie utworzona zostaje ekspozytura tego urzędu z siedzibą w Wilnie, obejmująca swą działalnością województwa: wileńskie i nowogródzkie, powiaty: suwalski, augustowski, sokólski, grodzieński i wołkowyski województwa białostockiego oraz powiaty: łuniniecki, stoliński i sarneński województwa poleskiego.

Na terytorjum okręgowego urzędu ubezpieczeń we Lwowie utworzona zostaje ekspozytura tego urzędu z siedzibą w Krakowie, obejmująca swą działalnością województwo krakowskie, powiaty: bielski i cieszyński województwa śląskiego, powiaty: częstochowski, zawierciański, będziński, włoszczowski, olkuski, jędrzejowski, miechowski, kielecki, stopnicki i pińczowski województwa kieleckiego oraz powiaty wieluński i radomskowski województwa łódzkiego.

§ 1-b. Na czele ekspozytury stoi kierownik podległy służbowo dyrektorowi właściwego okręgowego urzędu ubezpieczeń.

Ekspozytury okręgowych urzędów ubezpieczeń nie są uprawnione do wydawania decyzyj i orzeczeń w charakterze władz nadzorczych I instancji. Wykonywają one jedynie czynności pomocnicze w zakresie nadzoru nad kasami chorych, działającemi na ich terytorjum oraz współpracy z okręgowemi związkami, do których należą wymienione kasy.

W szczególności do zadań ekspozytury należy:

1) przeprowadzanie lustracyj kas chorych i przedkładanie właściwemu okręgowemu urzędowi ubezpieczeń sprawozdań z tych lustracyj wraz z ewentualnemi wnioskami;

2) badanie miesięcznych bilansów surowych kas chorych oraz przedkładanie ich wraz z ewentualnemi wnioskami właściwemu okręgowemu urzędowi ubezpieczeń;

3) gromadzenie i przesyłanie do właściwego okręgowego urzędu ubezpieczeń wymaganych od kas chorych materjałów statystycznych i czuwanie nad terminowem ich przedkładaniem przez kasy;

4) badanie zażaleń na kasy chorych, przeprowadzenie potrzebnych w tym celu dochodzeń, żądanie wyjaśnień i t. p.;

5) udział kierownika ekspozytury w posiedzeniach zarządu właściwego okręgowego związku kas chorych w charakterze przedstawiciela władzy nadzorczej, o ile władza ta nie wydeleguje w poszczególnych wypadkach innego przedstawiciela;

6) wykonywanie innych czynności na polecenie okręgowego urzędu ubezpieczeń z zastrzeżeniem wyrażonem w ustępie drugim niniejszego paragrafu".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dwa miesiące po jego ogłoszeniu. Z dniem tym tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej: z dnia 26 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 48, poz. 491), z dnia 17 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 1007), z dnia 28 listopada 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 122, poz. 876) z dnia 2 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 378) i z dnia 15 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 369)

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024